Resweratrol to naturalny polifenol występujący w znacznych ilościach w orzeszkach ziemnych, skórkach winogron i czerwonym winie. Resweratrol od dawna stał się składnikiem rozmaitych suplementów, które mają za zadanie utrzymać organizm w stanie równowagi.
Nie tylko berberyna, goji i białko
Do tej pory udokumentowane działanie na stężenie cukru we krwi i zapobieganie cukrzycy posiadała berberyna oraz jagody goji. Sporą rolę prozdrowotną odgrywają również białka serwatkowe (sprzyjają pojawieniu się insuliny, regulują glikemię). Czy resweratrol znajduje się w tym elitarnym gronie?
Cukrzyca typu II dotykała 285 milionów osób w 2010 roku, a do 2030 roku liczba ta ma osiągnąć około 438 milionów. Wspomniana choroba metaboliczna w sposób bezpośredni zwiększa ryzyko niewydolności serca, udaru mózgu, zawału serca czy pojawienia się nowotworu. Cukrzyca to nie jest „tylko” stężenie cukru we krwi. Niektórzy specjaliści zaczęli sugerować, iż cukrzyca jest metabolicznym skutkiem niewłaściwego trybu życia, diety, braku aktywności, sięgania po określone produkty, leki itd.
Resweratrol, a cukrzyca
Przeciwcukrzycowe działanie resweratrolu w cukrzycy zostało przeanalizowane przez Oyenihi i in. W piśmiennictwie wykazano, że resweratrol korzystnie wpływa zarówno na działanie insuliny, jak i na komórki β trzustki (produkujące insulinę) oraz zapobiega powikłaniom choroby.
Badania wykazały, że resweratrol poprawia parametry biochemiczne i kliniczne w:
- nefropatii cukrzycowej zarówno typu 1, jak i typu 2 (powikłania cukrzycy dotyczące nerek)
- neuropatii cukrzycowej (powikłania cukrzycy dotyczące nerwów)
- retinopatii cukrzycowej (powikłania cukrzycy dotyczące wzroku)
- nadciśnieniu indukowanym cukrzycą
- chorobach sercowo-naczyniowych wywołanych cukrzycą
- uszkodzeniu wątroby wywołanego cukrzycą
- dysfunkcji naczyń mózgowych wywołanych przez cukrzycę typu 1
U zwierząt resweratrol działał jak silny antyoksydant, a oddziaływanie reaktywnych form tlenu i azotu nie tylko przyczynia się do starzenia się tkanek, ale także wywołuje stan zapalny (powiązany z wieloma chorobami). Polidatyna (resweratrol-3-O-β-mono-d-glukozyd), znana jako piceid, jest głównym glikozydem resweratrolu. Zarówno resweratrol, jak i polidatyna mają działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, cytoprotekcyjne w warunkach stresowych, przeciwhiperlipidemiczne, przeciwhiperglikemiczne, a także inne właściwości chroniące układ sercowo-naczyniowy.
Co jeszcze warto wiedzieć?
W jednym z badań klinicznych oceniano wpływ podawania resweratrolu na zespół metaboliczny, wrażliwość na insulinę i wydzielanie insuliny. Do badania włączono dwudziestu czterech pacjentów z rozpoznaniem zespołu metabolicznego zgodnie z kryteriami Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej. Po obciążeniu 75 g dekstrozy zmierzono stężenia glukozy i insuliny.
Oceniano również wyjściowe stężenia triglicerydów i cholesterolu HDL. Trans-resweratrol (500 mg) podawano 12 pacjentom 3 razy dziennie przez 90 dni, podczas gdy 12 innych pacjentów otrzymywało tylko placebo. Wskaźnik masy ciała, masa tkanki tłuszczowej, stężenie insuliny i całkowite wydzielanie insuliny uległy znacznemu zmniejszeniu po podaniu trans-resweratrolu.
Uniwersalny, acz jeszcze niedoceniany
Wydaje się więc, iż jest to uniwersalny środek wspomagający, szczególnie istotny dla sportowców. Resweratrol jest niedoceniany, a przecież jest silnym antyoksydantem, dlatego może mieć wpływ na spowolnienie procesu starzenia i negatywne zmiany zachodzące wraz z wiekiem, zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe, poprzez wpływ na agregację płytek krwi, obniża stan zapalny i niweluje niekorzystną przebudowę serca, wykazuje właściwości antynowotworowe, potrafi zapobiegać uszkodzeniu wątroby np. w przypadku stosowania acetaminofenu (paracetamolu) oraz ułatwia regenerację wątroby.
Ponadto ma wpływ na stężenie glutationu, aktywność enzymów antyoksydacyjnych, osłabia wzrost ilości reaktywnych form tlenu i produkcję szkodliwych związków w tkankach wątroby. Wydaje się, że resweratrol może być równie ważny, jak kreatyna, berberyna czy białko serwatkowe.
Referencje
Ebru Öztürk i in. Resveratrol and diabetes: A critical review of clinical studies https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0753332217327683