Termin "szewska klatka piersiowa" (inna nazwa klatka piersiowa lejkowata) odnosi się do deformacji klatki piersiowej, która charakteryzuje się wklęsłym kształtem. Jest to wada wrodzona, która może mieć różny stopień nasilenia. Szewska klatka piersiowa może być widoczna już od urodzenia lub rozwijać się w okresie dzieciństwa i dojrzewania.

 1. Anatomia klatki piersiowej - narządy
 2. Główne przyczyny powstawania lejkowatej klatki piersiowej
 3. Rozpoznanie szewskiej klatki piersiowej
 4. Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające 
 5. Metody leczenia klatki piersiowej lejkowatej
 6. Korekta postawy i terapia manualna
 7. Profilaktyka i utrzymanie zdrowej postawy
 8. Klatka piersiowa szewska - o czym należy pamiętać?

Najczęstszym typem deformacji jest tzw. lejkowatość klatki piersiowej, gdzie środek klatki jest zapadnięty, tworząc wklęsłe zagłębienie na wzór lejka. W artykule omówiłam czym jest klatka szewska, jak ją rozpoznać i jak można poprawić jej wygląd.

Anatomia klatki piersiowej - narządy

klatka piersiowa

Klatka piersiowa składa się z kości, chrząstek i mięśni, stanowi ona ochronę dla narządów wewnętrznych, takich jak serce i płuca. Jej odpowiednia struktura jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego i krążenia. Aby serce i płuca mogły swobodnie pracować, organizm człowieka wykształcił klatkę piersiową, która chroni "ruchliwe organy".

Polecamy również: Jak trening siłowy wpływa na zdrowie? Jakie korzyści ze sobą niesie

Główne przyczyny powstawania lejkowatej klatki piersiowej

Wrodzone czynniki genetyczne - Prawdopodobnie najważniejszą przyczyną klatki piersiowej lejkowatej są predyspozycje genetyczne. Wady te mogą być dziedziczone w rodzinach i wynikać z nieprawidłowego rozwoju struktur kostnych i chrzęstnych w okolicach klatki piersiowej.

Postawa ciała i siedzący tryb życia - Nieprawidłowa postawa ciała, zwłaszcza w okresie dzieciństwa i adolescencji, może przyczynić się do deformacji klatki piersiowej. Siedzący tryb życia, niewłaściwe nawyki postawy podczas siedzenia oraz brak aktywności fizycznej mogą wpłynąć na rozwój wady lub jej pogłębienie.

dziecko - krzywe siedzenie

Brak aktywności fizycznej i słaba kondycja mięśniowa - Niewystarczająca aktywność fizyczna oraz słaba kondycja mięśniowa w okolicach klatki piersiowej mogą prowadzić do nieprawidłowego kształtu i funkcjonowania tej części ciała. Regularne ćwiczenia i wzmocnienie mięśni mogą pomóc w zapobieganiu deformacjom. Silne mięśnie klatki piersiowej będą utrzymywać żebra we właściwej pozycji.

Warto zaznaczyć, że szewska klatka piersiowa może mieć różne stopnie nasilenia i nie zawsze jest wywołana jednym konkretnym czynnikiem. Zazwyczaj jest efektem skomplikowanego oddziaływania genetyki, postawy ciała oraz stylu życia.

Polecamy również: Redukcja tkanki tłuszczowej - kiedy czas na spalacz?

Rozpoznanie szewskiej klatki piersiowej

Szewska klatka może objawiać się różnymi symptomami, które mogą być bardziej lub mniej zauważalne w zależności od stopnia nasilenia deformacji.

Typowe objawy obejmują:

 • Wklęsłe zagłębienia w okolicach środka klatki piersiowej i mostka.
 • Trudności z oddychaniem, szczególnie podczas aktywności fizycznej.
 • Dyskomfort lub ból w okolicach klatki piersiowej, lub pleców.
 • Nieprawidłowa postawa ciała, np. jak zaokrąglenie pleców.

lejkowata klatka piersiowa

Jeśli istnieją podejrzenia co do szewskiej klatki piersiowej, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą, takim jak ortopeda, chirurg dziecięcy i pulmonolog. Lekarz będzie mógł przeprowadzić dokładną ocenę i zalecić odpowiednie kroki diagnostyczne. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi wywiad, podczas którego zapyta o występowanie objawów oraz ewentualne problemy zdrowotne związane z oddychaniem lub układem sercowo-naczyniowym. Następnie przeprowadzi badanie fizyczne, podczas którego oceni kształt klatki piersiowej, postawę ciała oraz inne charakterystyczne cechy.

