Niektórych autorów tekstów o dopingu ponosi fantazja. Sugerowali oni np., iż nandrolone ma działanie przeciwbólowe. Oczywiście, wspomniany artykuł nie miał odniesienia do żadnych badań naukowych, bo one nie istnieją. Niektórzy autorzy posługują się metodą wybierania dogodnych dla siebie fragmentów eksperymentów, ignorując pozostałą treść badania. A często jest tak, iż fragment badania wcale nie jest prawdziwy w oderwaniu od reszty tekstu.

W dzisiejszym tekście przyjrzymy się przeciwbólowemu działaniu progesteronu. Jest on błędnie uznawany za hormon kobiecy, tak samo, jak estradiol. Tymczasem oba związki odgrywają dużą rolę w życiu mężczyzny. Prawdopodobnie czekamy na odkrycie wszystkich tajemnic związanych z progesteronem. Kiedyś estradiol uznawano za mało istotny dla mężczyzny, a tymczasem reguluje on np. wzrost mięśni, ilość tkanki tłuszczowej, a nawet libido.

Jaką rolę odgrywa progesteron? 

progesteron

Tu powstaje największy problem, bo praktycznie nikt nie bierze pod uwagę kwestii dopingu i podwyższania stężenia progesteronu u mężczyzny.

Progesteron rozpatruje się głównie, jako hormon ważny dla kobiet:

  • zmniejsza ilość receptorów estrogenowych (działa antyestrogennie),
  • hamuje LH (owulację),
  • wpływa na piersi,
  • zwiększa lepkość śluzu,
  • podnosi temperaturę ciała (stąd metoda kalendarzyka),
  • jest niezbędny do utrzymania ciąży (stąd rola RU-486, jako środka antyprogesteronowego),
  • w dużych dawkach działa katabolicznie (być może przez to, iż jest elementem szlaku,
  • w których powstaje kortyzol),
  • wzmaga działanie estrogenów na kości.

Na podstawie: E. Mutschler "Farmakologia i toksykologia", WYDANIE III

Czy progesteron może mieć działanie przeciwbólowe?

To sugerują badania Katy Vincent i in. z prestiżowego Uniwersytetu Oksfordzkiego. Analgezja wywołana ciążą jest powiązana z bardzo wysokim poziomem estradiolu i progesteronu podczas ciąży. U kobiet w ciągu miesiąca następują naturalne wahania stężeń wspomnianych hormonów.

Naukowcy chcieli sprawdzić, czy wysokie stężenie estradiolu i progesteronu (wskazujące na owulację) będzie związane ze zmniejszeniem odczuwania bólu. Zastosowano analizę rezonansem magnetycznym i dokuczliwe bodźce termiczne, co pozwoliło ocenić odczuwanie bólu w różnych warunkach hormonalnych.

Tabela: porównanie profili hormonalnych w badaniu.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6064935/bin/fendo-09-00413-g0001.jpg

Grafika: różnice uzyskane w stanach niskiego i wysokiego stężenia progesteronu:

Grafika A - wyższe stężenie progesteronu podwyższyło próg bólu, potrzeba było wyższej temperatury, aby uzyskać intensywność skali bólu 5 na 10 jednostek.

Grafika B - kobiety z wysokim stężeniem progesteronu oceniały bodźce, jako znacznie mniej nieprzyjemne, niż panie mające małe stężenie progesteronu, ale nie było znaczącej różnicy w ocenach intensywności bólu.

Grafika C - ocena lęku - progesteron miał wpływ na zmniejszenie lęku.

Wyniki

Wykazano, że fizjologicznie wysokie stężenia progesteronu są związane ze zmniejszeniem odczuwania bólu i rozróżnieniem między intensywnością bólu a nieprzyjemnością. Ta dysocjacja jest związana ze zmniejszoną łącznością funkcjonalną między zakrętem czołowym dolnym a ciałem migdałowatym. Ponadto wykazano, że w stanie przedowulacyjnym tradycyjnie „męski” hormon płciowy, testosteron, jest najsilniejszym hormonalnym regulatorem związanej z bólem aktywności i łączności w układzie nerwowym. Jednak po owulacji wydają się dominować tradycyjnie „żeńskie” hormony płciowe - estradiol i progesteron.

Referencje:

Katy Vincent i in. “Luteal Analgesia”: Progesterone Dissociates Pain Intensity and Unpleasantness by Influencing Emotion Regulation Networks”  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6064935/

Komentarze (0)