Jednym z głównych grzechów dietetycznych osób zmagających się z wszelkimi zaburzeniami stanu zdrowia – od schorzeń sercowo-naczyniowych, po problemy gastryczne, czy demencję – jest zbyt niski poziom konsumpcji warzyw i owoców w diecie. Poza tym, że zapewniają one błonnik stymulujący mikrobiotę jelitową oraz bogactwo antyoksydantów chroniących komórki organizmu, to jeszcze wpływają na stan odżywienia dzięki zawartości witamin oraz składników mineralnych. Doskonałym na to przykładem jest obecność w roślinnych produktach spożywczych potasu.

Fizjologiczne funkcje potasu

Pierwiastek, o którym traktuje artykuł, jest jednym z elektrolitów, czyli pierwiastków niosących ładunek elektryczny w płynach ustrojowych organizmu. Bierze udział m.in. w regulacji ciśnienia osmotycznego komórek czy przewodzenia sygnałów w obrębie układu nerwowego. Niezbędny jest dla prawidłowej pracy zarówno serca, jak i mięśni szkieletowych, a także mózgu oraz nerwów obwodowych.

Działania te możliwe są m.in. za pośrednictwem pompy sodowo-potasowej, która kontroluje objętość komórek oraz próg pobudliwości sieci połączeń w układzie nerwowym. Co więcej, potas niezbędny jest do prawidłowego wykorzystywania węglowodanów i białek przez organizm.

Objawy niedoboru potasu

zmęczenie znużenie

Jeśli dieta zawiera niewystarczające ilości tego pierwiastka, należy liczyć się z możliwością wystąpienia takich objawów jak osłabienie fizyczne i ciągłe uczucie zmęczenia umysłowego. Mogą one utrudniać zarówno podejmowanie aktywności o charakterze sportowym, jak i wysiłku intelektualnego towarzyszącego pracy lub nauce oraz w finalnym rozrachunku prowadzić do obniżenia jakości życia. Niedobór potasu należy do najważniejszych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Przedłużające się problemy z regulacją ciśnienia mogą z kolei prowadzić do niewydolności nerek, zawału serca czy udaru mózgu.

Zapotrzebowanie na potas

Organizm osoby dorosłej potrzebuje około 3500 mg potasu dziennie, aby móc spełniać swoje podstawowe funkcje. Potrzeby te mogą być jednak wyższe np. przy wzroście poziomu aktywności fizycznej, czy podczas przebywania w wysokich temperaturach otoczenia. Kolejnym ważnym czynnikiem zwiększającym zapotrzebowanie na potas jest laktacja. Podczas szacowania ilości potasu, która powinna znaleźć się w diecie, warto jeszcze zwrócić uwagę na poziom konsumpcji sodu. Sód z potasem są bowiem elektrolitami, które występują po przeciwnych stronach błony komórkowej.

Kontrola potasu i sodu w diecie

Stosunek zawartości sodu do potasu w diecie to wartość, o którą szczególnie ciężko jest dbać fanom diet wysokoprzetworzonych i ubogich w owoce i warzywa. W codziennych jadłospisach tych osób często można zaobserwować ponad dwukrotnie wyższą zawartość sodu niż potasu, podczas gdy powinno być zupełnie na odwrót. Dobrym przykładem dania, które poważnie może zachwiać ten stosunek, są niepozorne kanapki.

Otóż sól występuje tutaj zarówno w chlebie, jak i szynce / serze / margarynie, a także nierzadko służy do doprawienia 2 – 3 plasterków pomidora / papryki / ogórka, których jest zazwyczaj za mało, aby dostarczyć do ustroju istotnych ilości potasu.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
Gats 2

Fajny artykuł, tak jak czytam to w sumie mam niedobory potasu.
Niemniej przydałby się listing produktów zawierających ów mikroskładnik wraz z ich gramaturą wymaganą by dostarczyć codzienną, wymaganą ilość.

0