Stanazolol to pochodna DHT, czyli dihydrotestosteronu. Uchodzi za środek budujący względnie powoli masę mięśniową oraz znacznie szybciej budujący siłę. Wpadł na nim słynny sprinter Ben Johnson (ofiara nagonki na sterydy anaboliczno-androgenne). Niestety, jak w przypadku wszystkich najlepszych środków, wiążą się z tym niebagatelne skutki uboczne.

  1. Winstrol a starzenie się wątroby
  2. Winstrol a uszkodzenia wątroby i nerek
  3. Podsumowanie

Przede wszystkim stanazolol to jeden z najbardziej destrukcyjnych środków dla profilu lipidowego krwi. Wg badań Thompsona PD i wsp., podawanie 6 mg stanazololu dziennie, przez 6 tygodni, spowodowało spadek HDL-cholesterolu o 33%, a frakcji HDL-2 o 71%!

Niedawno naukowcy sprawdzili, jak wysokie dawki winstrolu wpływają na wątrobę. Nie chodzi o to, iż winstrol jest hepatotoksyczny, bo to wiemy od dziesiątek lat. Nadużywanie winstrolu może skutkować pojawieniem się gruczolaków i rzadko nowotworów wątroby. Wszystkie doustne preparaty SAA (c-17 alfa alkilowane) potrafią zniszczyć wątrobę, mają też wpływ na apetyt i układ trawienny. Mogą uszkodzić wątrobę wywołując zastój żółci w hepatocytach, mogą powodować wystąpienie jam wypełnionych krwią (podobnie, jak używany w trakcie PCT preparat SERM, tamoksifen).

Winstrol a starzenie się wątroby

Co udowodniono w nowszym eksperymencie?

Stanozolol indukował aktywność telomerazy na poziomie molekularnym w tkance wątroby szczurów, a ćwiczenie fizyczne (pływanie) odwróciło tę indukcję, odzwierciedlając możliwe przedwczesne starzenie się tkanki wątroby.

Wniosek: najprawdopodobniej winstrol w dużej dawce (5 mg/kg masy ciała) wraz z ćwiczeniami fizycznymi przyspiesza starzenie się komórek wątroby.

winstrol wątroba

Winstrol a uszkodzenia wątroby i nerek

W jednym z badań mężczyzna trafił do szpitala po 1 miesiącu podawania 2 x w tygodniu 125 mg winstrolu. Wcześniej też był konsultowany. Był to trójboista w wieku 26 lat. Mężczyzna stosował iniekcyjny winstrol, ale to nie ma znaczenia, gdyż jest on tak samo toksyczny dla ustroju, jak tabletki (jest tylko minimalnie „lepszy”).

Norma dla bilirubiny (całkowitej) wg ESAP 2015 wynosi: 0.3-1.2 mg/dL (5.1-20.5 µmol/L). Wg „Testów laboratoryjnych i badań diagnostycznych w medycynie” norma wynosi 0.3-1.0 mg/dL lub 5.1 - 17 µmol/L.

Za pierwszym razem mężczyzna miał bilirubinę całkowitą wynoszącą 335 µmol/L, czyli norma była przekroczona ponad 16-krotnie! Za drugim razem już 876 µmol/L, czyli norma była przekroczona ponad 42-krotnie! Ponadto mężczyzna miał powiększoną wątrobę, cholestazę, pojawiła się u niego żółtaczka, wymioty i niewydolność nerek. W szybkim czasie stracił 8 kg wagi. Ustalono, iż doznał zwłóknienia wątroby i uszkodzenia nerek (które nie cofnęło się mimo odstawienia winstrolu). Przypadek opisano 15 września 1994 r.

Interpretacja danych:

Bilirubina jest końcowym produktem rozpadu hemu. Większość dziennej produkcji bilirubiny (0.2 – 0.3 g) pochodzi z rozpadu starzejących się erytrocytów, reszta z obrotu w wątrobie białek zawierających hem [6]. Podwyższenie stężenia bilirubiny świadczyć może o kamieniach żółciowych, przerzutach do wątroby, cholestazie polekowej (klasyczny objaw doustnych SAA i „prohormonów”), żółtaczce (wystarczy stężenie bilirubiny przekraczające 2 mg/dL we krwi) hemolitycznej, zapaleniu wątroby itd.

W kolejnym z badań 28 letni mężczyzna stosował metanabol 10-50 mg dziennie oraz 50 mg stanazololu co drugi dzień. Pojawiła się żółtaczka. Na domiar złego, mimo odstawienia SAA, w ciągu 7 tygodni stan jego zdrowia się pogorszył. Norma dla bilirubiny pośredniej wynosi 0.3- 1.0 mg/dl. U mężczyzny początkowo bilirubina wynosiła 4.5 mg/dl, ale... szybko przekroczyła normę ponad 97 razy! Oznacza to ni mniej ni więcej, jak uszkodzenie miąższu wątroby. Jakby tego było mało, pacjent doznał niewydolności nerek (kreatynina 4.2 mg/dl).

