Wysokie ciśnienie krwi naraża ludzi na większe ryzyko chorób serca i uszkadza wiele narządów w naszym organizmie. Okazuje się, że nie każdy bierze leki zgodnie z zaleceniem lekarskim, co może prowadzić do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Oczywiście różny jest stopień tej dolegliwości i nie zawsze problem z ciśnieniem musi oznaczać branie leków do końca życia.

Istnieją naturalne sposoby na jego obniżenie i potencjalne wykluczenie leków. Ostateczną decyzję pozostawmy zawsze lekarzowi prowadzącemu. Niezależnie od tego, czy przyjmujesz leki na nadciśnienie, czy chcesz działać prewencyjnie, to poniższe naturalne metody mogą pomóc utrzymać Twoje ciśnienie w ryzach.

ciśnienie krwi

Utrzymuj zdrową masę ciała

Jeśli chcesz obniżyć ciśnienie krwi, pierwszą rzeczą, jaką możesz usłyszeć od lekarza, jest sugestia, żeby schudnąć. Nadwaga i otyłość to jeden z czynników, który może sprzyjać nadciśnieniu. Pamiętać jednak należy o tym, że nie tylko sama masa ciała ma znaczenie, ale to, w jaki sposób się odżywiasz. Jeśli wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych wpłynie na zrzucenie kilku kilogramów, to taki układ można uznać za idealny.

Zadbaj o potas i magnez w diecie

Wiele osób, które stawiają się u lekarza z powodu problemów z ciśnieniem, słyszy również, że warto wprowadzić więcej warzyw do diety. Warzywa są bogate w błonnik, co jest dużym plusem, ale większe znaczenie ma tutaj zawartość minerałów. Warto wybierać te, które są bogate w potas, np. ziemniaki, buraki, bakłażan, szpinak. Dobrym źródłem są także banany, suszone morele, orzechy i produkty zbożowe.

Oprócz pokarmów bogatych w potas dobrze jest zadbać o suplementację lub spożywanie produktów zawierających magnez, czyli produktów pełnoziarnistych, takich jak ryż, płatki owsiane, kasze, pieczywo żytnie itp., a ponadto orzechy, pestki, banany, warzywa strączkowe, sałaty, brokuły, kakao, produkty mleczne oraz chude mięso.

Sprawdź: Musujące tabletki zawierające niezbędne elektrolity

A może dieta DASH?

Dieta DASH, która jest skrótem od Dietary Approaches to Stop Hypertension, koncentruje się na jedzeniu dużej ilości owoców i warzyw, a także niektórych niskotłuszczowych produktów mlecznych. Ogranicza również produkty o wysokiej zawartości tłuszczu i cholesterolu. Żywność przetworzona jest marginalna. Osoby stosujące dietę DASH cieszą się zwykle lepszym zdrowiem i dobrymi wartościami ciśnienia.

Sprawdź koniecznie: Dieta DASH - zasady, efekty. Najzdrowsza dieta w rankingu USA

Porzuć przetworzoną żywność

Od lat mówi się, żeby jeść mniej soli, żeby obniżyć skurczowe ciśnienie krwi. Oczywiście zmniejszenie spożycia sodu nie oznacza jedynie ograniczenia używania solniczki. W dużej mierze chodzi o kontrolę ilości zjadanej przetworzonej żywności, która zawiera ogromne ilości soli. Drugim powodem jest duża ilość cukru i innych ulepszaczy smaku i zapachu. Wszystkie te dodatki mają negatywny wpływ na zdrowie metaboliczne, co wiąże się także z zaburzeniami ciśnienia.

Zjedz trochę czekolady

Zjeść czekoladę, skoro należy unikać cukru? Tak, ale nie całą tabliczkę, a odrobinę ciemnej czekolady, a najlepiej tę bez dodatku cukru. Kakao jest źródłem magnezu, który jak już wiemy, ma pozytywny wpływ na nasze ciśnienie krwi. Ciemna czekolada jak najbardziej może być dodatkiem do zdrowej diety, pod warunkiem, że zjemy sobie np. jeden pasek ( ten z krótszej strony).

Zminimalizuj stres

Stres podnosi ciśnienie krwi, dlatego warto wprowadzić różnego rodzaju metody na jego obniżenie. Mogą to być ćwiczenia oddechowe, gorąca kąpiel, dłuższy sen lub cokolwiek innego, co Cię relaksuje i pozwoli odciąć się od problemów dnia codziennego. Wypróbuj też popularne adaptogeny, które w naturalny sposób zwiększają tolerancje na stres.

Podsumowanie

Choć nie ma magicznego zioła lub suplementu na obniżenie ciśnienia krwi, istnieje wiele naturalnych sposobów, które można wdrożyć bez większego wysiłku. Zadbaj o swoje zdrowie, prawidłowe odżywianie i szukaj sposobów na odstresowanie się, a jest duża szansa, że zmniejszysz swoje problemy z ciśnieniem. Pamiętaj też, że jeśli lekarz przepisał Ci leki, to wszelkie zmiany w tej dziedzinie należy z nim skonsultować.

Komentarze (3)
M-ka

Ogranicz też tworzywa sztuczne w swoim życiu - plastik w kontakcie z żywnością, narażenie na "wyziewy" z farb, lakierów, detergentów, kosmetyków itp. Zaburzają układ hormonalny i sprzyjają nadciśnieniu, ale i cukrzycy, bezpłodności, tyciu, a nawet problemom z niskim poziomem wit.D, czyli słabej odporności, zarówno na infekcje, jak i nowotwory.
Szczególnie powinny uważać kobiety w ciąży, bo mogą "zafundować" potomkowi problemy z nadciśnieniem na całe życie...

0
Bull

U mnie obniżenie wago o około 10 kg poskutkowało możliwością porzucenia leków. Brałem leki kilkanaście lat.

1
M-ka

Tylko tyle i aż tyle :) .

0