Przeczuwając nowy, nadciągający trend, gdzieś około roku 2011(!), zacząłem przedstawiać polskiemu czytelnikowi potencjalne zalety nowego, jak na tamte czasy, sposobu odżywiania, który można wrzucić do ogromnego worka obecnie zwanego przerywanym postem. 

Minęły lata i faktycznie, choć w bardzo różnych wariantach, zrobił on ogromną furorę na całym świecie - również w Polsce. 

Nie tylko zyskał uznanie w oczach stosujących, ale ta popularność przerodziła się również na zainteresowanie świata nauki i poszukiwaniem odpowiedzi na to, czy tego typu sposób odżywiania może być:

 • po pierwsze nie szkodzić, 
 • po drugie wspierać nasze zdrowie, 
 • po trzecie, czy przynosi on jakiekolwiek korzyści, gdy zestawimy ten sposób odżywiania z inną dietą o takiej samej kaloryczności. 

Badania naukowe nie dają nam oczywiście 100% pewności, jednak wskazują na pewne trendy. I te trendy warto sprawdzać w swoim przypadku. Ta uwaga dotyczy jednakowo doniesień naukowych w aspekcie zdrowia, diety, treningu, czy suplementacji.

Popularność diet opartych o przerywany post i globalne pogorszenie parametrów zdrowia ludzi mieszkających w krajach bogatych, za co po części obwinia się epidemia otyłości, skłonił naukowców do sprawdzenia, czy zwiększający się, w przekroju społeczeństw, czas, w jakim zjadamy nasze posiłki w ciągu dnia, dla przykładu pośród 15 000 dorosłych osób ten czas wynosił więcej niż 15 godzin aż u połowy z nich(!), może mieć wpływ na rozwój zaburzeń metabolicznych. Okazało się to dobrym tropem, gdyż skrócenie czasu, w jakim w ciągu dnia zjadamy nasze posiłki, może ograniczać rozwój chorób niezakaźnych. 

przerywany post IF

Przegląd badań na temat przerywanego postu

Francuscy naukowcy podjęli się wykonania tytanicznej pracy i sprawdzili wszystkie badania dotyczące przerywanego postu oraz jego wpływu na parametry zdrowotne, wykonane w latach 2014-2020. Do swojej metaanalizy włączyli 23 inne badania, które różniły się co prawda długością (i schematem) okresu karmienia i postu, jednak wszystkie kwalifikowany się do kategorii: post przerywany. Najczęściej testowano układ: 8 h jedzenie, 16 h post. (jemy np. tylko w godzinach od 10 do 18)

Czego zatem możemy oczekiwać, w aspekcie zdrowia, od przerywanego postu?

Wydłużenie okresu nocnego postu może być dobrym pomysłem, gdy chcemy zmniejszyć ryzyko nawrotu raka piersi.

Zmniejszenie spożycia kalorii w godzinach wieczornych, a tym samym wydłużenie okresu postu wieczornego, może zmniejszać stany zapalne organizmu i występowanie chorób o podłożu metaboliczny i uzależnionych od stanów zapalnych.

Podobnie, jak większość diet ograniczających spożycie kalorii poniżej zapotrzebowania energetycznego, przerywany post może generować średnią utratę wagi - tutaj w wysokości 3%, zmniejszenie wielkości tkanki tłuszczowej, obniżenie poziomu stężenia glukozy na czczo, obniżenie skurczowego ciśnienia krwi i poprawę stężenia cholesterolu. 

Jednak, co ciekawe niektóre badania sprawdzające wpływ przerywanego postu stwierdzały poprawę parametrów zdrowia, mimo braku ograniczenie kalorii!

Obserwowano:

 • spadek średniego poziomu cukru we krwi, 
 • poprawę insulinooporności, 
 • poprawę tolerancji glukozy,
 • obniżony poziom trójglicerydów,
 • redukcję masy tłuszczowej w zakresie 4-7%.

Omawiając potencjalne korzyści wynikające ze stosowania przerywanego postu, warto wspomnieć również o tym, że taki sposób odżywiania może poprawiać nasz sen poprzez wydłużenie jego czasu oraz jakości. 

Inne korzyści

Do ewentualnych plusów należy jeszcze zaliczyć możliwe działanie:

 • zmniejszające ryzyko wystąpienia raka, 
 • zmniejszające stany zapalne organizmu, 
 • zwiększenie wydzielania czynników chroniących przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych. 

Co warto dodatkowo podkreślić to fakt, że post przerywany jest dobrze tolerowany i dla zdecydowanej większości stosujących może stać się sposobem na lepsze przestrzeganie nałożony diety. Z własnego doświadczenia wiem, że ten styl odżywiania może stać się również sposobem na życie/codzienne funkcjonowanie. 

Bibliografia - link do badania:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33302500/ 

Adafer R, Messaadi W, Meddahi M, Patey A, Haderbache A, Bayen S, Messaadi N. Food Timing, Circadian Rhythm and Chrononutrition: A Systematic Review of Time-Restricted Eating's Effects on Human Health. Nutrients. 2020 Dec 8;12(12):3770. doi: 10.3390/nu12123770. PMID: 33302500; PMCID: PMC7763532.

Informacje zawarte w artykułach mają charakter wyłącznie informacyjny i nie są poradą lekarską, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem specjalistą.
Komentarze (0)