Dbanie o stawy kojarzone jest przede wszystkim z prawidłowo prowadzoną rozgrzewką, stosowaniem optymalnej techniki treningowej, rozciąganiem i mobilizacjami mięśni i stawów. Jest to bardzo ważne i jak najbardziej powinniśmy stosować tego typu zabiegi. Są też inne elementy, mniej oczywiste, które mogą wpływać na kondycję naszych stawów, a nie zawsze o nich pamiętamy. 

Jak funkcjonują stawy

Stawy to miejsce połączenia dwóch kości. Ich końce pokryte są chrząstką stawową, której zadaniem jest amortyzowanie wstrząsów, zmniejszenie tarcia podczas ruchu i umożliwienie swobodnej zmiany położenia kości względem siebie. Zużycie się chrząstki stawowej, gdzie dochodzi do odsłonięcia kości, pojawianie się bólu i sztywności stawów, nazywane jest chorobą zwyrodnieniową.

Najczęściej choroba pojawia się wraz z wiekiem i jest naturalną konsekwencją zużycia się stawów. Co ważne, to kiedy wystąpi, w jakim wieku będziemy mieć trudności z poruszaniem się, w dużej mierze zależy od nas samych.

„Jak dbasz, tak masz”

Powiedzenie „Jak dbasz, tak masz”, idealnie wpisuje się w utrzymanie zdrowia stawów i to na nas ciąży odpowiedzialność za ich kondycję.  Stawy człowieka wykształciły się w takim stopniu, że biologia przewiduje ich zużycie w ciągu 120 lat. Patrząc na średnią długość życia, mamy spory zapas czasu na ich eksploatację. Jednak obecny styl życia mocno zużywa stawy, a pierwsze problemy zwyrodnieniowe dotykają nawet osoby po 40. roku życia. Jest to ważna informacja, gdyż wskazuje nam, że powinniśmy bardziej skupić się na dbaniu o stawy. 

stawy

Jak dbać o stawy?

1. Kontroluj masę ciała

Nie ulega wątpliwości, że nadwaga i otyłość są jednymi z najbardziej destrukcyjnych czynników, jakie mają wpływ na stawy. Musimy pamiętać, że nadprogramowe kilogramy, to nie to samo, co podnoszenie obciążenia na siłowni. Tutaj mamy do czynienia z ciągłym obciążeniem naszego szkieletu, gdzie stawy muszą pracować pod dużo większym naciskiem całą dobę. Badania wskazują, że nadwaga powoduje 4-krotne przyspieszenie zużywania się stawów niż u osób o prawidłowej masie ciała.

Chcesz mieć zdrowe stawy? Schudnij. Nadwaga nie tylko psuje wygląd naszej sylwetki, niesie ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych, ale dodatkowo zmusza Twoje stawy do dużo cięższej pracy każdego dnia. 

2. Wzmocnij mięśnie

Osoby trenujące zazwyczaj nie mają problemu z mięśniami, których praca wspomaga stawy. U osób tych istnieje inny problem, jakim jest dysbalans mięśniowy, czyli nierównomierne rozłożenie sił między grupami mięśniowymi działającymi na stawy.  Osoby nietrenujące z kolei mają osłabione mięśnie posturalne. Silne mięśnie posturalne będą utrzymywały ciężar naszego ciała, a to z kolei odciąży stawy. Nasze ciało skonstruowane jest tak, że w momencie osłabienia mięśniowego, zaczyna wykorzystywać inne grupy mięśniowe, stawy i kości, aby utrzymać ciało np. w pozycji pionowej. Słabe mięśnie posturalne będą przyczyniały się do obciążenia kolan, bioder lub kręgosłupa. 

Ważny jest więc trening siłowy, który będzie dostosowany do naszych możliwości wysiłkowych. Planując ćwiczenia, powinniśmy uwzględnić trening mięśni czworogłowych ud, tylnej części ud, pośladków i brzucha. Wszystkie te grupy odpowiedzialne będą za nasze przemieszczanie się i utrzymywanie masy ciała. Wysiłek powinien być umiarkowany. Wiele osób zaczyna treningi od nadmiernej intensywności, co nie chroni przed chorobami zwyrodnieniowymi. Pamiętajmy, że trening siłowy również wzmacnia kości, co jest ogromną zaletą wśród osób dotkniętych osteopenią. 

3. Dbaj o dietę i stosuj suplementy

Kolejny punkt dotyczy odżywiania. Możesz poświęcać wiele godzin na dbanie o gibkość ciała, odpowiednią rozgrzewkę przed wysiłkiem i nienaganną technikę treningową, jednak jeśli Twoja dieta będzie kiepska, stawy również nie będą pracowały optymalnie. Nasza dieta może być czynnikiem, który wspomaga, ale i obciąża stawy. Przede wszystkim unikać powinniśmy składników pokarmowych o działaniu prozapalnym jak kwasy tłuszczowe omega 6, cukier, tłuszcze trans czy produkty końcowe glikacji białek. Tego typu składniki zawiera żywność wysokoprzetworzona, słodycze, fast foody, produkty poddane agresywnej obróbce termicznej, jak smażenie na głębokim tłuszczu.

kolagen pro

Collagen Pro: Regeneruje i redukuje stany zapalne

Dieta powinna obfitować przede wszystkim w produkty wysokoodżywcze, bogate w kwasy tłuszczowe omega 3. Ciekawymi dodatkami w diecie jest kurkuma i imbir, które działają przeciwzapalnie. W Twojej diecie nie powinno zabraknąć również kolagenu i witaminy C.

Dobrym pomysłem jest korzystanie z mieszanek kolagenowych, które uzupełnione są o dodatkowe składniki, jak MSM, kwas hialuronowy, witamina C oraz witamina D3. Obecnie ciężko jest dostarczyć ww. składniki z diety, dlatego stosowanie suplementacji jest często obowiązkowe. 

4. Dbaj o postawę ciała

Pojęcie prawidłowej postawy ciała nie dotyczy jedynie pozycji, w której swobodnie stoimy. Dotyczy również pozycji podczas snu, pracy, a także spędzania wolnego czasu przed komputerem i tv. Niezależnie od tego, czy siedzisz, czy stoisz, ciało powinno móc zrównoważyć swoją masę w taki sposób, aby nie obciążała nadmiernie tylko jego części. Bardzo ważna jest pozycja przed biurkiem.

Stopy powinny spoczywać na wyprofilowanym podnóżku, kolana powinny być ustawione prostopadle do ud, brzuch napięty, a plecy wraz z głową wyprostowane. Monitor komputera powinien być ustawiony na wysokości oczu, aby nie pochylać głowy, chroniąc tym samym odcinek szyjny kręgosłupa. W Internecie znaleźć możemy wiele poradników dotyczących ergonomii pracy, prawidłowej postawy ciała, które warto sobie przyswoić. 

O czym należy pamiętać?

  • Prawidłowa masa ciała chroni stawy przed codziennym przeciążeniem.
  • Dieta i suplementy diety odżywiają i chronią stawy.
  • Silne mięśnie posturalne i prawidłowa postawa ciała zmniejszają zużycie stawów. 
Komentarze (3)
M-ka

Dodałabym buty - sklepy są pełne koszmarków na sztywnej i twardej podeszwie, w których stopa nie pracuje i nie ma żadnej amortyzacji.

0
TomQ-MAG

odnosnie stop wlasnie pisze osobny artykul :)

1
M-ka

Super :). Pozdrawiam.

0