Polecamy również: Rekompozycja sylwetki - czy to ma sens?

Do potwierdzenia diagnozy i oceny stopnia nasilenia klatki piersiowej lejkowatej mogą być potrzebne badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie (RTG) lub tomografia komputerowa (TK). Zdjęcia rentgenowskie mogą pomóc w ocenie struktury kostnej i chrzęstnej klatki piersiowej, natomiast tomografia komputerowa dostarcza bardziej szczegółowych obrazów np. związanych z ewentualnym uciskiem na narządy wewnętrzne klatki.

Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające 

Aktywność fizyczna jest kluczowa w leczeniu i poprawie klatki piersiowej lejkowatej, ponieważ może pomóc we wzmocnieniu mięśni, poprawieniu postawy ciała, zwiększeniu elastyczności mięśni oraz stawów. Regularne ćwiczenia mogą także pomóc w zmniejszeniu dyskomfortu związanego z tą wadą. Również rozbudowa masy mięśniowej w obrębie klatki piersiowej będzie mieć wpływ na ewentualną poprawę wizualną klatki.

Ćwiczenia wzmacniające

Jednym z lepszych ćwiczeń są pompki, jak i wypychanie przed siebie dwóch talerzy.

https://youtu.be/-wEw10bkSzY

Ćwiczenie pierwsze wykonujemy poprzez dobór dwóch niewielkich talerzy, które łączymy ze sobą. Następnie naszym celem jest wykonywanie dwóch ruchów. Izometrycznie dociskamy talerze do siebie na tyle mocno, aby nie wypadły nam z rąk. Następnie wykonujemy ruch wypychania ich przed siebie. Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie piersiowe, jak i pozwala na rozbudowanie mięśni w okolicach mostka, które będą maskować wgłębienie.

Drugie ćwiczenie to klasyczne pompki. Jest to niezawodny sposób na solidny bodziec treningowy dla mięśni piersiowych, ale również okazja do tego, aby dobrze porozciągać klatkę.

Ćwiczenia rozciągające

Ważne jest również odpowiednie rozciąganie i mobilizacja klatki poprzez ćwiczenia rozciągające.

https://youtu.be/ieI6SVcVgZc

W tym filmie zaprezentowano zestaw 4 ćwiczeń, które pomogą nam walczyć z zapadniętą klatką piersiową.

Ćwiczenie pierwsze polega na rozciąganiu z gumą. Gumę chwytamy szeroko przed klatką piersiową. Poprzez ruch ramion w górę staramy się sięgnąć rękoma jak najgłębiej. Jeżeli Twoja mobilność Ci na to pozwala gumę przenosimy za plecy aż do pośladków.

Ćwiczenie drugie polega na mobilizacji klatki piersiowej z użyciem rollera. Wykonujemy automasaż górnej części mięśni pleców. Rolowanie wykonujemy w około 10 ruchach następnie opuszczamy biodra i wraz z wydechem odchylamy ciało w tył, otwierając klatkę piersiową.

Polecamy również: Gotowa dieta odchudzająca i trening z hantlami dla nastolatka

Ćwiczenie trzecie to tzw. rozciąganie typu spider man. Wykonujemy je w pozycji klęku podpartego z nogą w wykroku na wysokości podpartych dłoni. Następnie wykonujemy delikatne krążenia nogą znajdującą się w zakroku. Gdy znajdziemy najbardziej przykurczoną pozycję możemy przytrzymać nogę przez kilka sekund w jej rozciągnięciu.

