Budowanie masy mięśniowej to ciężka praca wymagająca przemyślanej strategii. Odpowiedni trening, dieta, regeneracja to takie trzy podstawowe filary dobrej formy. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą osłabiać Twoje wysiłki, a jednym z nim są niektóre leki. Oczywiście nie oznacza to, że nie powinieneś ich brać. W końcu priorytetem w życiu powinno być nasze zdrowie, ale warto zdawać sobie sprawę z pewnych faktów, żeby chociażby nie popadać we frustrację, albo móc się skonsultować z lekarzem w sprawie alternatywnego leczenia. Przyjrzyjmy się bliżej lekom wpływającym na Twój trening.

  1. Jakie leki mogą przeszkodzić Ci w realizacji celów treningowych?
  2. Inne substancje mogące negatywnie wpływać na efekty treningowe
  3. Jak zmaksymalizować korzyści z ćwiczeń?
  4. Podsumowanie

Jakie leki mogą przeszkodzić Ci w realizacji celów treningowych?

leki - NLPZ

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Sportowcy często przyjmują NLPZ, takie jak ibuprofen i naproksen na bóle, które odczuwają po intensywnych treningach lub po kontuzji. I choć ból zostaje na jakiś czas stłumiony, to warto wiedzieć, że taka praktyka ma też wady. Według badań wysokie dawki tych leków, szczególnie jeśli są przyjmowane przez dłuższy czas, mogą zakłócać wzrost mięśni i przyrost siły podczas treningu oporowego.

Ten mechanizm polega na tym, że NLPZ hamują enzymy cyklooksygenazy (COX). Enzymy te napędzają naprawę i wzrost mięśni po ich wcześniejszym uszkodzeniu wywołanym wysiłkiem fizycznym. Blokując ten proces zapalny, NLPZ mogą zakłócać szlaki sygnałowe prowadzące do wzrostu mięśni.

Polecamy również: Wpływ suplementów i NLPZ na wątrobę

Czy badania to potwierdzaj? Badanie z 2017 roku wykazało, że młodzi dorośli przyjmujący 1200 mg ibuprofenu dziennie przez 8 tygodni odnotowali znacznie mniejszy przyrost mięśni i siły w porównaniu z grupą placebo, pomimo wykonywania tych samych treningów oporowych. Są też inne badania, które dają nadzieję, że ibuprofen nie ma takiego negatywnego działania, ale zdaje się dotyczy to tylko młodszych osób.

Wniosek z tego taki, że działanie leków przeciwbólowych na przyrost masy mięśniowej wymaga kolejnych badań, a dla nas powinien być to sygnał, że nie warto z nimi przesadzać (dotyczy to szczególnie osób, które sięgają po nie już tak typowo rutynowo).

Glukokortykoidy

Glukokortykoidy są silnymi lekami przeciwzapalnymi stosowanymi w leczeniu takich schorzeń jak astma, reumatoidalne zapalenie stawów i nieswoiste zapalenie jelit. Leki te są skuteczne w zmniejszaniu stanu zapalnego, ale mają działanie kataboliczne, które sprzyja rozpadowi mięśni i utrudnia wzrost mięśni.

Polecamy również: Zespół bólu mięśniowo-powięziowego a diklofenak z grupy leków NLPZ

Mechanizmy te obejmują hamowanie syntezy białek, zwiększanie degradacji białek oraz zakłócanie proliferacji (zdolność do rozmnażania się komórek) i różnicowania komórek macierzystych mięśni zaangażowanych w naprawę i wzrost mięśni. Długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów wiąże się z zanikiem i osłabieniem mięśni. Jeśli zażywasz ten rodzaj leku z powodu schorzeń, pamiętaj, że mogą one potencjalnie zniweczyć Twoje wysiłki na rzecz budowy mięśni poprzez trening oporowy, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu.

Statyny

cholesterol

Statyny to leki obniżające poziom cholesterolu, których działanie polega na blokowaniu enzymu wytwarzającego cholesterol. Chociaż skutecznie obniżają poziom cholesterolu, istnieją dowody, że zakłócają szlaki sygnalizacyjne zaangażowane w syntezę białek mięśniowych. Ponadto u niektórych osób przyjmujących statyny występuje osłabienie mięśni, skurcze i mniejsza wydajność podczas ćwiczeń. 

Statyny mogą utrudniać niektórym osobom budowanie mięśni poprzez trening oporowy. Efekty będą silniejsze u osób przyjmujących duże dawki i osób starszych, które mają pewien stopień oporności anabolicznej.

Polecamy również: Collagen PRO - regeneruje, redukuje ból i stany zapalne stawów

Beta-blokery

Beta-blokery to leki spowalniające tętno. Niektórzy ludzie przyjmują je na wysokie ciśnienie krwi lub niektóre rodzaje problemów z sercem. Mogą jednak zakłócać wydajność ćwiczeń.

Kiedy zaczynasz ćwiczyć, Twoje serce zwykle włącza wyższy bieg, aby pompować więcej krwi bogatej w tlen do mięśni, których używasz, a beta-blokery hamują ten proces. Tak więc, jeśli bierzesz te leki, Twoje serce nie może przyspieszyć tak, jak zwykle podczas ćwiczeń. Oznacza to, że beta-blokery mogą utrudniać wykonywanie ćwiczeń aerobowych o wysokiej intensywności na pełnych obrotach. Twoja maksymalna wydolność wysiłkowa może spaść wówczas nawet o 15%

Możesz także czuć się bardziej zdyszany i zmęczony, zanim przystąpisz do treningu. Dzieje się tak dlatego, że odczuwane tempo wysiłku wzrasta, gdy w organizmie znajdują się beta-blokery, przez co aktywność fizyczna staje się po prostu trudniejsza. Chociaż nadal możesz ćwiczyć, wyczynowi sportowcy lub zagorzali miłośnicy wytrzymałości zauważą, że ich wydolność aerobowa spada po zastosowaniu tych leków.

