Migrena jest powszechnym schorzeniem dotykającym znaczną część światowej populacji. Różne źródła podają, że ponad połowa społeczeństwa na świecie skarży się na regularne bóle głowy, z czego około 14% określa swoje bóle jako migrenowe. Co więcej, tzw. Migrenowców wciąż przybywa, szczególnie wśród kobiet. Według światowej organizacji zdrowia (WHO) na migrenę cierpi dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn.

  1. Jakie są główne objawy migreny?
  2. Migrena to tylko ból głowy
  3. Migrena to nic poważnego
  4. Jeśli nie doświadczasz aury, to wcale nie masz migreny
  5. Migrenę powoduje kofeina
  6. Migrenę można wyleczyć tabletką przeciwbólową
  7. Witaminy i minerały mogą leczyć migrenę
  8. Nie można zdiagnozować migreny bez badania obrazowego
  9. Podsumowanie

Jakie są główne objawy migreny?

Głównym objawem migreny jest ból głowy o nasileniu od umiarkowanego do silnego. Często jest to tzw. Ból pulsujący, ale może być też stały, jednostronny. Do najczęstszych dolegliwości związanych z migreną należą nudności, wymioty, zwiększona wrażliwość na światło i dźwięk. Temat migreny jest tak powszechny, że pojawiło się wiele różnych teorii. Nie wszystkie są słuszne, ale w gąszczu różnych informacji ciężko jest wyizolować wartościowe od tych nieprawdziwych. Jakie są najczęściej powielane mity dotyczące migreny?

Migrena to tylko ból głowy

Ból głowy to tylko jeden z objawów migreny. Migrenowcy byliby naprawdę dużo "szczęśliwsi", gdyby to był jedyny problem. Większość z nich bowiem doświadcza silnych mdłości, często też wymiotów, zawrotów głowy, bólu karku, problemów ze wzrokiem i nadmiernej wrażliwości na światło oraz dźwięki. Często napad migreny określają jako dni wyjęte z życiorysu, ponieważ nie są w stanie normalnie funkcjonować. Niestety, ale zrozumie to tylko ten, kto sam przechodził migrenę/ napad migrenowy. Co więcej, dolegliwości oraz brak zrozumienia przez otoczenie może prowadzić nawet do depresji.

migrena

Migrena to nic poważnego

Dla osób, które nigdy nie doświadczyły migreny, jest to stan pt. „mam wymówkę, żeby nic nie robić”. No bo co to za powód, żeby leżeć i jęczeć, bo boli główka. ? Większość rodzajów migren rzeczywiście nie jest bardzo poważna i nie stanowi zagrożenia życia, ale mogą one być także chroniczne, a czasami wyniszczające, jeśli nie są odpowiednio leczone.

Migrena może powodować niższą produktywność w pracy, a także wiele zakłóceń w życiu rodzinnym, towarzyskim i rekreacyjnym. I to są, tak naprawdę najmniejsze problemy. „schody” zaczynają się wtedy, kiedy mamy do czynienia z migreną powiązaną z problemami neurologicznymi. W niektórych przypadkach może prowadzić nawet do udaru lub paraliżu ciała.

Jeśli nie doświadczasz aury, to wcale nie masz migreny

Aura to mniej i bardziej poważne zaburzenia wzrokowe, które mogą poprzedzać nadejście migreny. Jednak nie każda migrena związana jest z doświadczaniem aury. Co więcej, większość migren nie towarzyszy aura.

Migrenę powoduje kofeina

To kolejny mit. Kofeina wcale nie powoduje migreny, ale może być dla niektórych osób wyzwalaczem. Ta zależność migrena-kofeina jest dość złożona. Owszem nadmierne spożycie kofeiny może wywołać migrenę, ale często podkreśla się także, że substancja ta może łagodzić bóle głowy, w tym także migrenowe. Co więcej, mówi się, że nadmiar kofeiny może wywołać migreny, ale jeśli pijemy ją regularnie, to nagłe ograniczenie może mieć taki sam efekt. Jak widzisz, relacja ta jest naprawdę złożona i można powiedzieć, że w każdym przypadku będzie inaczej.

Migrenę można wyleczyć tabletką przeciwbólową

Ani ibuprofen, ani paracetamol nie poradzi sobie z migreną. Wskazane jest zatem udać się do neurologa, który dobierze nam preparat. Częściej jednak mówi się o lekach, które kontrolują objawy, zapobiegają ich pojawianiu się, niż o bezpośrednim leczeniu migreny.

Witaminy i minerały mogą leczyć migrenę

Często się słyszy, że skoro boli głowa, to z pewnością brakuje magnezu. Czy zatem warto suplementować magnez w czasie napadu migreny? Wszystko zależy od przyczyny bólu. Jeśli ból głowy wynika z niewyspania się, przepracowania, odwodnienia, nieodpowiedniej diety itp., to wówczas suplementacja magnezem, witaminą D czy witaminami z grupy B jest jak najbardziej wskazana. Nie można jednak powiedzieć, że leczą one migrenę. Owszem, wielu osobom bardzo pomagają w trakcie napadu migreny, ale na wielu nie działają nawet silne leki przeciwbólowe. Jest to zatem kwestia indywidualna. Nie da się jednak ukryć, że suplementy te są istotne dla naszego organizmu z wielu innych powodów i włączenie ich do swojej diety w większości przypadków ma uzasadnienie.

Nie można zdiagnozować migreny bez badania obrazowego

Migrena jest diagnozą kliniczną i nie wymaga żadnego badania obrazowego do potwierdzenia. Obrazowanie jest wskazane tylko wtedy, gdy objawy nie są wyraźne lub występują objawy neurologiczne, lub sygnały ostrzegawcze. Właśnie wtedy obrazowanie byłoby uzasadnione, aby wykluczyć patologię. Warto też wiedzieć, że nie ma żadnego badania, które powie nam wprost „to jest migrena”. Najczęściej lekarz po prostu przeprowadza wywiad z pacjentem.

Podsumowanie

Migrena to nieprzyjemna dolegliwość, która może znacząco wpływać na codzienne życie. Warto się skonsultować z neurologiem, który dobierze leki łagodzące objawy, a także prowadzić zdrowy styl życia. Pełnowartościowa dieta, regularna aktywność fizyczna i dobry jakościowo sen to podstawa.

Źródła:

Https://europepmc.Org/article/med/11089517 Https://www.Medicalnewstoday.Com/articles/317545 Https://journals.Lww.Com/pain/citation/2022/02000/global,_regional,_and_national_burden_of_migraine.28.Aspx

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)