Są pewne miejsca na świecie, gdzie mieszkańcy mogą się pochwalić wyjątkową długowiecznością. Zawdzięczają to swojemu stylowi życia, który zwykle oparty jest na regularnej aktywności, zdrowej diecie, a także utrzymywaniu szacunku do swojego organizmu i otoczenia. Długą żywotnością mogą się pochwalić mieszkańcy Okinawy.

Przeciętna kobieta na Okinawie żyje 86 lat, podczas gdy przeciętny mężczyzna żyje średnio 85 lat. Mają oni również jeden z najwyższych wskaźników stulatków, mieszkańców w wieku 100 lat lub starszych. Co więcej, poza długowiecznością cieszą się oni lepszym zdrowiem niż reszta Japonii, a nawet świata. Rzadziej chorują na serce, nowotwory, cukrzycę czy otyłość. I choć można pomyśleć, że to kwestia genów, to jednak wielu naukowców uważa, że za wszystkim stoi styl życia.

Mieszkańcy Okinawy są aktywni i unikają siedzącego trybu życia

Ruch i utrzymanie prawidłowej masy ciała mają znaczenie dla zdrowia i długowieczności. Kobiety oraz mężczyźni z Okinawy pozostają szczupli przez całe swoje życie i nie przybierają na wadze w średnim wieku. Są nie tylko bardziej aktywni w codziennym życiu, ale znajdują czas na bardziej ustrukturyzowane treningi.  Nie jest niczym niezwykłym, że mieszkańcy Okinawy w wieku 80 i 90 lat wykonują energiczne ćwiczenia.

Prosta i nieprzetworzona dieta

A co z nawykami żywieniowymi? Podejście do jedzenia mieszkańców Okinawy opiera się na ich tradycyjnym stylu życia: zdrowej i różnorodnej diecie organicznej, dużej ilości żywności pochodzenia roślinnego i uważnego jedzenia. Nie spieszą się z posiłkiem i nie rozpraszają smartfonami czy telewizorem podczas jedzenia. Ich dieta jest zdrowa, niskokaloryczna, o wysokiej wartości odżywczej.

Zazwyczaj na pierwsze śniadanie jedzą zupę z rybą lub warzywami, a na drugie trochę warzyw. Obiad to zwykle makaron z Okinawy soba (gryka), a kolacja to ryż z warzywami i rybą. Innym ich ulubionym pożywieniem są słodkie ziemniaki, bogate źródło beta-karotenu o działaniu przeciwzapalnym. Często też sięgają po kurkumę - przyprawę, która ma działanie przeciwzapalne. Jeśli chodzi o mięso, to jedzą zaledwie jedną czwartą tego, co mieszkańcy krajów zachodnich.

dieta japońska

Są zwartą społecznością

Nawyki społeczne mieszkańców Okinawy także mają znaczenie dla ich długowieczności. Należą do nich zajęcia takie jak poranne ćwiczenia i spotkania towarzyskie po sąsiedzku, które prawdopodobnie przyczyniają się do imponujących wskaźników długowieczności ich kultury. Badania pokazują, że pozostawanie zaangażowanym społecznie i unikanie samotności przyczynia się do zdrowia i długowieczności. Bliskie przyjaźnie i kontakty z innymi również pomagają zachować zdrowie mózgu.

Mieszkańcy Okinawy żyją blisko natury

Mieszkańcy Okinawy spędzają więcej czasu na łonie natury niż ludzie z innych części świata. Lubią ogrodnictwo, które jest źródłem ich zdrowej żywności i promieni słonecznych. Niestety jest to mniej powszechne w uprzemysłowionych częściach świata, gdzie ludzie spędzają więcej czasu w pomieszczeniach, w związku z czym bardzo często mają niedobory witaminy D. Niektóre z ulubionych cytatów z Okinawy to: „Jedz to, co wyhodujesz” i „Bądź blisko z naturą”. Bliskość natury działa uspokajająco, co jest dobre dla zdrowia. Ponadto niektóre drzewa uwalniają fitoncydy, które mają korzystny wpływ na układ odpornościowy.

