Kofeina może doraźnie złagodzić bóle głowy. Zdarza się, że bóle są powiązane z obniżeniem ciśnienia krwi, w związku z czym dobrze napić się w takiej sytuacji choćby małej kawy. Są jednak sytuacje odwrotne, kiedy to osoba pijąca kawę regularnie nagle ją odstawia lub ogranicza, i zaczyna się skarżyć na bóle głowy.

Jakie są przyczyny bólów głowy spowodowanych odstawieniem kofeiny?

Kofeina to jedna z najpopularniejszych substancji psychoaktywnych na świecie, która jest obecna w wielu napojach i potrawach. W licznych badaniach naukowych dowiedziono pozytywnego wpływu kofeiny na zdrowie.

Kofeina należy do stymulantów z grupy metyloksantyn, które działają na ośrodkowy układ nerwowy. 

Stymulanty te mogą:

 • przyspieszyć metabolizm
 • zwiększyć produkcję moczu
 • poprawić trawienie
 • zwiększyć tętno
 • rozluźnić mięśnie gładkie
 • zwiększyć czujność
 • zwiększyć wydajność fizyczną.

Okazuje się, że wiele osób doświadcza pulsującego, rozległego bólu głowy po odstawieniu lub ograniczeniu spożycia kofeiny. Dzieje się tak, ponieważ kofeina ma działanie zwężające naczynia krwionośne, przez co zmniejsza się przepływ krwi. Przy regularnym spożyciu kofeiny naczynia te w pewnym sensie się adaptują. Zmniejszenie ilości kofeiny może wywołać efekt "odbicia", powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych. To dość istotna reakcja, ponieważ naczynia krwionośne mają tendencję do powiększania się przed wystąpieniem niektórych rodzajów bólu głowy.

ból głowy kofeina

Kofeina blokuje również receptory adenozyny w mózgu, które są modulatorami bólu. Zablokowanie tych receptorów może potencjalnie zmniejszyć rozprzestrzenianie się bólu głowy. Ludzie, którzy regularnie spożywają kofeinę, mają tendencję do rozwoju większej ilości tych receptorów adenozyny, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia bólu, gdy przestaną pić kofeinę.

Jaki to rodzaj bólu?

Ludzie często opisują ból głowy związany z odstawieniem kofeiny, jako rozległy i pulsujący.

The International Headache Society definiuje ból głowy spowodowany odstawieniem kofeiny, jako ból, który:

 • rozwija się w ciągu 24 godzin od ostatniego spożycia kofeiny u osób, które spożywały co najmniej 200 miligramów kofeiny dziennie
 • znika po 7 kolejnych dniach bez kofeiny
 • poprawia się w ciągu 1 godziny od spożycia 100 mg kofeiny.

Lekarze mogą również zdiagnozować u kogoś ból głowy związany z odstawieniem kofeiny, jeśli jego objawy nie pasują do innych rodzajów bólu głowy.

Inne objawy wynikające z odstawienia kofeiny

Najczęstszym objawem odstawienia kofeiny jest ból głowy, ale niektórzy odczuwają także:

 • niepokój
 • drażliwość
 • problemy z koncentracją
 • drżenie rąk
 • zmęczenie i senność
 • depresyjny nastrój
 • zwiększone tętno
 • nudności i wymioty
 • podwyższone lub obniżone ciśnienie krwi
 • zaczerwienienie skóry
 • zaparcia
 • objawy grypopodobne
 • ból stawów i brzucha
 • sztywność mięśni.

Nasilenie i liczba objawów zależą od tego, ile dana osoba spożywała kofeiny, jak szybko ją odstawiała i oczywiście od indywidualnych predyspozycji. Zwykle jednak najwięcej objawów o największym stopniu nasilenia miewają osoby, które spożywały bardzo dużo kofeiny i bardzo szybko ją odstawiły.

Według jednego z badań u większości ludzi objawy odstawienia pojawiają się w ciągu 12–24 godzin po zmniejszeniu dawki kofeiny lub odstawieniu jej, a najpoważniejsze objawy występują po około 20–51 godzinach. Objawy odstawienia kofeiny mogą utrzymywać się od 2 do 9 dni.

Przeczytaj także:

Jak sobie radzić?

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na złagodzenie bólu głowy związanego z odstawieniem kofeiny, jest spożywanie kofeiny - co się mija z celem. Na szczęście istnieje kilka sztuczek, które mogą wspomóc walkę z bólem głowy pojawiającym się na skutek odstawienia kofeiny. Oto one...

Przyjmowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych

Leki dostępne bez recepty, takie jak ibuprofen czy aspiryna, zawierają związki blokujące sygnały bólowe i łagodzące większość umairkowanych bólów głowy. Trzeba jednak pamiętać, że leki to nie "cukierki" i nie można ich nadużywać. Organizm szybko się przyzwyczaja, a czasami może nawet uzależnić się od niektórych substancji.

Dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu

Mózg złożony jest z wody w około ¾ swojej masy. Wraz z odwodnieniem kurczy się, zmniejsza swoją objętość. Czasami nawet lekkie odwodnienie może doprowadzić do silnego bólu głowy, dlatego ważne jest, żeby nie zapominać o piciu wody.

Lodowe okłady

Lodowe okłady powodują obkurczenie leżących pod nimi naczyń krwionośnych, co spowalnia przekazywanie sygnałów nerwowych. Może to zmniejszyć bóle, nawet migrenowe.

Korzystanie z dobrodziejstw miętowego olejku

Olejek miętowy może znieczulić skórę i zmniejszyć ból. Dla niektórych osób skuteczne może być wcieranie rozcieńczonego olejku miętowego w czoło lub skronie.

Odpowiednia ilość odpoczynku

Zaburzeniom snu bardzo często towarzyszą bóle głowy, więc z pewnością istnieje tutaj jakiś związek. Zapewnienie odpowiedniej ilości wysokiej jakości snu każdej nocy, może być dużą pomocą w walce z bólami głowy. Pamiętać jednak należy, że z kolei zbyt długi sen oraz branie leków nasennych może pogorszyć te bóle.

Akupunktura

Naukowcy nie są pewni, w jaki sposób akupunktura łagodzi bóle głowy, ale może ona spowolnić przekazywanie sygnałów bólowych i aktywować ścieżki mózgowe, które mogą je wyłączyć.

Akupresura

Akupresura to technika oparta na tradycyjnej chińskiej terapii medycznej, jaką jest wyżej wspomniana akupunktura. Polega ona na manipulowaniu określonymi punktami nacisku w ciele, co pomaga zmniejszyć bóle głowy, poprzez poprawę krążenia krwi i zmniejszenie napięcia mięśni.

Suplementy diety

Do suplementów, które mogą wspomagać walkę z bólem głowy, należą:

Podsumowanie

Bóle głowy związane z odstawieniem kofeiny pojawiają się wtedy, gdy ludzie zbyt szybko ograniczają regularne spożycie kofeiny. Nie są one groźne dla naszego zdrowia i można sobie poradzić domowymi metodami. Osoby, które chcą zmniejszyć spożycie kofeiny kofeiny, powinny to robić stopniowo, najlepiej o 25% co tydzień. Pamiętajmy jedna że konsumpcja kawy i kofeiny wnosi wiele dobrego dla naszego zdrowia.

Referencje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430790/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3727573/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27106030/

https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/understanding-migraineacupuncture-and-migraine-finding-a-combination-that-sticks/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5388088/

Komentarze (0)