Trądzik jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń dermatologicznych i obserwowany jest u ludzi w różnym wieku oraz stanie zdrowia. Coraz więcej mówi się o osłabieniu ochrony antyoksydacyjnej organizmu jako o jednej z przyczyn trądziku. Nie bez znaczenia w tym kontekście pozostaje N-acetylocysteina, która jest istotnym modulatorem gospodarki związanej z przeciwutleniaczami.

Trądzik przyczyną depresji i obniżenia jakości życia 

Trądzik nie jest schorzeniem niebezpiecznym, jednak ma pewien wydźwięk psychologiczny i dotyczyć może nawet 80% osób dojrzewających. Po badaniach opartych na kwestionariuszach stwierdzono, że to zaburzenie dermatologiczne może obniżać ocenę jakości życia poprzez ograniczenie pewności siebie, zaburzenie postrzegania własnego ciała oraz obniżenie chęci socjalizacji. W skrajnych przypadkach tak negatywne podejście do problemu skórnego może prowadzić nawet do lęków, czy depresji.

Niekiedy osoby dotknięte trądzikiem opisują obniżenie jakości życia w sposób podobny jak osoby z cukrzycą, czy miażdżycą. Związane jest to poniekąd, z tym że metody terapeutyczne (niekiedy bardzo złożone i wielokierunkowe), często zawodzą w kontekście skuteczności i uciążliwości procesu. Warto zaznaczyć, że często możliwości terapeutyczne mogą ograniczać dodatkowo przeciwwskazania do stosowania niektórych środków, takich jak np. retinoidów w czasie ciąży.

Nac trądzik

Przyczyny trądziku

Bezpośrednią przyczyną występowania skórnych zmian trądzikowych jest zaburzenie funkcjonalne jednostki włosowo-łojowej. Do tej zmiany patofizjologicznej przyczyniają się m.in. wzrost wydzielania sebum, intensyfikacja rogowacenia mieszków włosowych, kolonizacja bakteryjna oraz stany zapalne. Prowadzić do tego mogą zmiany hormonalne oraz nieodpowiednia higiena osobista, a także kiepska higiena stylu życia (w tym dieta, poziom aktywności fizycznej, długość i jakość snu).

Działanie N-acetylocysteiny

NAC (N-acetylocysteina) jest pochodną aminokwasu siarkowego cysteiny. Jest ona lepiej przyswajalna z układu pokarmowego niż klasyczna forma L-aminokwasu. Wykazuje działanie mukolityczne (zmniejszające lepkość śluzów w drogach oddechowych) i nefroprotekcyjne (ochronne wobec komórek nerek) oraz znana jest z działania jako antidotum w przypadku zatruć paracetamolem. Jednym z najważniejszych aspektów fizjologicznych, na który wpływa NAC jest synteza glutationu. Związek ten należy do najsilniejszych antyoksydantów organizmu i ma znaczenie w wielu zaburzeniach zdrowia.  

nac

NAC w leczeniu trądziku

NAC wykazuje pewne właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Związek ten badany był w kontekście leczenia m.in.  nadmiernego rogowacenia skóry, stanów zapalnych skóry, trądziku, czy też ochrony m.in. przed działaniem fototoksycznym promieni słonecznych, czy też starzeniem się komórek skóry.

W niektórych eksperymentach wykazano skuteczność w łagodzeniu trądziku. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że inne opcje terapeutyczne również nie zawsze dają oczekiwane rezultaty, NAC może stanowić wartościowe wsparcie bariery antyoksydacyjnej organizmu, a co za tym idzie i stanu skóry.

Źródła:

Janeczek M, Moy L, Riopelle A, Vetter O, Reserva J, Tung R, Swan J. The Potential Uses of N-acetylcysteine in Dermatology: A Review. J Clin Aesthet Dermatol. 2019 May;12(5):20-26. Epub 2019 May 1. PMID: 31320973; PMCID: PMC6561714.

Mardani N, Mozafarpoor S, Goodarzi A, Nikkhah F. A systematic review of N-acetylcysteine for treatment of acne vulgaris and acne-related associations and consequences: Focus on clinical studies. Dermatol Ther. 2021 Feb 25:e14915. doi: 10.1111/dth.14915. Epub ahead of print. PMID: 33629414.

Komentarze (1)
M-ka

Najpierw dieta i higiena stylu życia (włącznie ze stosowną suplementacją), a potem ewentualnie inne "metody terapeutyczne". Ludzie często próbują od złej strony - nie zmieniać za bardzo diety i włączyć farmakologię... To się nie może udać. Jeśli np. ktoś je nadmiar cukru i niezdrowe tłuszcze, to zawsze będzie zachwiana równowaga mikrobiologiczna na skórze, a to jest podstawa, bo "dobre" bakterie chronią nas przed "złymi", sprzyjającymi zapaleniom.

1