Chiropraktyka jest dziedziną niemedyczną, która została ukształtowana w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie prekursorem został David Daniel Palmer. Jego sukcesem było wyleczenie głuchoty za pomocą manipulacji kręgami, co przyczyniło się do rozszerzenia stosowania praktyki leczenia tego typu. W fizjoterapii chiropraktyka zaliczana jest do terapii manualnej, która polega, pisząc w znacznym uproszczeniu, na przesuwaniu kręgów.

  1. Jakie wykształcenie powinni mieć chiropraktycy?
  2. Jakie są założenia teoretyczne?
  3. Kto powinien skorzystać z usług chiropraktyka?
  4. Czy tego typu praktyki działają?
  5. Czy zabiegi są bezpieczne?
  6. Jakie są przeciwwskazania?
  7. Podsumowanie

W języku potocznym, do czynienia mamy z tzw. kręgarzami. Jednak sam termin terapii manualnej jest nieco szerszy i zawarte są w nim różne metody pracy z pacjentem.

Jakie wykształcenie powinni mieć chiropraktycy?

Obecnymi czasy za sprawą wejścia w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, znacznie ograniczono działalność tzw. “znachorów” i samozwańczych specjalistów w kierunku manipulacji kręgami. Oznacza to, że działalności nie można już podejmować na podstawie ukończonego kursu, bez podstawy, jaką jest wykształcenie fizjoterapeutyczne, obecnie 5-letnie wraz ze studiami magisterskimi. Udając się więc do chiropraktyka, zwróćmy uwagę na to, czy ma ukończone studia wyższe oraz jaki kurs ukończył (dający mu umiejętności terapeuty manualnego). W Polsce zawód chiropraktyka uzyskać można kończąc studia podyplomowe, które trwają około 1,5 roku. Oczywiście studia tego typu poprzedzone są 5-letnimi studiami na kierunku fizjoterapii, co daje nam 6,5 roku łącznej nauki. Dla przykładu, w Stanach Zjednoczonych łączny czas potrzebny do uzyskania tytułu to 8 lat. Dość często osoby uczące się zawodu fizjoterapeuty w Polsce, chcąc być dobrymi chiropraktykami, wybierają dalsze kształcenie za granicą (np. w Niemczech), aby zdobyć jeszcze bardziej fachową wiedzę. 

Obalić więc trzeba mit, który wskazywać może na to, że chiropraktycy to tzw. “szamani” czerpiący swoją wiedzę z nieznanych źródeł, bez jakichkolwiek podstaw naukowych. Trafiając do chiropraktyka mamy do czynienia z dobrze wykształconym terapeutą. 

chiropraktyka

Jakie są założenia teoretyczne?

Chiropraktycy kierują się założeniem, że zdrowie organizmu oparte jest o impulsy nerwowe, które przemieszczają się w naszym ciele za pomocą układu nerwowego. Złe ustawienie kręgosłupa, ucisk niektórych kręgów, doprowadzić może do zaburzeń przepływu impulsów nerwowych, co jest przyczyną wielu dysfunkcji i zaburzeń w naszym ciele. 

Kto powinien skorzystać z usług chiropraktyka?

Głównymi beneficjentami chiropraktyków są osoby posiadające zaburzenia mięśniowo-szkieletowe. Terapię tego typu wybierają osoby mające problem z bólami pleców, głowy, szyi, ramion, czy bólem promieniującym do kończyn dolnych, jak w przypadku rwy kulszowej. Metoda ta jest również mocno przydatna dla osób cierpiących na dyskopatię. To jednak nie koniec możliwości praktyki tego typu. Dość często chiropraktycy pomagają również osobom z bólami migrenowymi, bólami oczu, zawrotami głowy, dusznościami, mdłościami, które swoje źródło posiadają w uciskach nerwowych. 

Czy tego typu praktyki działają?

Według National Center for Complementary and Integrative Health, w USA około 74% osób cierpiących na bóle pleców doświadcza ulgi po zabiegach chiropraktycznych. Co więcej, ogromną zaletą zabiegów tego typu jest to, że działają one doraźnie. Oznacza to, że już po pierwszych zabiegach osoby cierpiące na ból mogą doświadczyć znaczącej ulgi. 

Czy zabiegi są bezpieczne?

Zabiegi tego typu są całkowicie bezpieczne pod warunkiem, że wykonywane są przez osobę wykształconą i doświadczoną. Aby zminimalizować ryzyko urazu, unikać powinniśmy osób nie posiadających kierunkowego wykształcenia w zakresie fizjoterapii i chiropraktyki.

Jakie są przeciwwskazania?

Przeciwwskazaniami do chiropraktyki są stany po złamaniu kręgów, nawet tych, które miały miejsce w przeszłości. Co więcej, ostre stany zapalne również będą wykluczały nas z terapii manualnej. Wiek pacjenta również nie pozostaje obojętny. Dzieci do lat 7 oraz osoby po 60. roku życia powinny skonsultować z ortopedą możliwość korzystania z usług tego typu. 

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie zadane w nazwie artykułu - chiropraktyka ma sens. Działania polegające na terapii manualnej są obecnymi czasy oceniane, jako wysoce efektywne, dające natychmiastową ulgę po zastosowaniu zabiegu. Osoby praktykujące chiropraktykę są osobami dobrze wykształconymi, które powinny bardzo dobrze znać się na wykonywanym przez siebie zawodzie. Z powodzeniem powinniśmy korzystać z usług tego typu, gdy mamy problemy z bólem grzbietu, szyi czy cierpimy na promieniujące bóle do kończyn dolnych czy górnych. 

Komentarze (1)
anubis84

Usterka była o kręgarzach, starch co oni tam z ludźmi robili, ja sam bym się nie poddał takim praktyką by ktoś mi szyje naciągał, po przez jakieś szarpanie kręgami.

0