Najważniejsze jest to, że beta-blokery mogą ograniczyć maksymalną moc, z jaką możesz zwiększyć obroty swojego "wewnętrznego silnika" podczas energicznego treningu aerobowego. Jednak pozostanie aktywnym jest nadal możliwe – być może będziesz musiał po prostu nieco zmniejszyć intensywność.

Inne substancje mogące negatywnie wpływać na efekty treningowe

wódka - alkohol

Alkohol

Czy wiesz, że picie zbyt dużej ilości alkoholu może negatywnie wpłynąć na wzrost i regenerację mięśni? Po pierwsze, alkohol odwadnia. Odwodnienie wpływa na wydajność ćwiczeń i upośledza naprawę mięśni i syntezę białek. Zakłóca także zdolność organizmu do efektywnego wykorzystania składników odżywczych, w tym białka i witamin z grupy B, do budowy mięśni.

Ponadto efektem metabolizmu alkoholu są metabolity, które uszkadzają komórki mięśniowe i sprzyjają rozpadowi mięśni. Intensywne picie zmniejsza syntezę białek i upośledza regenerację mięśni oraz reakcję wzrostu na ćwiczenia. Ogranicz więc alkohol, szczególnie bezpośrednio po treningu.

Jak zmaksymalizować korzyści z ćwiczeń?

Chociaż niektóre substancje mogą utrudniać budowanie mięśni, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby zmaksymalizować korzyści z ćwiczeń. Oto one:

  • Jeśli bierzesz leki, które mogą potencjalnie zakłócać wzrost mięśni, zapoznaj się z ryzykiem i korzyściami. Twój lekarz może być w stanie dostosować dawkowanie lub zaproponować alternatywne metody leczenia.
  • Do regeneracji i wzrostu mięśni potrzebujesz odpowiedniego odpoczynku, odżywiania i nawodnienia. Nadaj priorytet tym czynnikom, aby wspierać naturalne procesy budowy mięśni w organizmie.
  • Jeśli musisz zażywać NLPZ lub inne leki, które mogą mieć wpływ na wzrost mięśni, staraj się unikać ich przyjmowania bezpośrednio przed lub po treningu.
  • W celu łagodzenia bólu być może pomocne będą niefarmakologiczne metody takie jak fizjoterapia, masaż itp. 
  • Regeneracja i wzrost mięśni wymagają czasu, nawet jeśli nie bierzesz leków. Bądź konsekwentny i daj swojemu ciału możliwość adaptacji i reakcji.

Podsumowanie

Porozmawiaj otwarcie ze swoim lekarzem o swoich celach fitness i wszelkich przyjmowanych lekach. Dzięki jego wskazówkom możesz znaleźć sposoby na maksymalizację treningów przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka związanego z przyjmowaniem leków. Wszystko polega na rozważeniu zalet i wad oraz porad ekspertów, aby opracować plan, który pomoże Ci bezpiecznie osiągnąć swoje ambicje związane z kulturystyką, ale jednocześnie dbając o swoje zdrowie. Pamiętaj też, żeby nie kombinować na własną rękę z lekami. Niech zrobi to lekarz, który zna się na rzeczy nieco bardziej.

Źródła:

The use of nonsteroidal anti-inflammatory drugs for exercise-induced muscle damage: implications for skeletal muscle development - PubMed (nih.gov)

High doses of anti-inflammatory drugs compromise muscle strength and hypertrophic adaptations to resistance training in young adults - PubMed (nih.gov)

https://www.mdc-berlin.de/news/press/what-statins-do-muscles

https://www.health.harvard.edu/exercise-and-fitness/do-beta-blockers-interfere-with-exercise 

https://franklinsquarept.com/nsaids-effects-muscle-adaptation/

Exercise performance and beta-blockade - PubMed (nih.gov) 

 

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (5)
_Knife_

Nlpz u starszych osób lub w dowolnym wieku, ale słabiej wytrenowanych. U regularnie trenujących mogą hamować efekty. Dopisalbym wszystkie środki przeciwzapalne, antyoksydanty, w tym naturalne. Pewien stres jest niezbędny dla hipertrofii.

0
_GANGSTA_

Nie zauwazylem negatywnego wplywu nlpz w dawkach maks 100mg na przyrost masy miesniowej gdzie przy moim stazu wplyw na rozwoj wymaga sporo poswiecenia.Stosowanie nlpz ma tez plusy przy bolach typu rwa kulszowa dluzsze przyjmowanie ma dzialanie terapeutycznie,oczywosciie nie jest to rozwiazanie,ale w terapi przy braku odczuwalnej poprawy pomimo regularnego fizjo czy blokad typu zastrzyk nadtwardówkowy.Tego typu zabiegi sa pomocne,przy nizszych dawkach nie maja znaczacego wplywu na przyrost z tego co ja zauwazylem,ale to moje opinia.Stosowalem nlpz przez 1.5 roku wiec jakies doswiadczenie mam.Oczywiscie nie bede sie odnosił jaki negatywny skutek maja,chodzi mi tu strikte,o wplyw na przyrosty.

0
TomQ-MAG

bo tutaj jest mały haczyk, *nie dotyczy nadnaturalsów%)

1
_GANGSTA_

%-)

0
lodzianin1

Z tym porozmawiaj z lekarzem to u nas może być ciężko, bo 90% powie jak coś boli nie ćwiczyć samo przejdzie .mało jest lekarzy którzy ogarniają takie sprawy ,z jakimś profilem sportowym itd

0