Wady ukształtowania klatki piersiowej zazwyczaj powiązane są z ustawieniem mostka i żeber w kierunku ich wgłębienia (klatka szewska) lub też uwypuklenia (kurza klatka piersiowa). Są to dwie zupełnie różne wady o przeciwstawnym wpływie na możliwości ruchowe i sposobie postępowania z nimi. W niniejszym artykule zajmiemy się kurzą klatką piersiową, sposobem jej leczenia, jak i rodzajem treningu, jaki możemy w takiej sytuacji zastosować. Jeżeli jesteś osobą, która posiada kurzą klatkę piersiową, to jesteś w odpowiednim miejscu, aby dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Kurza klatka piersiowa — jak ją rozpoznać?

Kurza klatka piersiowa przede wszystkim należy do wad wieku rozwojowego, ale może być też konsekwencją schorzeń kręgosłupa. Może pojawić się np. w wyniku nieleczonej krzywicy. W kurzej klatce piersiowej przede wszystkim obserwujemy zniekształcenie mostka oraz żeber. Mostek jest mocno wysunięty do przodu wraz z końcami przymostkowymi żeber, co tworzy wyraźne zniekształcenie w centrum torsu. Nazewnictwo „kurza klatka piersiowa” zostało zaczerpnięte z budowy ptaków, które posiadają wybrzuszenie w części tułowiowej.

Wyróżnia się dwa rodzaje kurzej klatki piersiowej:

  1. W pierwszym przypadku wysunięty jest trzon mostka, gdzie mocno widoczny staje się wyrostek mieczykowaty, klatka jest dość „ostro” zakończona.
  2. W drugim przypadku trzon mostka zostaje w prawidłowej pozycji, a uwypukleniu ulega rękojeść mostka. Rozpoznania dokonuje lekarz ortopeda na wizycie kontrolnej, dokonując badania palpacyjnego i wywiadu. Czasem ze względu na dolegliwości współistniejące zaleca się wykonanie badania obrazowego np. RTG (prześwietlenie promieniami rentgena).

Negatywne skutki posiadania kurzej klatki piersiowej

Przede wszystkim tego typu ukształtowanie ma negatywny wpływ na wygląd sylwetki i obniża estetykę klatki piersiowej. Wada ma również znaczący wpływ na pracę mięśni, które nie mogą w pełni generować swojego napięcia, oraz ma znaczący wpływ na postawę ciała. Z tego tytułu mogą pojawiać się bóle szyi i pleców, barków oraz klatki piersiowej. Niekiedy ze względu na ograniczenie pracy mięśni oddechowych, jak i wpływ na płuca (ich topografię), możliwe są do zaobserwowania problemy z oddychaniem. Osoby z kurzą klatką piersiową szybciej się męczą.

Leczenie operacyjne

operacja

Leczenie operacyjne stosowane jest bardzo rzadko. Jest to przede wszystkim związane z tym, że kurza klatka piersiowa nie ma wielkiego wpływu na pracę organów wewnętrznych znajdujących się w klatce piersiowej. Jeżeli wada jest znacząca, stosuje się specjalne ortezy ortopedyczne, które mają za zadanie w sposób siłowy (posiadają regulowane paski) uciskać wysunięte miejsce i korygować w ten sposób rozmieszczenie mostka wraz z żebrami. Oczywiście wszystkie przypadki powinny być objęte opieką fizjoterapeuty. Dobrany indywidualnie plan rehabilitacji daje bardzo dobre efekty terapeutyczne.

Rehabilitacja w kurzej klatce piersiowej

Każda osoba dotknięta wadą postawy powinna poddać się indywidualnej konsultacji z fizjoterapeutą. Dobrze dobrana rehabilitacja pomoże pozbyć się dolegliwości bólowych i poprawi możliwości motoryczne. Zazwyczaj po konsultacji rehabilitacja mieści się w kilku krokach:

Krok 1 - korekta postawy ciała, zmiana nawyków ruchowych.

Krok 2 - ćwiczenia ogólnorozwojowe, wzmacniające, jak i rozciągające te grupy mięśniowe, które ulegają przykurczeniu.

Krok 3 - ćwiczenia oddechowe, nauka prawidłowego toru ruchu, nauka aktywacji mięśni oddechowych, które mogły ulec upośledzeniu w wyniku wystąpienia wady.

Krok 4 - ćwiczenia wytrzymałościowe i korekcyjne, które będą korygować wadę.

Przede wszystkim rehabilitacja ma na celu odzyskanie pełnej funkcjonalności sylwetki. Priorytetem terapeuty jest pozbycie się dolegliwości bólowych i poprawa komfortu życia pacjenta. W kolejnych etapach pracuje się nad wyglądem i możliwościami wysiłkowymi. Wykrycie wady w wieku rozwojowym, gdy kształtuje się szkielet nastolatka i zastosowanie ćwiczeń korekcyjnych w tym okresie daje bardzo dobre wyniki.

Przykładowe ćwiczenia rehabilitacyjne w kurzej klatce piersiowej

1. Wznosy asymetryczne

https://youtu.be/qBlJVP52nYo

2. Ćwiczenia oddechowe

https://youtu.be/hKXTSwmYCKY

3. Unoszenie kolan w leżeniu bokiem

https://youtu.be/lc8SWBptaJs

4. Skręty z piłką

https://youtu.be/RcXy_IdvwHY

5. Rozciąganie gumy leżąc na plecach

https://youtu.be/BYcMja7jpEM

6. Rozciąganie gumy leżąc na boku

https://youtu.be/2TQIu2fuTQE

7. Wznosy z gumą w siadzie

https://youtu.be/r7v8-XfJaJs

Są to jedynie przykładowe ćwiczenia, które możemy zastosować podczas naszej terapii. Oczywiście ćwiczenia rehabilitacyjne najlepiej wykonywać codziennie. Codzienna praca da nam na tyle silny bodziec, aby korekcja wady była możliwa. Rehabilitację można tutaj porównać do kropli, która drąży skałę. Praca w odpowiedniej częstotliwości pozwoli nam na znaczną poprawę wyglądu klatki piersiowej.

Kurza klatka piersiowa a trening na siłowni

Trening siłowy jest wskazany przy kurzej klatce piersiowej, powinien on jednak być poddany pewnym modyfikacjom, które będą dostosowane do osoby dotkniętej wadą. Musimy wziąć pod uwagę to, że wszelkie ćwiczenia na klatkę piersiową mogą wymagać korekcji. Technika wykonywania ćwiczeń powinna być dostosowana do osoby trenującej dotkniętej wadą. Nie wszystkie ćwiczenia będą odpowiednie, a część z nich może wymagać wykonania w ograniczonym zakresie ruchu, tak aby mięśnie zostały przetrenowane w optymalny sposób.

O czym należy pamiętać?

  • Kurza klatka piersiowa jest wadą postawy polegającą na wysunięciu mostka wraz z żebrami.
  • Korekcja wady postawy głównie odbywa się przy pomocy rehabilitacji.
  • Trening siłowy jest wskazany, ale powinien być dostosowany do stopnia wady.
Komentarze (0)