Uszkodzenie nerek nie jest czymś, co dzieje się w ciągu kilku godzin lub dni. Jest to stopniowy proces, w którym gromadzą się uszkodzenia w ciągu kilku lat, wynikające ze złych nawyków żywieniowych i związanych ze stylem życia, a także niewłaściwego leczenia rozwijających się chorób, takich jak cukrzyca.

Palenie

Palenie ma bardzo negatywny wpływ na ciśnienie krwi. Zwiększa również ryzyko chorób sercowo-naczyniowych ponieważ zwiększa częstość akcji serca, napina naczynia krwionośne nerek, uszkadza gałęzie tętnic i może powodować stwardnienia tętnic nerkowych. Wszystkie te czynniki łącznie przyczyniają się do zwiększenia ryzyka uszkodzenia nerek.

https://bundles.sfd.pl/SFD/2018/2/13/ab9dd1793aaf4b6b9b578015e3d10c44-small.jpg

Przetrzymywanie moczu

Jeżeli nie korzystasz z toalety, gdy tego potrzebujesz narażasz swoje nerki na intensywne obciążenia – jeszcze gorzej, gdy robisz to regularnie. Przetrzymywanie moczu powoduje iż w nerkach zalegają toksyny, których organizm powinien się pozbyć. W dłuższej perspektywie może powodować to nietrzymanie moczu oraz kamienie nerkowe.

Niewłaściwe stosowanie leków

Przestrzeganie zaleceń lekarza, jeśli chodzi o przepisane leki, jest bardzo ważne. Niektóre leki mogą powodować uszkodzenia nerek, jeśli są przyjmowane niewłaściwie lub nie są ściśle monitorowane. Leki przeciwbólowe bez recepty, takie jak ibuprofen i aspiryna mogą powodować poważne uszkodzenie nerek, jeśli przyjmujesz je regularnie każdego dnia.

https://bundles.sfd.pl/SFD/2018/2/13/d02d63a4a3a6406eb7c93b32c2d0a41f-small.jpg

Niewłaściwa dieta

Jednym z zadań nerek jest metabolizowanie i wydalanie azotu powstałego na wskutek trawienia białek. Nadmierne spożywanie czerwonego mięsa również może być szkodliwe. Dobrym dla nerek produktem jest czerwona papryka, która rozkłada toksyny znajdujące się we krwi co odciąża nerki.

Nadmierne spożywanie alkoholu

Nerki są głównymi filtrami toksyn i szkodliwych związków, w tym alkoholu. Dlatego, gdy spożywasz alkohol w nadmiarze, narażasz nerki na nadmierne obciążenie. Alkohol działa odwadniająco (również na organy) co zmniejsza ich wydajność.

https://bundles.sfd.pl/SFD/2018/2/13/8557ec3247554f1a9c6118ae2f02906b-small.jpg

Spożywanie zbyt dużej ilości soli

Zbyt duże spożycie soli powoduje wzrost ilości zawartego w moczu białka co sprzyja chorobom nerek i zaburza funkcjonowanie układu krążenia. Staraj się wybierać świeże owoce i warzywa oraz dbać o zbilansowaną dietę.

Zbyt mała podaż płynów

Nerki potrzebują odpowiedniego i stałego przepływu wody w celu prawidłowego funkcjonowania. Właściwe nawodnienie jest kluczem do pomocy nerce w pozbyciu się toksyn z organizmu. Najważniejszą funkcją nerek jest filtrowanie krwi i eliminacja toksyn. Gdy nie dbamy o odpowiednie nawodnienie odpady zaczynają się gromadzić w naszym organizmie.

https://bundles.sfd.pl/SFD/2018/2/13/f041e62546b14010a3e561f975a65396-small.jpg

Komentarze (1)
KrystianSW

zgadzam się , osobiście miałem chore nerki a ich stan podlegał hospitalizacji i nie jest to przyjemne uczucie

0