Dobry sen jest jedną z najbardziej niedocenianych rzeczy, które mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, samopoczucia i wyglądu. Niedobór snu może osłabiać działanie układu odpornościowego i przyczyniać się do rozwoju wielu chorób, w tym: cukrzycy, raka, depresji, demencji, a także otyłości.
Oto 8 sposobów na lepszy sen
Łap jak najwięcej światła słonecznego w ciągu dnia
Melatonina to hormon produkowany głównie przez szyszynkę. Prawidłowe wydzielanie melatoniny regulowane jest przez cykl dobowy zależny od światła. W ciągu dnia stężenie melatoniny jest niskie, wzrasta w godzinach wieczornych, dzięki czemu robimy się senni i nie mamy problemów ze snem. Naturalne światło słoneczne zapewnia odpowiednie spektrum światła, którego potrzebujemy do produkcji melatoniny.
Szczególnie istotne jest, by rano, po wstaniu z łóżka, wystawić się na naturalne działanie światła słonecznego. Jeśli całe dnie przebywamy w pomieszczeniach, do naszych źrenic nie dociera naturalne źródło światła, wydzielanie melatoniny jest zaburzone, co może skutkować problemami ze snem.
Unikaj światła niebieskiego przed snem
Korzystanie z telefonów, komputerów, tabletów w godzinach wieczornych jest głównym powodem, dla którego wiele osób ma problemy z zasypianiem i jakością snu. Urządzenia te emitują „światło niebieskie”, które zaburza naturalną produkcję melatoniny. Co, jak już wiesz, skutkuje zaburzeniami snu.
Ogranicz spożycie kofeiny w godzinach popołudniowych
Kofeina jest silnym stymulantem, który może zakłócać cykl snu. Średni czas półtrwania kofeiny wynosi około pięć godzin, co oznacza, że jeśli wypijesz kawę po godzinie 17:00, to o godzinie 22:00 w Twoim organizmie nadal znajduje się część z przyjętej kofeiny. Pij więc kawę nie później niż o godzinie 15:00-16:00.
Przewietrz sypialnię
Przed snem warto przewietrzyć sypialnię. Dobrze, by w sypialni było nieco chłodniej niż w pozostałych pokojach. Dodatkowo warto skropić pościel olejkiem z lawendy.
Trzymaj telefon i laptopa z dala od sypialni
Badania wykazały, że pola elektromagnetyczne lub zakłócenia elektromagnetyczne (EMF) pochodzące z urządzeń elektronicznych, mogą zakłócać komunikację między komórkami w naszym ciele. Dlatego też laptopa i telefonu nie zabieraj do sypialni.
Zrezygnuj z alkoholu
Chociaż alkohol może pomóc Ci szybciej zasnąć, w rzeczywistości zakłóca fazę snu REM, przez co nie będziesz mógł zapaść w głęboki sen, a Twój mózg i ciało nie będą w stanie w pełni się zregenerować.
Wykonaj trening oddechowy lub medytuj
Czasem stres związany z pracą, domem, finansami, może sprawiać, że nie możemy się wyciszyć i zrelaksować. Jeśli masz problemy z zasypianiem, medytacja przez 10-15 minut lub trening oddechowy mogą przyspieszyć sen.
Sięgnij po odpowiednie suplementy
Najlepiej byłoby rozwiązać problem ze snem, pracując nad stylem życia, ale czasami to nie wystarczy. Warto wówczas sięgnąć po odpowiednie suplementy. Sprawdzają się przede wszystkim preparaty z magnezem, gaba oraz melatoniną.