Prowadzenie siedzącego trybu życia jest niezdrowe i może prowadzić do nadwagi, otyłości, a także problemów z kręgosłupem. Badania pokazują, że długotrwałe siedzenie wiąże się z wyższym ryzykiem śmierci ze wszystkich przyczyn, a szczególnie z powodów sercowo-naczyniowych. Nie każdy jednak ma wybór...

  1. Praca siedząca to problem
  2. Jakie są korzyści pracy biurowej na stojąco?
  3. O czym musisz wiedzieć?

Praca siedząca to problem

Wiele osób zarabia na życie poprzez pracę przy biurku, czy jako kierowca w pojeździe i chcąc nie chcąc spędza te osiem godzin dziennie w pozycji siedzącej. Możesz powiedzieć, że regularnie ćwiczysz, dbasz o aktywność fizyczną przez resztę dnia. To się chwali, jednak popołudniowe treningi niestety nie zrekompensują wszystkich skutków długotrwałego siedzenia.

Sprawdź koniecznie: 7 ćwiczeń rozciągających dla osób z siedzącą pracą

Dlatego właśnie tak bardzo promuje się robienie krótkich przerw pracy, chociażby po to, żeby wstać od biurka, chwilę się przejść lub pogimnastykować. Ostatnio też dość modne stały się regulowane biurka, które można podnieść do wysokości umożliwiającej pracę na stojąco. Co więcej, dostępne są w wielu rozmiarach, dzięki czemu można dobrać odpowiednią wielkość nawet do swojego skromnego, domowego biura.

Jakie są korzyści pracy biurowej na stojąco?

praca biurowa na stojąco

Stanie spala więcej kalorii niż siedzenie

Czy wiesz, że stojąc, spalasz więcej kalorii na godzinę, niż siedząc? Jeśli Twoja waga rośnie z powodu braku ruchu i zbyt długiego siedzenia, stojące biurko daje szansę na spalenie większej ilości kalorii w ciągu dnia. Ponadto możesz poruszać nogami, gdy stoisz, przestępując z nogi na nogę, a nawet robić przysiady przed stojącym biurkiem.

A jeśli już całkiem chcesz zaszaleć, możesz zainwestować w domową, niewielkich rozmiarów bieżnię, która Ci umożliwi nawet spacerowanie podczas pracy. Oczywiście to już dość szalony pomysł (i większa inwestycja), ale wiem, że niektórzy sięgają po takie praktyki.

Polecamy również: Pozycja siedząca a tycie

Mniejsze bóle szyi, pleców i ramion

Cierpisz na ból szyi lub pleców? Wiele osób, które pracują w pozycji siedzącej prędzej czy później skarży się na różnego rodzaju dolegliwości bólowe, takie jak ból szyi, pleców, ramion. Praca w pozycji stojącej pomaga zmniejszyć te dolegliwości, ponieważ jest ona korzystniejsza dla naszego ciała. Sprawia, że łatwiej nam utrzymać prawidłową postawę i aktywuje mięśnie do pracy (w pozycji siedzącej często całkowicie się luzujemy, garbimy, co rozleniwia nasze ciało).

Zwiększa Twoją produktywność

Tzw. stojące biurko może pomóc Ci zachować produktywność, ponieważ pozycja, którą przy nim przyjmujesz, zwiększa koncentrację i skupienie, a także zmniejsza stres i sprawia, że stajesz się bardziej energiczny. Z pewnością zauważyłeś, że jak długo siedzisz, to z czasem przychodzi znużenie i senność. W pozycji stojącej jest to znacznie trudniejsze.

Mniejsze ryzyko zakrzepów krwi

Siedzenie przez długi czas może być szkodliwe dla zdrowia na inne sposoby. Kiedy siedzisz, krew gromadzi się w Twoich nogach, zwiększając ryzyko stanu zwanego zakrzepicą żył głębokich (DVT Deep venous thrombosis). Częstsze przerwy w siedzeniu, czyli także pionizowanie sylwetki podczas pracy, może zmniejszyć to ryzyko.