Ostatni przypadek opisany przez polskich naukowców w 2015 r. dotyczy 19-latka, który stosował 50 mg winstrolu co drugi dzień przez 2 ostatnie miesiące. W momencie przyjęcia do szpitala stężenie bilirubiny u młodego mężczyzny wynosiło 44.34 mg/dl (czyli ~40-krotnie przekraczało normę). Zniszczenia wywołane przez doustne SAA mogą manifestować się poprzez podniesienie AlAT (aminotransferazy alaninowej), asPAT (Aminotransferaza asparaginianowej) oraz GGTP (gamma-glutamylotransferazy). Jednak często zmiany nie dają się uchwycić poprzez wskaźniki, tylko np. biopsję wątroby czy USG. I tak właśnie było w tym przypadku. ALAT przekraczał normę w sposób znikomy, a asPAT był nawet poniżej normy! Gamma-glutamylotransferaza wskazywała wręcz na człowieka zdrowego, jak ryba! Ustalono, iż 19-latek doznał zwłóknienia wątroby w rejonie triady (triady, czyli w rejonie żyły wrotnej, tętnicy wątrobowej oraz przewodu żółciowego) oraz cholestazy. Stężenie bilirubiny ustabilizowało się po ponad 50 dniach (słownie: pięćdziesięciu) w szpitalu!

Podsumowanie

Wbrew obiegowym mitom, winstrol iniekcyjny jest podobnie toksyczny, jak ten w tabletkach. Ten sam problem dotyczy metanabolu iniekcyjnego lub dowolnej innej substancji, którą rozpuścilibyśmy w wodzie, zamiast podawać ją w proszku czy w tabletkach. Tak samo wbrew opiniom ludzi, którzy nie mają pojęcia o farmakologii, bardzo często droga podania nie eliminuje ogólnoustrojowych skutków ubocznych leku (tak jest w przypadku NLPZ). Ba, niektóre substancje są tak straszliwie trujące, iż mogą zabić człowieka przy kontakcie przez… skórę (np. beztrosko stosowany przez niektórych ludzi 2,4-dinitrofenol; w literaturze opisane są dziesiątki przypadków śmierci po użyciu tej trucizny).

Winstrol posiada potężny, niszczący potencjał, w stosunku do nerek i wątroby, na co wskazują liczne badania. Może spowodować włóknienie i martwicę komórek nawet w stosunkowo niewielkich dawkach (liczonych w miligramach).

Kolejnym mitem jest „stosowanie osłonek”. Nie istnieją substancje, które zmniejszają toksyczne oddziaływanie C-17 alfa alkilowanych SAA. Jedyne co można by zrobić, to ograniczyć wchłanianie leku (to samo byś uzyskał, używając mniejszej dawki winstrolu).

Większość oferowanych w handlu środków nie ma żadnego wpływu na zdrowie wątroby, a w niektórych przypadkach mogą one pogorszyć jej funkcjonowanie (np. chińskie zioła). Opisywano też przypadki zniszczeń nerek po stosowaniu mieszanek ziołowych z Azji (które miały być lecznicze). Przed wprowadzeniem jakiejkolwiek substancji do organizmu warto się głęboko zastanowić. Wbrew mylnym opiniom „guru dopingu”, możesz mieć potężne zniszczenia wątroby, a nie będą się one manifestować pomiarem syntetycznych wskaźników. Tak samo odnotowywano liczne śmierci sportowców, którzy mieli wzorowe badania serca i nic nie wskazywało, że umrą w sposób nagły.

Referencje:

Eren Ozcagli,#1,* Mehtap Kara,#1,* Tugba Kotil,2 Persefoni Fragkiadaki,3 Manolis N. Tzatzarakis,3 Christina Tsitsimpikou,4 Polychronis D. Stivaktakis,3 Dimitrios Tsoukalas,3 Demetrios A. Spandidos,5 Aristides M. Tsatsakis,3 and Buki wsp.pertunga „Stanozolol administration combined with exercise leads to decreased telomerase activity possibly associated with liver aging” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5979936/

Eric M. Yoshida, MD, FRCPC; Mohamud A. Karim,* MD, FRCPC; Jamil F. Shaikh,* MD, FRCPC; John G. Soos,t PhD; Siegfried R. Erb,* MD, FRCPC At what price, glory? Severe cholestasis and acute renal failure in an athlete abusing stanozolol

Dtsch Med Wochenschr. 1999 Sep 10;124(36):1029-32.[Severe cholestasis with kidney failure from anabolic steroids in a body builder].

