Wiele produktów zapakowanych w plastik jest oznaczona jako „BPA free”. Czy wiesz, co to dokładnie oznacza i dlaczego jest to ważne dla Twojego zdrowia? Eksperci odkryli, że narażenie na bisfenol-A (BPA) – dodatek stosowany w wielu produktach, ale najczęściej spotykany w plastikowych butelkach na wodę, paragonach fiskalnych i opakowaniach na żywność – nadal może mieć większy wpływ na ludzkie zdrowie, niż nam się wydaje.

Czym jest BPA?

Bisfenol-A (BPA) to przemysłowa substancja chemiczna stosowana w produkcji tworzyw sztucznych i dodawana do wielu produktów komercyjnych, w tym pojemników na żywność, butelek dla niemowląt, plastikowych butelek na wodę, opakowań i produktów higienicznych. Stosowany jest od lat 60. do produkcji mocnych i odpornych tworzyw sztucznych do pakowania żywności i użytku domowego. Niektóre osoby są zaniepokojone tym, że BPA ma zdolność przenikania do żywności i napojów. Wiele badań sugeruje, że częsty kontakt z BPA może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

Jakie produkty mogą zawierać BPA?

żywność w opakowaniu plastikowym

BPA nadal można znaleźć w wielu powszechnie stosowanych produktach z tworzyw sztucznych, a także z papieru. Opakowania zawierające BPA mają oznaczenie PC7 lub 7 w trójkącie, czasami PC3 lub 3 w trójkącie. Produkty, które mogą zawierać BPA to:

 • przedmioty i żywność pakowana w plastikowe pojemniki
 • woreczki na ryż i kaszę
 • żywność w puszkach
 • zabawki
 • produkty do higieny osobistej
 • produkty menstruacyjne
 • paragony
 • płyty CD i DVD
 • elektronika domowa
 • soczewki okularowe
 • akcesoria sportowe
 • wypełnienia stomatologiczne

Czy jest się czego obawiać?

Jednym z głównych powodów niepokoju odnośnie kontaktu z produktami zawierającymi BPA jest to, że może przenikać on z pojemników na żywność lub butelek do spożywanej żywności czy napojów. Dotyczy to w szczególności żywności lub napojów, które mogą być przechowywane przez długi czas w pojemnikach z BPA, takich jak pomidory w puszkach lub woda butelkowana.

Dotyczy to też plastiku, który może być podgrzewany, na przykład popularne pudełka wielorazowe do przechowywania jedzenia lub opakowania na żywność na wynos. Ciepło może powodować uwalnianie szkodliwego BPA. Ekspozycja na BPA jest tak powszechna, że ​​badania sugerują, że większość osób w wieku powyżej 6 lat ma mierzalne ilości BPA w moczu. Jedno z badań wykazało też, że około 85% koreańskich dzieci w wieku poniżej 2 lat także miało wykrywalny poziom BPA w moczu.

Jak BPA wpływa na nasze zdrowie?

Naukowcy odkryli, że narażenie na częsty kontakt z BPA wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi. BPA "naśladuje" strukturę i funkcję hormonu estrogenu. Oznacza to, że BPA może wiązać się z receptorami estrogenowymi i wpływać na procesy zachodzące w organizmie. Substancja ta może powodować wiele różnych chorób, a lista jest naprawdę długa. Badania wykazały, że najczęściej jest to zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów, problemy z erekcją, niepłodność, otyłość, problemy z tarczycą, uszkodzenia DNA, problemy emocjonalne, depresja, rozregulowanie gospodarki hormonalnej czy nawet cukrzyca typu II. Powiązano także BPA z zachorowaniem na endometriozę i zespołem policystycznych jajników (PCOS). Potrzebne są jednak dalsze badania, aby lepiej zrozumieć wpływ ekspozycji BPA na ludzi.

Podsumowanie

Chociaż całkowite wyeliminowanie BPA z naszego życia może okazać się niemożliwe, możesz spróbować podjąć pewne działania, aby zminimalizować kontakt z tą substancją. Zwracaj uwagę na oznaczenia, wybieraj produkty z oznaczeniem BPA FREE, zwłaszcza zabawki dla dzieci. Wybierz wodę w szklanej butelce i nie podgrzewaj plastikowych pudełek w mikrofalówce.

Literatura:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32380592/

https://www.epa.gov/americaschildrenenvironment/biomonitoring-bisphenol-bpa

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32171313/

Komentarze (0)