Uciążliwy i wyjątkowo intensywny katar może czasami niepokoić. Zwłaszcza jeśli nie ustępuje po przeminięciu innych objawów choroby lub gdy ma specyficzny i wyrazisty kolor. Mimo że nie ma na ten moment na rynku farmaceutycznym skutecznego środka na katar, to w tych dwóch przypadkach zdecydowanie warto rozważyć konsultację lekarską.

Czym jest katar?

Katar to specyficzny objaw walki organizmu z pewnymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą działać niekorzystnie dla zdrowia układu oddechowego. Flagowym przykładem są tutaj przeziębienia oraz inne infekcje podobne do grypy, chociaż często z katarem borykają się również osoby z alergiami wziewnymi. Wzmożone wydzielanie flegmy jest efektem stanu zapalnego śluzówki w obrębie górnych dróg oddechowych. Stymulować do tego mogą m.in. bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby, a także roztocza, czy pyłki roślin.

Warto również zaznaczyć, że problemy z wydzielinami z nosa towarzyszyć mogą chronicznej ekspozycji na wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza, a także paleniu papierosów.

katar

Co oznacza zielony katar?

Kolor wyciekających z nosa i zatok płynów może dać pewną podpowiedź odnośnie przyczyny kataru, jednak nie jest to swoiste kryterium diagnostyczne. Mimo że w obiegowych przekonaniach utarło się twierdzenie, że zielona flegma jest wyznacznikiem infekcji bakteryjnej, to sprawa wcale nie jest taka jednoznaczna. Otóż zagrożenie ze strony jakiegokolwiek mikroorganizmu, czy też zanieczyszczenia, którego nie udało się pozbyć z dróg oddechowych, powoduje mobilizację białych komórek krwi, a dokładniej specyficznej populacji neutrofili. Neutrofile to komórki wrodzonego układu odpornościowego, które produkują enzym o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. Enzym ten zawiera hem, który rozkładany jest m.in. do biliwerdyny, zielonego barwnika.

Jak leczyć katar?

Leczenie kataru wymaga bardzo precyzyjnego ustalenia jego przyczyny. Większość przypadków kataru przemija samoistnie i nie wymaga podejmowania dodatkowych czynności oprócz dbania o nawodnienie i odżywienie organizmu oraz unikanie czynników podrażniających drogi oddechowe, takich jak palenie papierosów, czy utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniach.

Stosowanie aerozoli, czy też środków przeciwzapalnych raczej złagodzi tylko objawy, aniżeli pomoże pokonać prawdziwą przyczynę problemu. Większe znaczenie może mieć zadbanie o adekwatną do potrzeb organizmu podaż m.in. elektrolitów, cynku czy witamin C oraz D. Kiedy jednak dolegliwości trwają dłużej, niż 2 – 3 tygodnie, warto sprawdzić, czy na pewno było to zwykłe przeziębienie wywoływane przez powszechne wirusy. Jeżeli testy diagnostyczne potwierdzą infekcję bakteryjną, lekarz z pewnością przepisze stosowanie odpowiedniego antybiotyku. W tej ewentualności należy zadbać o ochronę mikrobioty jelitowej poprzez zastosowanie probiotyków.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (6)
ojan

Dla mnie zielony katar zawsze zwiastował jego rychłe zakończenie.

0
Bull

Przyznać muszę, że nigdy tej barwy nie doświadczyłem.

0
ojan

Bull - właściwie to żółto-zielony. A może nigdy nie miałeś kataru?

0
gokuson

U mnie po covidzie się pojawił, wyglądało jakbym smarkał trawą %)
nigdy tak nie miałem

0
lodzianin1

Że spała z Hulkiem?

0
lodzianin1

A już całkiem poważnie też nie miałem takiego

0