Warzywo, o którym mowa, znane jest przede wszystkim jako te, które zawiera najwięcej cukru. Mowa o burakach. W rzeczywistości są potęgą składników odżywczych. Regularne spożywanie tego warzywa może pomóc zwalczyć różnorodne dolegliwości i choroby. Poza słodkim smakiem, buraki oferują unikalne źródło fitoskładników nazywanych betalainami, wśród których najważniejsze i najlepiej poznane to betanina oraz wulgaksantyna.

Betanina i wulgaksantyna odpowiadają za ciemną barwę buraka. Wykazują silne działania przeciwutleniające, przeciwzapalne i odtruwające. Ponadto buraki bogate są w antocyjany – związki organiczne z grupy flawonoidów. One również wpływają na ciemną barwę buraka. Związki te zapobiegają powstawaniu raka. W burakach znajdziemy również celulozę, pektyny, wiele witamin i minerałów między innymi: B1, B2, B12, C, miedź, magnez, potas, żelazo, fosfor i jod.

Tak bogaty skład sprawia, że buraki znajdują się na liście super pokarmów, których przypisuje się zdolność leczenia i zapobiegania wielu chorobom.

Buraki mogą poprawiać krążenie krwi, są pomocne w leczeniu anemii, pomagają regulować poziom cholesterolu, spowalniają procesy starzenia się, wpływają na poprawę trawienia, zmniejszają ryzyko rozwoju raka i chorób serca. Co więcej, buraki mogą wpływać na zwiększenie zdolności wysiłkowych, poprawę wytrzymałości.

Poniżej znajdziesz sześć powodów, aby pokochać buraki i włączyć je na stałe do swojego menu.

Kontrola ciśnienia krwi

Buraki to najlepsze, naturalne remedium na wysokie ciśnienie krwi. Picie soku z buraka pomaga obniżyć ciśnienie krwi w ciągu zaledwie kilku godzin. Wyobraź sobie, jakie korzyści możesz osiągnąć, codziennie pijąc sok z buraka. W badaniach wykazano, że taki zdrowy nawyk może obniżyć skurczowe ciśnienie krwi średnio o 5 punktów. Odpowiedzialne za takie działanie są azotany. Po spożyciu, zostają one przekształcone w tlenek azotu, znany jako środek rozszerzający naczynia krwionośne.

Zwiększona wytrzymałość

Jedno z przeprowadzonych badań wykazało, że picie soku z buraka przed ćwiczeniami pomaga wydłużyć czas wydolności do nich nawet o 16%. Wykazano również, że mężczyźni, którzy pili sok z buraka mieli niższe tętno spoczynkowe w porównaniu do tych, którzy go nie pili. Wniosek: jeśli chcesz zwiększyć swoje zdolności wysiłkowe i wytrzymałość, pij regularnie sok z buraka.

Skuteczna walka ze stanami zapalnymi

Wykazano, że większość unikatowych fitoskładników zawartych w burakach działają jak środki przeciwzapalne. Jest to związane z hamowaniem aktywności enzymów cyklooksygenazy. Silnym związkiem, zawartym w burakach, który chroni komórki i pomaga zapobiegać przewlekłym chorobom związanym ze stanami zapalnymi, jest wspomniana już wcześniej betaina. Chcesz uchronić się przed chorobami serca czy cukrzycą – jedz buraki!

Zapobieganie nowotworom

Buraki wykazują właściwości skutecznie zapobiegające rozwojowi nowotworów. Jak dotąd wykazały badania, potężna kombinacja składników przeciwutleniających i przeciwzapalnych obecnych w burakach sprawia, że zmniejszają ryzyko rozwoju wielu nowotworów, zwłaszcza raka trzustki, raka piersi czy raka prostaty.

Co więcej, zawarte w burakach witaminy i minerały odgrywają ważną rolę w zwalczaniu wolnych rodników, które mogą uszkadzać DNA oraz błony komórkowe.

Warto wspomnieć o tym, że powiązano występowanie konkretnego rodzaju błonnika w burakach ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju raka okrężnicy. Natomiast składniki, odpowiadające za barwę buraków zmniejszają ryzyko rozwoju raka płuc, jąder i nerwów.

Detoksykacja

Wspomniana wcześniej batalaina wspiera kluczową fazę procesu detoksykacji w wątrobie.

Badania wykazały, że betalaina wywołuje aktywność rodziny enzymów zwanej rodziną S-transferazy glutationowej (GST). To pomaga w eliminacji wielu szkodliwych toksyn. Gdy twoja wątroba szybciej i skuteczniej radzi sobie z usuwaniem toksyn z organizmu, tym lepiej funkcjonuje twoje ciało.

Naturalna Viagra

Już starożytni Rzymianie stosowali buraki jako naturalny afrodyzjak i często używali ich w celu usprawnienia przepływu krwi do narządów płciowych.

Wysokie stężenie azotanów zawartych w burakach wykazuje zdolność zwiększania przepływu krwi. Dodatkowo, w burakach obecny jest bor, śladowy minerał, który bezpośrednio stymuluje produkcję hormonów w ludzkim ciele.

Podsumowując, buraki są nie tylko smaczne, ale również bogate w wiele cennych substancji. Ich regularne spożywanie może przynieść wiele korzyści, poprawić samopoczucie i uchronić przed rozwojem wielu chorób. Co więcej, buraki stanowią również cenny element diety sportowców. Mogą bowiem skutecznie podnosić zdolności wysiłkowe, poprawiać wytrzymałość i przedłużać czas, w jakim jesteśmy w stanie efektywnie trenować.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (5)
lodzianin1

Buraki mogę jeść pod każdą postacią

2
RozbojnikBandyta

Nierozlaczny element mojej diety, polecam.

1
kosmitka655

najlepiej jako sok z dodatkiem jabłka

1
CR!S

Osobiście wrzucam sobie jednego buraka dziennie w drugim posiłku z wysokimi węglami (100-125g) Fajne urozmaicenie nawet w smaku

0
CR!S

EDIT *z wysokimi tłuszczami

0