Mają silny cel w życiu

Jesteśmy najszczęśliwsi, gdy mamy siłę, która nas napędza, niezależnie od tego, czy jest to osiągnięcie celu, pomoc innym czy spędzanie czasu z rodziną. Japończycy mają „ikigai”, co oznacza „powód do życia”, i to im daje wolę życia do późnej starości.

Czego inne kultury mogą się nauczyć od mieszkańców Okinawy? 

Życie ma większe znaczenie, jeśli masz silny cel, który Cię napędza. Jak można się spodziewać, mieszkańcy Okinawy mają niski wskaźnik depresji i innych chorób psychicznych, prawdopodobnie ze względu na ich silne więzi społeczne oraz sposób, w jaki szukają sensu i celu w swoim życiu. Takie podejście jest korzystne dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Podsumowanie

Być może nie jesteś gotowy na przeprowadzkę na Okinawę, ale istnieje wiele zdrowych nawyków, które możesz zapożyczyć z tej długowiecznej kultury. Okinawa była nazywana wyspą długowieczności i teraz już wiesz dlaczego. Włącz niektóre z tych zasad i nawyków do własnego życia, a również skorzystasz z ich pozytywnego wpływu.

Komentarze (7)
MikeCzajson

Ciekawe jak to wygląda w Polsce np porownanie długości życia mieszkanca Zakopanego i okolic a mieszkańca Warszawy czy mieszkańca Wałcza a Łodzi itd. Mam tu na myśli mniejsze miasta położone blisko bogatej natury kontra brudne duże miasta.

0
baro666

Wspomniałeś o Wałczu :) Małe miasteczko więc nie często się to zdarza, żeby ktoś je gdzieś wymienił.

1
M-ka

Dużo zależy od trybu życia mieszkańców. Jeżeli palą w piecu kaloszami, spalają śmieci, karmią zwierzęta ubogą paszą i zlewają otoczenie pestycydami, to nie mają wielkiej przewagi albo wręcz żyją na bombie.
Ogólnie są badania nad różnicami miasto/wieś na świecie, np. kobiety mieszkające w miastach szybciej przekwitają (co oznacza, że krócej żyją). Są badania, że zanieczyszczenie powietrza skraca życie o tyle a tyle , czyli jeśli mamy brudne miasto i czystą wieś w Polsce, to z grubsza możemy je zastosować.

0
M-ka

Miałam odruchowo skasować "zwierzęta", ale one tak samo mają wpływ na ludzi, bo "dzielą się" z nimi mikroorganizmami. Jeśli są na taniej paszy gmo i antybiotykach, to "sprzedają" np. więcej lekoopornych bakterii.

0
MikeCzajson

Wałcz jest znanym na całym świecie a przynajmniej w niektórych kregach ośrodkiem olimpijskim. W zeszłym roku jak byłem tam na urlopie widziałem trenujących olimpijczykow ze Stanów i Kanady. Na codzień mieszkam w Łodzi i często tam jeździmy na urlop i staramy się hotel brać na bukowinie. Powietrze tam szczególnie rano jest niesamowite szczególnie w porównaniu z Łodzią .
Polecam Walcz miasto wielu jezior i gęstych lasów.

1
M-ka

Wola życia to jest nasz główny "napęd", a poddawanie się jest w świetle badań zwyczajnie ... nienaukowe.
Ciało realizuje polecenia mózgu, który ma magicznie wielkie, nieodkryte moce. Jeśli ktoś nam wmawia, że coś "wie na pewno" na ten temat, to brak mu pokory wobec sił natury.

0
Bull

Wiele kwestii mających znaczenie dla długości życia porusza ten artykuł: https://zdrowie.sfd.pl/art/Zdrowie/Czy_da_si%C4%99_przed%C5%82u%C5%BCy%C4%87_%C5%BCycie_-a6218.html 

1