Odpowiednia ilość snu oraz jego jakość to elementy, które mogą pozytywnie wpłynąć na wiele aspektów Twojego życia. Sen nie jest luksusem, za który uważany jest przez niektórych z nas. Jest on czymś niezbędnym dla zdrowia i samopoczucia. Niektóre osoby nie są tego w ogóle świadome

Wystarczy spojrzeć na ludzi, którzy na siłę odbierają sobie tę czynność na rzecz pracy, nauki czy innych czynności, tak jakby sen był naszym wrogiem, odbierającym nam nasz cenny czas. Można się przyzwyczaić do takiego trybu życia i do zmniejszającej się wydajności, ale w końcu każdego dopadną konsekwencje. 

jakość snu

Jak niska jakość snu może przeszkodzić w realizacji postanowień noworocznych?

Postanowienie poprawy jakości swojej diety

Osoby, które siedzą po nocach, jedzą więcej i częściej dokonują złych wyborów. Kiedy siedzimy do późna, łatwiej przychodzi nam sięgnięcie po żywność typu fast food, słone i tłuste przekąski. Generalnie po coś, po co wystarczy wyciągnąć rękę i już. Problem pojawia się także na drugi dzień. Kiedy jesteśmy niewyspani, wówczas trudniej nam się najeść. Cały czas czujemy się głodni i szukamy przekąsek. 

Ograniczenie czasu snu wpływa na poziom leptyny, hormonu odpowiedzialnego za uczucie sytości, i wzrost greliny, który zwiększa apetyt. Oba te czynniki wpływają na nasze decyzje dotyczące tego, co będziemy jeść, i zwykle są to przekąski wysokowęglowodanowe, słone lub tłuste.

Postanowienie zwiększenia aktywności fizycznej

Kto ma ochotę iść ćwiczyć na siłowni, jeśli jest niewyspany? Nie dość, że brakuje siły fizycznej, to jeszcze brakuje motywacji umysłowej. Warto wiedzieć, że odpowiedni sen poprawia szybkość, siłę i wytrzymałość u sportowców. Im więcej snu dobrej jakości, tym lepsze efekty sportowe i w ogóle chęci do podejmowania aktywności. 

Postanowienie poprawy jakości swojej pracy w celu uzyskania awansu

Dobry pracownik jest czujny, skrupulatny, zmotywowany i pozytywnie nastawiony do swojej pracy. Euforia, jaką czujemy dając z siebie więcej w pracy, dodaje energii. Ciągle jesteśmy zmotywowani, a każdy sukces czy zadowolenie z siebie potęguje ten stan. W końcu jednak brak snu zacznie dawać o sobie znać i nagle w niezrozumiały dla nas sposób tracimy i energię i motywację i częściej siedzimy na portalach społecznościowych, niż nosem w projektach. 

Oczywiście problem ten nie dotyczy tylko osób, które chcą się piąć po drabinie kariery. Brak snu wpłynie niekorzystnie na każdą umysłową pracę, zmniejszając koncentrację, motywację i zdolność myślenia.

Postanowienie poprawy relacji w swoim związku

Przepracowanie wszelkich problemów interpersonalnych może samo w sobie stanowić wyzwanie, ale zmęczenie dodatkowo to utrudnia. Nastrój osoby niewyspanej będzie znacznie gorszy, co utrudni możliwość dogadania się czy przekazania w sposób zrównoważony swojego punktu widzenia. 

Osoby mające problem z bezdechem nocnym, które nie zapewniają sobie odpowiedniej ilości snu, są bardziej podatne na gniew i bardziej skore do kłótni. To z pewnością nie wpłynie pozytywnie na relacje.

Postanowienie rzucenia palenia

Niedostatek snu wiąże się z większym zapotrzebowaniem na nikotynę (u osób uzależnionych). Wiąże się to z tym, że nikotyna pobudza i kojarzy się z szybkim zastrzykiem energetycznym. Druga kwestia to łatwość podejmowania złych decyzji, jak w przypadku jedzenia.

Nawet, jeśli jesteśmy świadomi tego, że coś jest szkodliwe, to zbyt mała ilość snu może przeszkodzić nam w podjęciu dobrej decyzji.

Jak widać, sen to bardzo ważny czynnik wpływający na nasze postanowienia noworoczne (i nie tylko na nie). Staraj się zadbać o odpowiednią ilość dobrego jakościowo snu. Kładź się wcześniej spać, najlepiej codziennie o tej samej porze (nawet w weekendy). Wpadając w rytm zapewnisz sobie taką samą ilość snu każdego dnia. 

Miejsce, w którym sypiasz, powinno być zaciemnione i najlepiej pozbawione urządzeń elektronicznych emitujących niebieskie światło. Może ono tłumić produkcję melatoniny, hormonu kontrolującego cykle snu. 

Postaw na zdrowy sen i ciesz się lepszą jakością życia.

Komentarze (1)
anubis84

Sen ważny, ale nieraz naprawdę trudno o niego, np jak się pracuje 7-19 a nieraz się zdarza po 2-3 miesiace to naprawdę jest ciężko, bo jeszcze sporo obowiązków jest.

0