Diosmina jest jednym ze związków, które czynią owoce cytrusowe wyjątkowo wartościowym elementem codziennej diety. Należy ona do bardziej znanej grupy związków – flawonoidów. Jej właściwości badane były m.in. w kontekście funkcjonowania i ochrony układu sercowo-naczyniowego.

Diosmina

Diosmina należy do antyoksydantów najobficiej występujących w owocach cytrusowych, jednak po raz pierwszy została wyizolowana w roku 1925 z liści trędownika bulwiastego. Jest związkiem podobnym do innego flawonoidu o znaczeniu prozdrowotnym – hesperydyny. W badaniach in vitro oraz in vivo wykazano, że diosmina wykazuje właściwości przeciwutleniające, antyhiperglikemiczne, przeciwzapalne i przeciwwrzodowe. Ponadto zasygnalizowano jej rolę w kontekście ochrony komórek wątroby, nerek, układu nerwowego, czy siatkówki oka.

Działanie diosminy

Omawiany związek największą popularność zawdzięcza działaniu w obrębie układu krążenia. Powszechnie stosowany jest w leczeniu m.in. przewlekłej niewydolności żylnej oraz żylaków i hemoroidów. Współczesne zastosowanie terapeutyczne diosminy sięga ponad 50 lat wstecz i cieszy się zadowalającą skutecznością jako środka wspomagającego leczenie. Zarówno diosmina, jak i inne flawonoidy wpływają na redukcję zastojów żylnych i usprawnienie przepływu limfy, a także mogą tłumić lokalne stany zapalne i poprawiać napięcie naczyń krwionośnych.

diosmina

DiosminAll dzięki mikronizowanej frakcji flawonowej zawiera bogate składniki takie jak diosminę oraz hesperydynę.

Wpływ diosminy na krzepnięcie

Najważniejszym mechanizmem wsparcia naczyń krwionośnych przez diosminę jest jej wpływ na metabolizm noradrenaliny w tkankach odpowiedzialnych za prawidłowe krążenie. Zależnie od przyjętej postaci i dawki diosmina może również usprawnić drenaż limfatyczny poprzez zwężenie naczyń limfatycznych i zwiększenie wewnątrzlimfatycznego ciśnienia. Ponadto poprawić może mikrokrążenie poprzez hamowanie adhezji leukocytów (odpowiedzialnej za zapoczątkowanie stanu zapalnego) oraz ich migracji między tkankami, oraz hamowanie wydzielania związków prozapalnych. Mechanizmy te w sposób pośredni mogą wpłynąć na potencjał przeciwzakrzepowy układu krwionośnego i przyczynić się do poprawy jego kondycji. Zarówno diosmina, jak i inne flawonoidy mogą ponadto ograniczać agregację płytek krwi, która w patologicznych przypadkach może być niebezpieczna dla zdrowia i życia.

Kiedy warto brać diosminę?

Diosmina cieszy się długą tradycją zastosowania w leczeniu niewydolności żylnej i różnych jej objawów oraz skutków. Związek ten wykazuje potwierdzone badaniami działania wspierające układ krwionośny, które przekładają się na poprawę stanu w licznych dolegliwościach. Diosmina pomocna może być m.in. w przypadku żylaków, opuchlizny nóg i uczucia ich ciężkości, świądu, a także niekontrolowanych i bolesnych skurczy mięśni. Ponadto korzyści może przynieść w stanach pooperacyjnych związanych z naczyniami krwionośnymi, a także w proktologii (np. w przypadku hemoroidów), czy ginekologii (np. w przypadku opuchlizny i tkliwości piersi).

Źródła:

Feldo M, Woźniak M, Wójciak-Kosior M, Sowa I, Kot-Waśik A, Aszyk J, Bogucki J, Zubilewicz T, Bogucka-Kocka A. Influence of Diosmin Treatment on the Level of Oxidative Stress Markers in Patients with Chronic Venous Insufficiency. Oxid Med Cell Longev. 2018 Aug 28;2018:2561705. doi: 10.1155/2018/2561705. PMID: 30228853; PMCID: PMC6136498.

Zheng Y, Zhang R, Shi W, Li L, Liu H, Chen Z, Wu L. Metabolism and pharmacological activities of the natural health-benefiting compound diosmin. Food Funct. 2020 Oct 21;11(10):8472-8492. doi: 10.1039/d0fo01598a. PMID: 32966476.

Komentarze (1)
lodzianin1

Jem od jakiegoś roku systematycznie ,polecił mi lekarz wlasnie przez hemoroidy
Cena mała a masa korzyści

0