Istotne jest natomiast to, aby poruszać trochę nogami, np. ruszać stopami, palcami stóp, zrobienie jakiegoś przysiadu raz na jakiś czas, czy chociażby przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę. Wszystko jest dobre, poza totalnym brakiem ruchu. Jedno z badań wykazało, że stojące biurka zwiększają produktywność w stosunku do niskich, przy których możesz jedynie siedzieć. 

O czym musisz wiedzieć?

praca biurowa na stojąco

Praca przy regulowanym biurku, przy którym możesz i siedzieć i stać, może sprawić, że poczujesz się bardziej komfortowo. Kiedy nadejdzie znużenie albo ból pleców, wystarczy, że zmienisz ustawienie blatu, odsuniesz na bok krzesło i będziesz kontynuować swoje zadania. Z pewnością poczujesz poprawę w samopoczuciu, koncentracji i zaangażowaniu.

Wybierz biurko regulowane

Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju biurka, pomimo wielu swoich zalet, nie są dla wszystkich. Jeśli masz poważniejsze problemy z plecami lub inne problemy zdrowotne, wówczas stanie przez cały dzień może nie być mądrym pomysłem. Natomiast jest to według mnie jakaś skrajność, bowiem nikt raczej nie korzysta z takich biurek w sposób ciągły, przez osiem godzin non stop. Regulacja daje Ci opcję — raz pracujesz na siedząco, raz na stojąco. Dzięki temu zapewniasz swojemu ciału urozmaicenie.

Kwestia ceny

Wadą takiego biurka może być także jego cena, jednak przy obecnych kosztach wszelkiego rodzaju mebli nie wychodzą one tak źle. Z pewnością tańsze będą te, które są sterowane manualnie (zwykle mają korbkę do kręcenia), ale za to wygodniejsze te elektryczne, gdzie wystarczy przycisnąć przycisk i czekać, aż blat osiągnie pożądaną wysokość.

Polecamy również: Czy koktajle proteinowe pomagają schudnąć i stracić tłuszcz z brzucha?

Jeśli natomiast pracujesz w domu i nie masz miejsca na takie sprzęty, wówczas możesz pokombinować, układając sobie np. stos z większych książek, żeby choć na chwilę rozprostować kości. Regulowane biurka to z pewnością przydatny wynalazek, który jest coraz bardziej powszechny i stanowi wyposażenie wielu nowoczesnych biurowców.

Źródła:

  • More time spent sitting linked to higher risk of death; Risk found to be independent of physical activity level -- ScienceDaily
  • 7 Benefits of a Standing Desk (healthline.com)
  • Blood Clots Prevention Tips (healthline.com)
  • https://doi.org/10.1080/21577323.2016.1183534
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (10)
lodzianin1

Z ciekawości pisząc ten artykuł pisałaś go na stojąco? Bo bez urazy ale dla mnie to totalna bzdura.Mam 2 treningi dziennie jak bym w pracy miał stać kilka godzin to Musil bym mieć spaczona psychikę i myślę że tak sądzi 99.9% ludzi bo trochę biur w życiu odwiedzielem i nie widziałem nikogo na stojąco pracującego przy biurku.

1
FighterX

To ja Ci powiem, że około 70% moich kolegów i koleżanek w pracy stoi w trakcie pracy. Wiesz dlaczego? Bo po prostu lepiej się czują gdy regularnie stoją i zmieniają pozycję. Sam mam od lat biurko z regulowaną wysokością w domu i pozwala mi oni naprawdę na częstą zmianę pozycji, i zachowanie sprawności oraz mobilności. Pamiętaj też, że nie każdy ma możliwość robienia dwóch treningów dziennie dlatego zwiększenie aktywności przez stanie w pracy, to dobry pomysł.

3
eveline

Na codzień pracuje w firmie IT i wszyscy mamy regulowane biurka. Bardzo dużo osób z nich korzysta. Ja również. Przynajmniej 30% czasu pracuje przy wersji podniesionej. Czyli na stojąca. Przypadek z bieżnia także nie jest wymyślony. Znam osoby, które pracujac zdalnie mają regulowane biurka i domowa bieżnię ustawioną pod tym biurkiem. I tak korzystają raz na jakiś czas :)

1
Bull

Lodzianin, może nigdy nie miałeś pracy siedzącej lub w ogóle i nie ogarniasz. Pracuje codziennie przy kompie i tez trenuje, ale bez części czasu na stojąco przy kompie dawno bym odjechał z bólem pleców.

