Zapalenie pęcherza moczowego jest schorzeniem uprzykrzającym życie i skutecznie go utrudniającym. Dotyczy układu wydalniczego oraz sfery intymnej ludzkiego ciała, zatem dla wielu osób może być bardziej problematyczne, niż przeziębienie, czy nawet grypa. W prewencji i terapii zapalenia pęcherza dużą rolę odgrywa nie tylko codzienna higiena, ale również dieta i stan odżywienia.

Co powoduje zapalenie pęcherza?

Najczęstszą przyczyną zapaleń pęcherza moczowego są infekcje bakteryjne. Wywołać je mogą również niektóre leki, czy środki stosowane dla utrzymania higieny intymnej u kobiet, a ponadto kamienie nerkowe, czy zbyt długie korzystanie z cewnika. Oprócz tego do czynników ryzyka zalicza się wysoki poziom aktywności seksualnej, ciążę, czy menopauzę. Częściej zapalenia pęcherza występują u kobiet, niż u mężczyzn, jednak jeśli zostaną wcześnie wyleczone, to nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

zapalenie pęcherza moczowego

Warto jak najszybciej zainteresować się podjęciem odpowiedniej terapii, gdyż zaburzenia dotyczące samego pęcherza mogą w dłuższej perspektywie poskutkować zaburzeniami w obrębie nerek. Najczęściej w leczeniu wybiera się antybiotyki, jednak dokładne postępowanie terapeutyczne uzależnione jest od dokładnej przyczyny wystąpienia zapalenia pęcherza moczowego.

Jakie są objawy zapalenia pęcherza?

Zapalenie pęcherza moczowego daje utrudniające codzienne funkcjonowanie objawy. Najbardziej charakterystycznym skutkiem ubocznym jest uczucie napierania na pęcherz i ciągłe uczucie potrzeby wydalenia moczu. Wydalanie może być utrudnione i bolesne, najczęściej powoduje wrażenie pieczenia. Niekiedy w moczu pojawić się może krew oraz odczuć można wzrost temperatury ciała. Szybkiej wizyty u lekarza wymaga stan, w którym gorączce towarzyszy ból pleców, czy nudności i wymioty.

Czy witamina C wpływa na pęcherz?

Zarówno całokształt diety, jak i wysokość podaży witaminy C, która często zalecana jest przy zapaleniach pęcherza moczowego, mogą mieć wpływ na przebieg i terapię tego schorzenia. Niedobory pewnych substancji w organizmie i kiepski stan odżywienia bowiem nie tylko osłabiają układ odpornościowy, zwiększając podatność na infekcje, ale również sprzyjają wzrostowi stanu zapalnego, osłabiając tkanki i potęgując dyskomfort.

Witamina C jest silnym antyoksydantem regulującym aktywność immunologiczną organizmu. Ponadto potrzebna jest do syntezy kolagenu, który buduje prawie wszystkie tkanki. Chociaż nie wszystkie wyniki badań dotyczących terapeutycznej roli witaminy C w zapaleniach pęcherza moczowego są jednoznaczne, to z pewnością jej niedobory nie ułatwią dochodzenia do siebie. Warto na czas tego schorzenia zwiększyć poziom spożycia tej witaminy, zwłaszcza jeżeli nie spożywa się 5 – 7 porcji owoców i warzyw dziennie. Wygodnym rozwiązaniem może być włączenie suplementacji.

Dodatkowymi aspektami życia codziennego, na które warto zwrócić uwagę przy zapaleniach pęcherza moczowego są: picie adekwatnej do zapotrzebowania ilości płynów, dbanie o podaż pozostałych witamin, ale również składników mineralnych, unikanie wstrzymywania moczu, a także kąpieli w wannie.

Komentarze (0)