Naukowcy z Japonii na czele z Kaoru Sugamą na czele opublikowali badanie które jest niezmiernie interesujące, a wygląda na to, iż zostało zignorowane przez świat naukowy. O co chodzi?

Otóż podkreślają oni, że wiele eksperymentów naukowych nie musi do końca dobrze obrazować sytuacji. Dlaczego?

Naukowcy badali ilość wydalanych wraz z moczem cytokin po konkurencji łączonej tj. 5 km biegu, 40 km jazdy na rowerze i kolejne 5 km biegu. Startowało 14 zawodników, a próbki krwi i moczu pobierano przed, bezpośrednio po, 1.5 h i 3 h po starcie.

Okazało się, że:

  • stężenia IL-8 i IL-10 wzrosły zarówno we krwi jak i w moczu po wysiłku.
  • IL-1β, IL-1ra, IL-6 i MCP-1 głównie wzrosły w osoczu,
  • IL-2, IL-4 i IFN-γ wzrosły tylko w moczu po wysiłku.

Wyniki tego badania sugerują, że po wysiłku IL-1β, IL-1ra i MCP-1 były powoli usuwane z krążenia, a poziomy w osoczu odzwierciedlały uwalnianie ogólnoustrojowe. Z kolei IL-2, IL-4 i IFN-γ były szybko wydalane z krążenia do moczu, bez żadnego wzrostu w krążeniu ogólnoustrojowym. Istnieje też możliwość, że IL-2, IL-4 i IFN-γ są produkowane przez nerki co tłumaczyłoby brak wzrost stężenia tych cytokin we krwi, a tylko w moczu.

badanie sportowców

Dlaczego ten eksperyment ma tak duże znaczenie?

Bo najczęściej naukowcy biorą pod lupę stężenie różnych związków we krwi. Tymczasem może się okazać, iż faktyczny wpływ wysiłku fizycznego jest zupełnie inny niż do tej pory sądzono. Przykładowo cytokina IL-10 jest uznawana za przeciwzapalną. Po wysiłku odnotowano 5-krotny wzrost jej stężenia we krwi, ale w moczu aż 50-krotny! Czyli jaki wniosek wyciągną naukowcy z mega-ciężkiego połączenia 10 km biegu i 40 km na rowerze: „nic takiego” – gdy wezmą pod lupę badanie krwi, ale musieliby się znaleźć w niezłym szoku gdyby zbadali mocz sportowców!

Jakie znaczenie ma IL-10?

IL-10 działa immunosupresyjnie, hamuje układ odpornościowy, czyli np. produkcję IL-1β, TNF-α (czynnika martwicy nowotworów), IFN-γ (interferonu gamma), IL-6 i IL-8, a zwiększa produkcję IL-1ra. IL-1β, IL-6, IL-8 uznaje się za czynniki zapalne, podobnie jak inne z tej grupy.

Kolejny przykład: stężenie IL-4 nie musi znacząco rosnąć np. po przebiegnięciu dystansu maratońskiego. W cytowanym badaniu stężenie IL-4 w moczu wzrosło 350-krotnie (tak, to nie jest literówka: trzystupięćdziesięciokrotnie). Wg Japończyków jest to najbardziej szokujący wzrost stężenia tej cytokiny w przeprowadzonych badaniach naukowych (przynajmniej do 2013 r.) IL-4 (podobnie jak IL-10) wykazuje właściwości przeciwzapalne, hamuje produkcję cytokin prozapalnych i zwiększa produkcję IL-1ra.

Naukowcy sądzą, że możliwe jest, że wspomniane cytokiny odgrywają rolę w immunosupresji i wzrostem ich produkcji można tłumaczyć podatność na infekcje po wysiłku wytrzymałościowym (istnieje teoria „okna”, gdy sportowiec jest narażony na infekcje).  Ponadto zasugerowali, że lokalna produkcja  IL-2, IL-4 i IFN-γ  w nerkach może być oznaką ostrego uszkodzenia nerek (Acute Kidney Injury). AKI definiuje się jako nagły (w ciągu kilku godzin) spadek czynności nerek, który obejmuje zarówno uraz (uszkodzenie strukturalne), jak i upośledzenie (utratę funkcji). Japończycy sugerują, że lokalna produkcja cytokin może być wręcz przyczyną, a nie skutkiem AKI (to też jest przełomowe twierdzenie).

Podsumowanie

Wydaje się, że naukowcy badając sportowców powinni uwzględniać nie tylko wyniki badań krwi, bo mogą być one mylące. Wiele cytokin prozapalnych wcale nie manifestuje swojej obecności we krwi (albo są one natychmiast usuwane). Dlatego można wyciągnąć całkowicie mylne wnioski z analizy wyników badań krwi maratończyka, triatlonisty czy kolarza.

Referencje, badania:

Kaoru Sugama, Katsuhiko Suzuki, Kayo Yoshitani, Koso Shiraishi, Takashi Kometani „Urinary excretion of cytokines versus their plasma levels after endurance exercise” https://www.dphu.org/uploads/attachements/books/books_5456_0.pdf

Komentarze (3)
AdamZx

To powinno pokazać się wszelkim komisją do mundurówek mają swoje normy od 30 lat i mikro odchył od normy np. norma 1.0 u Ciebie 1.1 i już jesteś niezdolny a każdy jest inny i inny tryb życia prowadzi przez co ktoś kto ćpa/pije i nie ćwiczy może mieć lepsze wyniki niż sportowiec czynny

0
Anonim

Znaczy że ktoś to sprawdza? Byłem ostatnim rocznikiem do zasadniczej służby wojskowej i tylko kazali się rozebrać xD aż taki postęp ?

0
Anonim

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale według tego co napisałeś to jest właśnie ten efekt który tłumaczy dlaczego jak ktoś jest ciągle przetrenowany to choruje częściej ? Zaobserwowałem u siebie takie coś że jak katuje to częściej się przeziębiam u Joe Rogan fajterzy też ciągle mówią że chorują częściej w trakcie obozu

0