Wbrew opiniom wygłaszanym przez „szamanów XXI wieku” stężenie cholesterolu i cały profil lipidowy mają znaczenie dla zdrowia. To nie znaczy, że mechaniczne obniżanie cholesterolu (całkowitego) lub jego transporterów (frakcji) przynosi korzyści zdrowotne — co do tego wcale nie ma pewności. W skład profilu lipidowego wchodzi cholesterol całkowity, frakcje cholesterolu (transportery np. HDL, LDL), stężenie trójglicerydów.

  1. Jakie jest prawidłowe stężenie trójglicerydów?
  2. Jaki wpływ na zdrowie ma podwyższone stężenie trójglicerydów?
  3. Podsumowanie

Wbrew obiegowym, całkowicie błędnym opiniom nie należy nazywać transportera HDL „dobrym”, a LDL „złym” cholesterolem.  W rzeczywistości w badaniach naukowych oba rodzaje frakcji cholesterolu wiązały się z ryzykiem zdrowotnym. Jeśli „dobrego” HDL było za dużo, to również nie sprzyjał on długowieczności. Podobnie jest z cholesterolem całkowitym. Zbyt niskie, jak i zbyt wysokie stężenia są wiązane ze znaczącym skróceniem życia.

cholesterol hdl ldl

Jakie jest prawidłowe stężenie trójglicerydów?

Według norm ESAP stężenie:

  • prawidłowe to mniej niż 150 mg/dL (<3,88 mmol/L)
  • wysokie normalne mieści się w zakresie 150-199 mg/dL (3,88-5,15 mmol/L)
  • wysokie to zakres 200-499 mg/dL (5,18-12,92 mmol/L)
  • bardzo wysokie to przekraczające 500 mg/dL (≥12,95 mmol/L).

Jaki wpływ na zdrowie ma podwyższone stężenie trójglicerydów?

Cóż, analiza danych pochodzących od 262 500 osób z populacji ogólnej przyniosła następujące wyniki: odnotowano 10 200 przypadków choroby naczyń wieńcowych w czasie 12 lat obserwacji. Osoby mające najwyższe stężenia trójglicerydów były narażone na 70% wyższe ryzyko rozwoju choroby wieńcowej (coronary artery disease, CAD).

Jak podaje lekarz Andrew Cassar i in., przewlekła choroba wieńcowa występuje u ok. 16,8 mln osób w Stanach Zjednoczonych, w tym u 9,8 mln rozpoznano dławicę piersiową, a u prawie 8 mln wystąpił zawał mięśnia sercowego. W 2005 r. choroba wieńcowa spowodowała w tym kraju 607 tys. zgonów (co odpowiada 20% wszystkich zgonów), będąc ich najczęstszą przyczyną u kobiet i mężczyzn. Choroba wieńcowa polega na ograniczeniu dopływu krwi do serca, z czym wiąże się niewystarczająca ilość tlenu i składników odżywczych. Powszechnie nazywa się ją miażdżycą. Z kolei zawał serca polega na pęknięciu niestabilnej blaszki miażdżycowej i nagłym zablokowaniu dopływu krwi do serca.

Wyniki te zostały później potwierdzone w kolejnych badaniach prowadzonych pod egidą ERFC i TG-CDGC na ponad 300 tys. osób. Podobne wyniki przyniosły obserwacje dotyczące 75 700 uczestników badania, dotyczących mieszkańców Kopenhagi, w dwóch badaniach o czasie obserwacji wynoszącym ok. 4 lat. W tych badaniach ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, ale także udaru niedokrwiennego, były istotnie powiązane ze stężeniami trójglicerydów, nawet po uwzględnieniu wieku, płci i innych czynników ryzyka.

W badaniach duńskich naukowców spadek stężenia trójglicerydów w różnych grupach wiązał się ze spadkiem ryzyka zdrowotnego.

W porównaniu do osób mających stężenie trójglicerydów w granicach co najmniej 4,00 mmol/L (za granicę normy uznaje się 3,88 mmol/L), ryzyko było mniejsze o:

  • 20% przy stężeniu trójglicerydów w zakresie 3,99- 3
  • 30% przy stężeniu trójglicerydów w zakresie 2,99 – 2
  • 50% przy stężeniu trójglicerydów w zakresie 1,99 – 1
  • 60% przy stężeniu trójglicerydów mniejszym niż 1 mmol/l.

Stężenia trójglicerydów zostały powiązane z rozwojem miażdżycy naczyń wieńcowych. W badaniu ELSA-Brasil przeprowadzonym na 3 800 osobach niechorujących na chorobę wieńcową i niestosujących środków mających wpływ na stężenie lipidów, stężenia trójglicerydów były związane z gromadzeniem się zwapnionej blaszki miażdżycowej (czyli teoretycznie w przyszłości może się to wiązać z intensywnym rozwojem choroby wieńcowej). U pacjentów leczonych z powodu choroby wieńcowej stężenia trójglicerydów na czczo są markerem ryzyka i ich podwyższone stężenia niekorzystnie rokują dla przebiegu miażdżycy.

Podsumowanie

Wysokie stężenie trójglicerydów nie wróży długiego życia. Nie powinno być rozpatrywane osobno w oderwaniu od stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji cholesterolu HDL i LDL, stanu zapalnego w ustroju (np. białko c-reaktywne, stężenie czynnika martwicy nowotworu, TNF-alfa), funkcji nerek (np. cystatyna-C, GFR) i wątroby (np. GGTP, bilirubina). Ponadto każdorazowo powinno się u takiej osoby zbadać ciśnienie krwi, stężenie glukozy i insuliny na czczo, przeprowadzić ogólne badania krwi i moczu oraz dalsze wg wskazań lekarza specjalisty. W badaniach naukowych na stężenie trójglicerydów korzystny wpływ wywierało stosowanie kwasów omega-3.

Referencje:

Cassar A. i in. Przewlekła choroba wieńcowa: diagnostyka i postępowanie https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/011/094/original/Strony_od_MpD_2010_11-11.pdf?1467981444

Vallejo-Vaz A. J. i in. Triglycerides and residual risk https://www.researchgate.net/profile/Pablo-Corral/publication/339359610_Triglycerides_and_residual_risk/links/5e740191a6fdccda8b70e86c/Triglycerides-and-residual-risk.pdf

https://www.labtestsonline.pl/test/profil-lipidowy

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)