3
eveline

Oczywiście temat z bieżnia to tylko ciekawostka, bo mało osób ma takie możliwości. No i nie każdy trenuje dwa razy w tygodniu. Bez obrazy, ale nie wiem czy chciałeś się tym pochwalić, czy zakładasz, ze przeciętny Kowalski też robi treningi dwa razy w tygodniu... Znaczną większość społeczeństwa ma za mało czasu na wszystko. Ja sama mam dwie pracę, małe dziecko, często nie mam w co ręce włożyć, więc nawet znaleźć czas na ćwiczenia kilka razy w tygodniu jest ciężko. Bywają dni, ze jestem ciągle przy biurku, potem w samochodzie, przy garach, przy klockach lego i książeczkachz z dzieckiem i bardzo doceniam takie biurka. Są one coraz bardziej popularne i w biurach i wśród osób, które są w 100% ho. Oczywiście jest to jedynie propozycja, ciekawostka i potencjalne korzyści. A preferencje to już każdy sam swoje zna.

2
Bull

Ja w każdym bądź razie nie mam jakoś mocno spaczonej psychiki, ale cześć pracy przy kompie jednak wykonuje na stojąco, czasem leżąco. Zmiana pozycji jest megaważna.

3
lodzianin1

Moja żona całe życie pracuje w urzędach i nigdy się nie spotkałem jak do niej przychodziłem aby ktoś stał przy biurku.ale np w biurowcach przy stolach ogólnych na dole widziałem krzeselka/fotele z rowerkami do krecenia ale nie widziałem aby ktoś z tego korzystal

0
eveline

W urzędach to pewnie żałują kasy na takie rozwiązania. A szkoda, bo pracownicy urzędów siedzą długimi godzinami i z pewnością przyniosłoby to ulgę kregoslupowi.
Też kiedyś widziałam takie krzesła z rowerkami, ale akurat była to jakaś część bardziej kawowa że tak to nazwę. Byłam wtedy na jakiejś konferencji, wiec z czystej ciekawości skorzystałam ;) a te biurka regulowane to naprawdę świetna sprawa. Jeśli ktoś jest aktywny calutki dzień poza praca, to domyslam się, że korzysta z możliwości siedzenia, ale to są jednostki :) ja, osoba związana ze sportem od lat, przeżywam katusze, ze tak bardzo muszę rezygnować ze sportu z powodu różnych obowiązków. I takie biurko to dla mnie zbawienie. I tak jak napisałam w artykule - nie stoję cały czas. Trochę siedzę, potem stoję, znowu siedzę, stoję i jest to dla mnie spore udogodnienie.

1
michaldobro

Wydaje mi się, że po prostu w urzędach nie ma budżetów na takie biurka. Generalnie koncepcja polega na tym, że w pozycji stojącej kręgosłup jest mniej obciążony niż w pozycji siedzącej. A jak sobie zliczysz ile godzin w ciągu dnia siedzisz (szególnie jak pracujesz biurowo) to wychodzą naprawdę kosmiczne liczby. Dlatego warto zmieniać taką pozycję, a to czy ktoś to robi czy nie to już inna sprawa. Biurko elektryczne na pewno w tym pomagaga. Ja mam takie biurko od roku i sobie chwalę chociaż przyznaję, że są dni, że nie chce mi się zmieniać pozycji. Miałem taki problem, że mam bardzo niewymiarową przestrzen w którym stoi biurko (blat musiał być specjalnie dopasowany) i chciałem mieć ledy z tyłu (często pracuję w nocy).

1
Mrówczak Trawiasty

Jeśli ktoś woli jednak siedzieć, polecam te ćwiczenia na bóle karku i szyi -> https://www.tiktok.com/@nofluffjobs/video/7256782512108653850 

1