Czy zdarzyło Ci się kiedyś spokojnie leżeć w łóżku i nagle poczuć silny ból w nogach? Jeśli tak, to z pewnością doświadczyłeś nocnych skurczów nóg. Jest to dość powszechne zjawisko o różnych przyczynach, doświadcza ich około 60% dorosłych i 7% dzieci. Mogą one wystąpić z powodu braku aktywności w ciągu dnia, zmęczenia mięśni lub nawet niektórych schorzeń.

Nocne skurcze nóg to mimowolne, nagłe i trwające kilka sekund skurcze. Powodują one silne dolegliwości bólowe i usztywnienie kończyny. Zwykle odczuwalne są w łydkach, ale zdarza się, że ból odczuwalny jest też na udach czy stopach. 

W większości przypadków pomaga delikatne rozciągnięcie czy rozmasowanie bolącego mięśnia. Istnieje jednak wiele różnych metod leczenia i zapobiegania skurczom, a każdy, dla kogo problem jest niemal codziennością, powinien zgłosić się do lekarza w celu uzyskania pełnej diagnozy.

Nocne skurcze nóg mogą prowadzić do różnych problemów, m.in. przerywać sen, a to z kolei zaburza cały cykl snu. Skutkiem tego jest niewyspanie, brak energii i koncentracji w ciągu dnia. Skurcze mogą także utrudniać samo zasypianie. W najgorszych przypadkach mogą prowadzić do bezsenności.

skurcze nóg przyczny

Przyczyny powstawania skurczów nóg

Zmęczone mięśnie

Jeśli chodzi o przyczyny powstawania skurczów nóg, to niektóre badania wysiłkowe sugerują, że zmęczenie mięśni jest główną przyczyną powstawania skurczów nóg. Chodzi głównie o długotrwały wysiłek, przekraczający normę danej osoby. Mechanizm pozostaje jednak niejasny. 

Bezczynność w ciągu dnia

Inną wiodącą teorią jest to, że siedzenie przez dłuższy czas, na przykład podczas pracy przy biurku, może z czasem przyczynić się do skurczy mięśni. Taka bezczynność fizyczna, gdy mięśnie pozostają w bezruchu, nie kurczą się i nie rozciągają, może zwiększać ryzyko skurczów w nocy. Dotyczy to zarówno osób aktywnych, którym raz na jakiś czas przydarzy się bardziej siedzący dzień czy dwa, oraz osób, które nie ćwiczą regularnie i generalnie mało się ruszają w swoim życiu. Mięśnie u osób mniej aktywnych mogą być krótsze, a to dodatkowo zwiększa ryzyko wszelkich skurczów.

Pozycja ciała

Siedzenie lub leżenie w sposób ograniczający ruch i przepływ krwi do nóg, np. poprzez skrzyżowanie nóg, opieranie jednej nogi o drugą, może prowadzić do skurczów. Aby sprawdzić, czy właśnie w tym tkwi problem, możesz spróbować układać się do snu na brzuchu czy plecach, w bardziej rozciągniętej pozycji. 

Wiek

Wraz z wiekiem częściej możemy odczuwać skurcze w nocy. Według publikacji z BMC Family Practice Journal, aż 33% osób powyżej 50. roku życia doświadcza przewlekłych skurczów nóg.

Ciąża

Skurcze w nocy mogą mieć związek także z ciążą. Może to być spowodowane zwiększonym zapotrzebowaniem na wartości odżywcze w tym okresie lub zmianami hormonalnymi.

Skutek uboczny niektórych leków

Jeśli się przyjrzeć etykietom leków, to łatwo zauważyć, że wiele z nich wymienia skurcze mięśni, jako skutek uboczny. Jakie to leki / substancje?

 • naproksen
 • teriparatide (Forteo)
 • raloksyfen (Evista)
 • lewalbuterol (Xopenex)
 • albuterol / ipratropium (Combivent)
 • skoniugowane estrogeny
 • pregabalina (Lyrica)

Schorzenia

Przewlekłe schorzenia objawiają się różnymi dolegliwościami, w tym także skurczami mięśni. Skurcze występują najczęściej wraz z:

 • chorobą sercowo-naczyniową
 • cukrzycą
 • nadużywaniem alkoholu
 • niewydolnością nerek
 • niewydolnością wątroby
 • zwężeniem kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym
 • płaskostopiem
 • niedoczynnością tarczycy
 • zapaleniem kości i stawów
 • uszkodzeniem nerwów
 • zaburzeniami nerwowymi

Jeżeli podejrzewasz u siebie, że któraś z tych dolegliwości może być przyczyną Twoich dolegliwości nocnych, warto o tym wspomnieć lekarzowi na kolejnej wizycie.

Jak sobie poradzić ze skurczami, co pomaga?

W sytuacji, kiedy pojawia się silny skurcz mięśnia, jedyne o czym myślimy, to żeby przestało boleć. Zwykle pojawia się panika, zadyszka, zaciskanie zębów z bólu i frustracja, że nie możemy spokojnie spać. Żeby szybciej poradzić sobie z bólem można mięsień delikatnie rozciągnąć lub ręcznie masować bolący obszar. Pomaga także zginanie i prostowanie stopy czy przyłożenie czegoś ciepłego. 

W niektórych przypadkach, jeśli skurcze są częste lub wynikają z pewnych dolegliwości zdrowotnych, lekarze przepisują leki. Oczywiście takie sprawy nie powinny być rozpatrywane na podstawie artykułu, dlatego jeśli problem jest dla Ciebie uciążliwy, koniecznie udaj się do lekarza i porozmawiaj na temat leczenia farmakologicznego – czy jest Ci potrzebne i jakie będzie najlepsze.

Środki zapobiegawcze

Lekkie ćwiczenia przed snem

Osoby, które wykonują łagodne ćwiczenia pod koniec dnia, rzadziej skarżą się na skurcze w nocy. Wcale nie trzeba dużego wysiłku, by zadziałać prewencyjnie. Może to być spacer, krótka przejażdżka na rowerze stacjonarnym.

ćwiczenia skurcze nóg

Picie wody

Płyny pomagają transportować składniki odżywcze i odpady przemiany materii do i z mięśni. Picie płynów, a szczególnie wody w ciągu dnia, może zapobiegać skurczom poprzez utrzymanie prawidłowego funkcjonowania mięśni.

Zmiana butów

Nie każdy może chodzić w każdym rodzaju obuwia. Jeżeli często czujesz ucisk, robią Ci się pęcherze, a może wiesz, że masz jakąś wadę postawy, to warto zastanowić się nad obuwiem. W takich sprawach najlepiej pomoże podolog.

Kiedy trzeba się zgłosić do lekarza?

 1. Kiedy nocne skurcze nóg przenoszą się także na inne mięśnie.
 2. Kiedy skurcze znacznie utrudniają sen.
 3. Kiedy skurcze przeszkadzają w życiu codziennym i żadne domowe metody nie pomagają.
 4. Lekarz z pewnością przeprowadzi wywiad, wykluczy inne zaburzenie i będzie mógł dobrać sposób leczenia.

Podsumowanie

Występowanie sporadycznych problemów nie powinno nikogo niepokoić. To się zdarza i nie stanowi dla nas większego zagrożenia. W przypadku takich skurczów pomagają zwykłe domowe metody, takie jak rozciąganie, lekkie masowanie itp. Jeśli jednak dolegliwość staje się problematyczna, częsta i znacznie utrudnia nam codzienne życie, wówczas warto się tym zainteresować i jeśli trzeba skonsultować z lekarzem. 

Źródło: https://www.aafp.org/afp/2012/0815/p350.html

Komentarze (0)