Ćwiczenie czwarte to ćwiczenie oddechowe. Wciągamy powietrze nosem, staramy się oddychać maksymalnie rozciągając nasze płuca. Podczas wdechu masz czuć, jak Twoje płuca zaczynają napierać na ściany klatki piersiowej. Nie wstrzymuj oddechu. Po wykonanym maksymalnym wdechu wypuszczaj powoli powietrze ustami.

Metody leczenia klatki piersiowej lejkowatej

Metoda chirurgiczna

Interwencja chirurga w przypadku klatki piersiowej lejkowatej może być konieczna, gdy wada jest wyraźnie widoczna, a objawy są nasilone lub prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak trudności z oddychaniem czy ból pleców. Decyzję o interwencji medycznej podejmuje lekarz specjalista na podstawie oceny pacjenta. Rodzaj operacji zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta i może obejmować np. korekcję chrząstki mostka.

Korekta postawy i terapia manualna

Terapia manualna, przeprowadzana przez fizjoterapeutę lub ortopedę, może pomóc w korekcji postawy ciała i poprawie funkcji klatki piersiowej. Obejmować może masaż, rozciąganie mięśni, manipulacje stawami oraz instruktaż w zakresie właściwej postawy.

Polecamy również: Poradnik SFD: Bezpieczne odchudzanie nastolatka i nastolatki

Aparaty ortopedyczne i korygujące

W niektórych przypadkach stosuje się aparaty ortopedyczne, takie jak specjalnie dostosowane gorsety, które pomagają w korekcji kształtu klatki piersiowej i poprawie postawy.

Rehabilitacja i fizjoterapia

Rehabilitacja i fizjoterapia stanowią istotny element leczenia klatki piersiowej lejkowatej. Pod nadzorem fizjoterapeuty można wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu, brzucha oraz rozciągające mięśnie piersiowe. Regularne sesje fizjoterapii mogą pomóc w poprawie postawy i funkcji oddechowych.

Profilaktyka i utrzymanie zdrowej postawy

Uniknięcie problemu można częściowo osiągnąć poprzez przestrzeganie odpowiednich zasad profilaktyki. Oto kilka wskazówek:

Zachowaj aktywność fizyczną. Regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu i ramion oraz ogólna kondycja mięśniowa, mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.

Unikaj zbyt długiego siedzenia. Długotrwałe siedzenie, zwłaszcza w nieodpowiedniej postawie, może wpłynąć na rozwijanie problemów z postawą i klatką piersiową.

Zadbaj o ergonomię. Jeśli pracujesz przy biurku, dostosuj swoje miejsce pracy do zasad ergonomii. Odpowiednio ustawione krzesło, biurko i monitor komputera mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy.

Zasady prawidłowej postawy ciała:

 1. Trzymaj głowę prosto. Głowa powinna być wyprostowana, a spojrzenie skierowane w przód. Unikaj nadmiernego opuszczania głowy, zwłaszcza podczas korzystania z urządzeń mobilnych.
 2. Staraj się utrzymywać kręgosłup w naturalnej pozycji, z zachowaniem naturalnej krzywizny w odcinku lędźwiowym i szyjnym.
 3. Staraj się nie zaokrąglać pleców, zwłaszcza podczas siedzenia. Unikaj garbienia się.
 4. Utrzymuj równowagę między obiema stopami. Podczas stania obie stopy powinny być na ziemi, a ciężar ciała równomiernie rozłożony na obie nogi.

Polecamy również: Jakie suplementy może bezpiecznie brać trenujący nastolatek?

Klatka piersiowa szewska - o czym należy pamiętać?

Zdrowa postawa ciała ma kluczowe znaczenie dla ogólnego zdrowia. Dbaj o swoją postawę w codziennych czynnościach, zarówno w pracy, jak i podczas aktywności fizycznej.

Regularna aktywność fizyczna, w szczególności ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu i ramion oraz rozciągające mięśnie piersiowe, mogą pomóc w zapobieganiu problemom z klatką piersiową.

Jeśli doświadczasz objawów związanych z klatką piersiową lejkowatą, takich jak trudności z oddychaniem czy ból, nie wahaj się skonsultować z lekarzem specjalistą. Wczesna diagnoza i interwencja mogą znacznie poprawić skuteczność leczenia.

 

Komentarze (0)