Pływanie to doskonały trening, który angażuje całe Twoje ciało bez obciążania stawów. Jest także świetną formą cardio. A to dopiero początek zalet pływania!

Praca całego ciała 

Kiedy wskakujesz do basenu, pracuje całe Twoje ciało. Początkowo może się wydawać, że są to tylko ręce i nogi, ale każdy, kto spróbuje, szybko się przekona, że to nieprawda. Pływanie wzmacnia także mięśnie brzucha, grzbietu i podnosi tętno, sprawiając, że jest to dobra forma treningu cardio.

Pływanie jest łagodne dla Twoich stawów

W przypadku większości ćwiczeń masz wybór – intensywny trening, ale obciążający stawy, lub łagodny dla stawów i mniej intensywny. Pływanie może zaoferować cięższy trening i jednocześnie nie zaszkodzi stawom. Okazuje się, że pływanie w wodzie zmniejsza masę ciała o 90%, co oznacza, że Twoje stawy będą musiały utrzymać jedynie 10% Twojej masy. To sprawia, że trenować pływanie może praktycznie każdy.

Może łagodzić objawy zapalenia stawów

Jeżeli dotyczy Cię temat zapalenia stawów, wówczas wiele form aktywności może być dla Ciebie problemem. Na szczęście nie należy do nich pływanie. Może ono zmniejszyć ból i sztywność spowodowaną zapaleniem stawów.

Jest odpowiednim treningiem dla każdego

Jeśli masz problemy z chodzeniem z powodu kontuzji lub przewlekłej kontuzji, pływanie może się okazać świetną opcją aktywności. Jest to tak delikatny trening, że mogą go wykonywać osoby w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności. Nawet jeśli nie przepłyniesz połowy basenu, to i tak możesz czerpać korzyści z pływania, np. korzystając z aqua aerobiku.

Pływać można również w ciąży

Ciąża to nie czas na bicie rekordów, ale także nie okres leżenia na kanapie. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, wówczas możesz pozostać aktywną. Pływanie to jedna z najbezpieczniejszych form aktywności podczas ciąży. Może też pomóc na bóle pleców oraz obrzęki.

Dla osób z astmą

Pływacy mają często większą pojemność płuc i lepszą kontrolę oddechu niż osoby uprawiające inne sporty. Nie oznacza to, że pływanie leczy astmę, ale może pomóc w budowaniu siły i wydolności płuc. Warto jednak skonsultować temat ze swoim lekarzem, gdyż nie każdy toleruje obecność chloru w wodzie.

Lepszy nastrój

lepszy nastrój

Każda aktywność fizyczna poprawia nastrój i może łagodzić stany lękowe i depresyjne.

Reguluje poziom cukru we krwi

Intensywne pływanie trzy razy w tygodniu zwiększa wrażliwość na insulinę i wyrównuje poziom glukozy we krwi. Może to zmniejszyć ryzyko cukrzycy.

Spala kalorie

Podczas pływania pracuje całe ciało, nic więc dziwnego, że aktywność ta spala mnóstwo kalorii Spala - tyle co bieganie, ale bez obciążania stawów.

Lepszy sen

Można powiedzieć, że każda aktywność fizyczna pomaga uzyskać lepszy sen, szczególnie aerobowa. Osoby, które ćwiczą, śpią lepiej, dłużej i czują się lepiej w ciągu dnia, niż osoby, które nie są aktywne.

Podsumowanie

Pływanie to wyjątkowa forma treningu. W obecnej chwili mamy spore ograniczenia, jeśli chodzi o korzystanie z basenów, ale jeśli tylko pojawi się taka okazja, namawiamy każdego do tej aktywności. Świetny trening całego ciała, a na dodatek bez obciążania stawów.

Komentarze (0)