Niektórzy twierdzą, że waga i zdrowie są ze sobą skorelowane. Jeśli jesteśmy szczupli, to jednocześnie jesteśmy zdrowi. Są jednak również przeciwnicy tej teorii. I w rzeczywistości tak jest! Nasza waga może być w normie, a wyniki badań niekoniecznie i odwrotnie. Po czym więc poznać, że jesteśmy zdrowi bez wykonywania badań? Poniżej znajdziesz symptomy świadczące o tym, że jesteś zdrowy.

  1. Piękne i lśniące włosy
  2. Mocne paznokcie
  3. Zdrowe zęby i dziąsła
  4. Obwód talii
  5. Dobry sen
  6. "Porozmawiajmy o kupie"
  7. Język
  8. Podsumowanie

Piękne i lśniące włosy

Suche, łamliwe, przerzedzone włosy mogą być objawem złego stanu zdrowia. Zła kondycja włosów wskazuje na niedobory żywieniowe, stres czy też niedoczynność tarczycy. Zdrowe, lśniące włosy są natomiast oznaką zdrowia. Stanowią one barometr ogólnego stanu zdrowia. Jeśli stają się łamliwe czy matowe - wypadają. Warto poszukać przyczyny.

piękne, zdrowe włosy

Dobre odżywianie zapewnia najlepsze możliwe warunki do budowania silnych, lśniących włosów. Włosy odzwierciedlają to, jak dobrze się odżywiamy i jak dobrze wchłaniamy dostarczane do organizmu składniki odżywcze. Stan włosów mówi o tym, czy dostarczamy wraz z pożywieniem kluczowych składników odżywczych takich jak białko, witaminy, zdrowe tłuszcze i czy są one prawidłowo przyswajane.

Mocne paznokcie

Kolejny symptom zdrowia znajduje się dosłownie i w przenośni tuż na wyciągnięcie ręki. Mowa o paznokciach. Twoje paznokcie to odzwierciedlenie stanu zdrowia. Gdy są słabe, łamliwe, mają przebarwienia – to znak, że możesz cierpieć na niedobory żywieniowe. Zmiany na paznokciach mogą być również oznaką choroby takiej jak np. grzybica, ale również toczeń, niedoczynność tarczycy, niedokrwistość.

mocne paznokcie

Zdrowe zęby i dziąsła

Mocne zęby i zdrowe, różowe dziąsła, które nie są zaognione, odgrywają kluczową rolę w zachowaniu zdrowia, podobnie jak świeży oddech. Jama ustna pełna jest rozmaitych bakterii, większość z nich jest dla nas nieszkodliwa, a nawet pożyteczna. Dbanie o higienę jamy ustnej poprzez szczotkowanie zębów i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną pozwala zadbać o odpowiednią ilość dobrych bakterii, zapewnia zdrowe zęby oraz świeży oddech.

Polecamy również: Ranking TOP8 - preparaty z kolagenem na skórę, włosy i paznokcie

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej prowadzi do infekcji przyzębia oraz rozwoju próchnicy. Ciężkie zapalenie dziąseł i przyzębia mogą odgrywać rolę w rozwoju innych schorzeń, nawet takich jak choroba sercowo-naczyniowa. Dbaj o higienę jamy ustnej i regularnie wybieraj się na wizyty kontrolne do dentysty.

zdrowe zęby

Obwód talii

Masa ciała nie jest najważniejszym czynnikiem pomiaru stanu twojego zdrowia. Wskaźnik BMI tak popularny jeszcze kilka lat temu, powoli odchodzi od łask. I dobrze! Wskaźnik ten bowiem jedynie na podstawie naszego wzrostu i wagi ocenia, czy mamy niedowagę, nadwagę, otyłość, czy może nasza waga jest w normie. Jest to współczynnik zupełnie niemiarodajny w przypadku sportowców czy osób z dużą masą mięśniową.

