Mimo że magnez wydaje się być dobrze poznanym pierwiastkiem mineralnym, to cały czas badane są jego właściwości i „akcje” w organizmie. Naukowcy przyglądają się setkom szlaków enzymatycznych, w których magnez uczestniczy i obserwują, co dzieje się z nimi na przykład w warunkach wzmożonej aktywności fizycznej, niezbyt zróżnicowanej diety, czy też stosowania niektórych leków.
Niedobór magnezu a mięśnie
Magnez jest jednym z pierwiastków zaliczanych do elektrolitów. Elektrolity w organizmie wpływają m.in. na objętość płynów wewnątrz- i międzykomórkowych, a co za tym idzie również na poziom nawodnienia tkanek. Do intensywnych zmian tych parametrów dochodzi na przykład podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych lub przebywania w wysokiej temperaturze powietrza.
Najwięcej magnezu pobierają wtedy mięśnie szkieletowe oraz mięsień sercowy. Pierwszymi objawami ubywania zapasów omawianego pierwiastka jest narastające uczucie zmęczenia, spadek mocy, siły i wytrzymałości mięśni, ograniczenie kontroli nerwowo-mięśniowej, drżenia, a także bolesne skurcze. W przypadkach pogłębiającego się niedoboru dojść może nawet do konwulsji czy zaburzeń rytmu pracy serca, co szczególnie niebezpieczne jest przy długotrwałej aktywności fizycznej w dni upalne.
Niedobór magnezu a mózg
Magnez, jako że umożliwia prawidłowe funkcjonowanie licznych enzymów i przesyłanie sygnałów pomiędzy komórkami, obejmuje swoją „opieką” poza układem mięśniowym również układ nerwowy. Zarówno obwodowy, jak i ośrodkowy. W obrębie obwodowego układu nerwowego pośredniczy np. w przesyłaniu sygnałów do poszczególnych włókien mięśniowych, kiedy ma dojść do ich aktywności, a także kiedy powinny być zrelaksowane (np. poprzez neuroprzekaźnik acetylocholinę).
W mózgu z kolei magnez znany jest m.in. z uczestnictwa w procesach biochemicznych powiązanych z modulacją nastroju, czy regulacją pamięci (np. poprzez neuroprzekaźniki: GABA i kwas glutaminowy). Objawami niedoboru tego pierwiastka często są: dekoncentracja, drażliwość, a w dłuższej perspektywie również depresja. Wysoka jego podaż wydaje się być szczególnie ważna dla osób obciążonych dużą ilością pracy intelektualnej, dystresu psychicznego, a także osób zmagających się ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi.
Niedobór magnezu a hormony
Kolejnym obszarem organizmu, w którego obrębie magnez odgrywa ważne role, jest układ hormonalny. Spektrum jego działania tutaj jest naprawdę szerokie. Wpływa np. na angiotensynę II oraz aldosteron, dzięki czemu uczestniczy w regulacji ciśnienia tętniczego krwi. Pewien udział ma również w hormonalnej kontroli trwałości kości, gdyż moduluje aktywność parathormonu oraz witaminy D.
Oprócz tego omawiany pierwiastek znany jest z roli, jaką odgrywa w metabolizmie węglowodanów, a zatem i stabilizacji gospodarki glukozowo-insulinowej organizmu. Niedobory magnezu mogą zatem stanowić zagrożenie dla wielu osób zaniedbujących dietę i stan zdrowia. Hipomagnezemia u takich osób może objawić się poprzez szybsze nadejście problemów z nadciśnieniem, osteoporozą, czy zaburzoną glikemią.