Bakterie wywołujące zapalenie mieszków włosowych rozwijają się w określonych warunkach. W niektórych przypadkach warto zastosować domowe środki zaradcze, żeby zapobiec problemowi. Poznaj je.

  1. Regularna higiena
  2. Nie przesadzaj z peelingami
  3. Korzystanie z naturalnych środków do skóry
  4. Olejek z drzewa herbacianego
  5. Kurkuma
  6. Ocet 
  7. Odpowiedni krem nawilżający
  8. Luźna odzież z naturalnych tkanin
  9. Stosowanie ciepłych kompresów
  10. Kąpiele w morskiej wodzie
  11. Czego należy unikać?
  12. Co powoduje zapalenie mieszków włosowych?
  13. Kiedy należy się udać do lekarza?

Regularna higiena

Regularne mycie ciała pozwala utrzymać mieszki włosowe w czystości, poprzez usuwanie brudu, tłuszczu czy potu. Można dzięki temu zmniejszyć poziom bakterii na skórze, a co za tym idzie - zmniejszyć ryzyko rozwoju zapalenia mieszków włosowych.

higiena - prysznic

Osoby, które są bardziej podatne na zapalenie mieszków włosowych, powinny szczególnie zadbać o higienę, zarówno rano, jak i wieczorem. Warto wybrać mydło antybakteryjne, które pomaga zapobiec rozwojowi bakterii. Problem bardzo często dotyczy pośladków i ich okolic.

Dokładna i regularna higiena jest ważna szczególnie dla osób ćwiczących i choć wiadomo, że nie zawsze jest możliwość kąpieli po każdej jeździe na rowerze czy lekcji jogi, to jednak trzeba pamiętać, że pot jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii.

Nie przesadzaj z peelingami

Złuszczanie naskórka ma sporo zalet. Jest to dobry sposób na zapobieganie zatykaniu się porów, ale w przypadku występowania stanu zapalnego na skórze lub u osób ze skórą wrażliwą, może on pogorszyć sprawę. Jeśli jednak chcemy skorzystać z tego typu metod, lepiej jest wybrać peeling drobnoziarnisty lub delikatniejszą rękawicę peelingującą.

Korzystanie z naturalnych środków do skóry

Jeżeli problem skórny jest poważny, to nie obędzie się bez dermatologa, ale w wielu przypadkach pomocne są łatwo dostępne naturalne środki. Jakie to są?

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek herbaciany jest dość popularnym środkiem na różne problemy skórne. Olejki eteryczne mają właściwości przeciwbakteryjne i pomagają zachować skórę w lepszej kondycji.

Polecamy również: Ranking TOP8 - preparaty z kolagenem na skórę, włosy i paznokcie

Kurkuma

Kurkuma ma właściwości przeciwzapalne i okazuje się, że można ją wykorzystać także do walki z zapaleniem mieszków włosowych. Codzienne nakładanie pasty z kurkumy i wody może stanowić skuteczne lekarstwo, ale trzeba uważać, bo może tymczasowo zabarwić skórę. Jakich proporcji użyć do wykonania pasty? Wystarczy na łyżeczkę kurkumy użyć łyżeczki wody.

Ocet 

Kwas octowy występujący w occie jabłkowym jest kolejnym naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym, który może pomóc w walce z problemami skórnymi. Stosowanie go, zmniejsza rozwój bakterii. Dodanie szklanki octu jabłkowego do ciepłej kąpieli może pomóc w walce z bakteriami wywołującymi zapalenie mieszków włosowych i utrzymywać skórę pośladków w czystości. 

Odpowiedni krem nawilżający

krem nawilżający

Nawilżanie skóry to ważny element jej pielęgnacji, ale niektóre środki nawilżające mogą wyrządzić więcej szkody, niż pożytku, ponieważ zatykają pory i sprawiają, że tworzy się więcej wyprysków.

Warto sięgnąć po kremy zawierające kwas mlekowy. Jest on podobny do kwasu salicylowego, stosowanego w leczeniu niektórych problemów skórnych, takich jak trądzik. Pomaga on utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry i usuwa martwe komórki. Dobrze sprawdzi się też olejek kokosowy – kolejny środek wpływający na prawidłowe nawilżenie skóry, a przy okazji kojący podrażnienia.

Luźna odzież z naturalnych tkanin

Ubrania sportowe pomagają odprowadzać pot w trakcie aktywności fizycznej, ale mogą one także przyczynić się do rozwoju bakterii w różnych zakamarkach naszego ciała. Tak samo działa ciasna odzież, która wytwarza więcej ciepła, sprzyja tarciu, co powoduje większe podrażnienia.  Zamiast tego typu ubrań, celuj w luźniejsze, oddychające ubrania z bawełny lub lnu. 

Stosowanie ciepłych kompresów

Stosowanie ciepłych kompresów może pomóc w otwarciu mieszków włosowych, umożliwiając odpływ ropy, a co za tym idzie - bakterii. Pamiętaj, żeby dobrze umyć skórę po takim kompresie. 

Kąpiele w morskiej wodzie

kąpiel w morskiej wodzie

Może zimą nie jest to łatwo dostępna przyjemność (no może poza morsami), to warto wiedzieć, że słona woda może pomóc w dezynfekcji i leczeniu drobnych infekcji. 

Czego należy unikać?

Jeśli zapalenie mieszków włosowych lub innego rodzaju wypryski już się pojawiły, to pamiętaj, żeby nie pogarszać sprawy. Unikaj nadmiernego szorowania i złuszczania skóry, nie wyciskaj powstałych wyprysków, ubieraj się w luźniejszą, nieobcierającą odzież, i unikaj niepotrzebnych chemikaliów.

Co powoduje zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych pojawia się z powodu rozmnażania się bakterii i powstawania infekcji. Innymi czynnikami są pot i obtarcia skóry. Są to elementy, które sprzyjają rozwojowi bakterii i powstawaniu stanu zapalnego. 

Polecamy również: Najlepszy kolagen - jaki suplement z kolagenem wybrać?

Kiedy należy się udać do lekarza?

Problemy skórne na pośladkach to powszechny problem i nie ma co się wstydzić. Warto udać się do dermatologa, który z pewnością będzie wiedział, jak temu zaradzić. Konieczna jest także wizyta, kiedy zauważysz, że chory obszar się powiększa i rozprzestrzenia. 

Obserwuj zmiany i rejestruj, co się dzieje. Jeżeli widzisz, że wypryski robią się coraz większe, twardsze, to z pewnością nie poradzisz sobie z nimi na własną rękę. 

Zapalenie mieszków włosowych może być niewygodne i nieprzyjemne. Często też leczenie trwa dość długo, szczególnie jeśli stosujemy tylko maści, a wciąż nie zapewniamy sobie odpowiedniej higieny czy luźnej odzieży. Każda zmiana skórna powinna zostać obejrzana przez lekarza, który stwierdzi, czy potrzebne jest leczenie antybiotykiem, czy wystarczą inne prostsze działania zaradcze.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (3)
anubis84

Miałem tak na łokciach, i udach, często włoski wrastały i robił sie stan zapalny. dobry jest krem od iwostinu z mocznikiem.

Z kurkumą radzę uważać, trudną ją domyć. ok 3 dni kolor się moze zachować.

3
mishka48

Możesz powiedzieć dokładnie jaki to krem?

0
anubis84

Trudno mi powiedzieć tak na 100%, bo dawno go miałem ale każdy z mocznikiem się powinien nadać np IWOSTIN Body Pro, serum aktywne na zrogowacenia

0