Co więcej, przeprowadzono badanie, które pokazuje, że masa ciała nie koreluje ze zdrowiem metabolicznym. Zauważono, że połowa osób z nadwagą, 29 procent osób otyłych, a nawet 16 procent osób z otyłością typu 2 i 3 było metabolicznie zdrowych, ponadto ponad 30 procent osób z prawidłową masą ciała było niezdrowych metabolicznie.

obwód talii

Lekarze są coraz bardziej skłonni stwierdzić, że pod kątem zdrowia istotny jest obwód talii. Nagromadzenie tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej stanowi większe zagrożenie dla zdrowia. Nawet w przypadku osób, których waga ciała jest w normie, zbyt duży obwód pasa może oznaczać większe ryzyko problemów zdrowotnych. Zamiast sprawdzać maniakalnie swoją wagę, mierz obwód pasa!

Dobry sen

Brak wystarczającej ilości snu jest zgubny zarówno dla naszego samopoczucia, sylwetki jak i stanu zdrowia. Brak snu naraża nas na ryzyko rozwoju chorób takich jak cukrzyca, choroby serca, nadwaga, a nawet zmniejszenie oczekiwanej długości życia.

Z drugiej strony, problemy ze snem manifestują problemy zdrowotne. Kiedy możemy źle spać lub cierpieć na bezsenność? W przypadku nadczynności tarczycy, w przypadku ekspozycji na stres, w przypadku zaburzenia dobowego wydzielania kortyzolu, w przypadku wielu zaburzeń hormonalnych.

sen

Spokojny sen o odpowiedniej długości jest niezbędnym elementem do zachowania długiego i pełnego zdrowia życia. Wiele ważnych funkcji odbudowujących w organizmie, takich jak wzrost mięśni, naprawa tkanek, synteza białek oraz uwalnianie hormonu wzrostu występuje głównie lub w niektórych przypadkach tylko podczas snu. Nie trzeba więc dodawać, że wystarczająca ilość snu i dobre samopoczucie, a nawet pobudzenie po przebudzeniu jest oznaką dobrego zdrowia.

"Porozmawiajmy o kupie"

Dla wielu jest to temat niezręczny, nie można go jednak pominąć, bo jest to kwestia niezwykle ważna. Niektórzy twierdzą nawet, że nie ma prostszego sposobu na sprawdzenie, co dzieje się z naszym organizmem, niż sprawdzenie tego, co z siebie wydalamy.

Każdy z nas jest nieco inny, nieco inaczej funkcjonują nasze układy trawienne. Nie musisz więc koniecznie dążyć do idealnych wzorów stolca i częstotliwości wypróżniania, jakie znajdziesz w Internecie. Zwróć jednak uwagę na pewien schemat, jaki u ciebie występuje. Jeśli zauważysz długotrwałą zmianę, wtedy musisz dokładnie monitorować, co się dzieje. Ponadto, jeśli odczuwasz ból, doskwierają ci zatwardzenia lub rozwolnienia, dostrzegasz krew w kale lub inne wyraźne objawy, czas skontaktować się z lekarzem.

toaleta, WC

Język

Odczytywanie stanu zdrowia z języka to praktyka zaciągnięta z medycyny chińskiej. Obserwacja wyglądu języka nie może być substytutem diagnozy medycznej, może jednak dać ci pewien obraz stanu zdrowia. Z języka możemy wiele wyczytać między innymi to, jak trawimy, jak ciało radzi sobie ze stresem. Jeśli na przykład czubek twojego języka jest czerwony, jest to znak, że twoje serce, umysł i emocje są pobudzone.

Bardzo często czerwonemu językowi towarzyszą problemy ze snem, kołatanie serca, niespokojny umysł, nerwowość. Z kolei gruba powłoka na języku rozpościerająca się w jego tylną część wskazuje na problemy trawienne. Język zdrowego człowieka nie ma przebarwień ani nalotu.

język

Podsumowanie

Stan skóry, włosów, paznokci, wygląd języka, obwód talii, stan zębów i dziąseł, jakość naszego snu to symptomy, które dają obraz tego, czy jesteśmy zdrowi, czy może naszemu ciału czegoś brakuje lub na coś chorujemy. Symptomy te są dużo ważniejsze niż kilogramy widoczne na wadze.

Komentarze (2)
LOMO

symptomy... proponuję się zapoznać z definicja... https://sjp.pwn.pl/sjp/symptom;2525686.html 

0
LOMO

Jednym słowem... symptomy nie mogą być oznaką dobrego zdrowia!

0