Piotr M. Stępień1, Katarzyna Reczko1, Anna Wieczorek2, Dorota Zarębska-Michaluk1, Paweł Pabjan1, Teodora Król2, Wiesław Kryczka „Severe intrahepatic cholestasis and liver failure after stanozolol usage – case report and review of the literature” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5421162/pdf/CEH-1-25075.pdf

Kathleen Deska PAGANA, Timothy J. PAGANA „Testy laboratoryjne i badania diagnostyczne w medycynie”

Vinay Kumar, Abul K. Abbas, Jon C. Aster “ROBBINS PATOLOGIA” wydanie II, Wydawnictwo EDRA URBAN & PARTNERS

Komentarze (16)
hjkl

bajki

biora malolaci wino mete po 50mg
dobrej bo z ions bakan czy andro
puchna po mecie
sila idzie i jedynie brak apeptytu ich lapie

0
alex79

Ty wez sie chlopcze napij mleka i idz spac bo widac masz pojecie
nawet nie wiesz o czym piszesz ha ha ha "biora malolaci wino mete po 50mg
dobrej bo z ions bakan czy andro
puchna po mecie
sila idzie i jedynie brak apeptytu ich lapie"
To zes sie chyba sam widze objadl za duzo tej metki.....
No ale chyba tej metki cebulowej ha ha ha nosz k***a daj sobie spokoj chlopie z takim p******eniem bzdur

0
PanDrKOX

Zakładam że jesteś na bombie dlatego tak się zapierasz przed faktami, sterydy powoli zabijają ( ich skutki uboczne ), niektórzy po prostu mają j**itnie mocny organizm więc trwa to dłużej. Osobiście nie znam żadnego 50 latka który był długo na bombie i nie lata teraz po lekarzach.

6
_Knife_

No i? Masz bana za pisanie głupot, profilaktycznie. Biorą i nic się nie dzieje, tak? A robią badania? Nie, bo większości nie stać na PCT, a potem płacz. Piszesz bzdury o PCT, łącznie clomidu z tamoxem nie ma racji bytu, bo to oba SERMY. Idź, odpoczywaj. Bezsprzecznie uszkodzenia wątroby nie muszą się manifestować, tak samo jak uszkodzenia serca - długi czas.

1
lodzianin1

Ale zastosowanie oslonek pokazuje co innego na 17 proby wywalone po podaniu Nac czy heparagenu znaczna poprawa parametrów czyli jednak osłonki dają dużo

5
anubis84

A który steryd nie jest szkodliwy.

0
_Knife_

Iniekcyjne SAA (oprócz winstrolu czy metanabolu) mają toksyczność dla wątroby której nikt nie wykazał, mówię np. o teściu, boldenonie czy nandrolonie. Kilkadziesiąt lat stosowania u ludzi i brak danych o szkodliwości. Przypadek?

0
Sandelholz1991

Test nie ma wpływu na wątrobę?

0
anubis84

Jak moze z głową się stosuje to ok, ale czytając forum, sporo osób wypisuje o problemach głownie chodzi o libido itp sprawy z ni mzwiązane.

0
alex79

Ha ha....ale zes pan zainponowal teraz mi..to chuba ty jestes z tych for dla tepych koksow ha ha ha
zal

1
_Knife_

Odpocznij sobie parę lat za pisanie głupot. Żadne środki "osłonowe" nic nie dają w przypadku SAA. Bro science z for dla koksów.

0
colin2000

Osłonki czyli suplementy z ziół i róznych wyciągów w tym NAC (bo to nie sa zarejestrowane jako leki), czasami jednak coś dają. Najlepiej jest udać sie do laboratorium co jakiś czas i sprawdzić panel wątrobowy a najlepiej raz w roku wykonać USG jamy brzusznej, jeżeli już mowa o stosowaniu SAA.

3
domosos

Raz do roku to każdy się powinien badać bez wzgledy czy stosuje czy nie, dla osób na cyklach to nwet i częściej.

0
_Knife_

"Osłonki czyli suplementy z ziół i róznych wyciągów w tym NAC (bo to nie sa zarejestrowane jako leki), czasami jednak coś dają"

Absolutnie nic. O NAC pisałem na świeżo, poczytaj. Pomoże przy paracetamolu, nie przy SAA. Inne uszkodzenie, inne obciążenie wątroby. Brak danych o wpływie na regenerację wątroby po SAA. To samo sylimarol, LIV52 i inne wynalazki.

0
Beeranus

Panie Knajf lepiej powiedz nam ileś Pan sam przerobił winstrolu?

3
_Knife_

A co to ma do rzeczy, skoro robię to racjonalnie? Odżywiam się zdrowiej od większości ludzi, nie palę, nie piję, nie biorę dragów. Regularnie się badam. Jak przestrzegasz tych reguł, to pożyjesz.

0