To, co jemy wpływa nie tylko na naszą sylwetkę i masę ciała, ale także na wygląd zewnętrzny. Przyjrzyjmy się żywności, która nie przynosi żadnej korzyści Twojej skórze (ani ciału), a wręcz przyspiesza proces jej starzenia poprzez wpływ na kolagen i elastynę — dwa białka odpowiedzialne za jędrną i młodzieńczą skórę. 

  1. Cukier i rafinowane węglowodany
  2. Napoje bezalkoholowe
  3. Alkohol kontra nasza skóra
  4. Potrawy smażone w głębokim tłuszczu
  5. Przetworzone mięso - nie dla urody
  6. Słone jedzenie a obrzęki 
  7. Podsumowanie

Cukier i rafinowane węglowodany

kobieta z wypryskami - kobieta przed lustrem

Cukier to wszechobecny składnik, który jest czymś więcej niż tylko słodką rozkoszą — odgrywa główną rolę w przedwczesnym starzeniu się. Spustoszenie, jakie sieje, zaczyna się na poziomie molekularnym, zakłócając produkcję elastyny i kolagenu, dwóch białek kluczowych dla zdrowia skóry.

Dlaczego cukier jest tak szkodliwy dla Twojej skóry? Wiąże się z kolagenem, uszkadzając jego delikatną strukturę, powodując powstawanie zmarszczek i wiotczenie skóry. Ale na tym nie koniec... Wywołane cukrem skoki poziomu insuliny podsycają stan zapalny, siłę napędową procesu starzenia. Rafinowane węglowodany mają podobny negatywny wpływ i powodują skoki insuliny, dlatego uważaj na żywność nadmiernie przetworzoną i wytwarzaną z białej mąki.

Aby zadbać bardziej o swoją skórę, ogranicz w swojej diecie i cukier i rafinowane węglowodany. Stawiaj na produkty jak najmniej przetworzone i pełnowartościowe, czyli np. zamiast białego pieczywa, wybierz razowe. Zamiast białego makaronu, kup pełnoziarnisty. Zamiast gotowego dania albo z restauracji typu fast-food, sam ugotuj sobie posiłek.

Poznaj: HAPPYROSE unikalny suplement dla zdrowia kobiet.

Weź pod uwagę, że robisz to nie tylko dla skóry, ale także dla swojego zdrowia metabolicznego. Spożywanie cukru i rafinowanych węglowodanów przyczynia się do przyrostu masy ciała i insulinooporności.

Napoje bezalkoholowe

Napoje bezalkoholowe mogą być przyjemnie orzeźwiające, ale mogą niszczyć zęby i przyspieszać procesy starzenia. Wysoki poziom cukru powoduje stany zapalne i rozpad kolagenu, co prowadzi do zmarszczek i zwiotczenia skóry. Kwas fosforowy i kwas cytrynowy również degradują szkliwo zębów i sprzyjają chorobom dziąseł.

Warto też pamiętać, że wiele z tych napojów ma kofeinę. I o ile o samej kofeinie można powiedzieć wiele dobrego, to jeśli jedyną rzeczą, jaką pijesz, to napoje z zawartością kofeiny, to wiedz, że nie nawodnią Cię one jak woda. A nawilżenie od środka jest także bardzo ważne dla naszej skóry.

Alkohol kontra nasza skóra

alkohol a skóra

Alkohol działa negatywnie na Twoją wątrobę, a ona, jak zapewne wiesz, jest niezwykle istotna w procesie usuwania toksyn z organizmu. Kiedy nie działa prawidłowo, gromadzisz w sobie więcej toksyn, które w następstwie ujawniają się w Twoim wyglądzie zewnętrznym w postaci wyprysków, zmarszczek i niezdrowej, ziemistej cerze.

Potrawy smażone w głębokim tłuszczu

Choć smażone potrawy mogą być smaczne i chrupiące, to niestety nie należą do zbyt zdrowych. Podczas smażenia wytwarzają się szkodliwe związki, które powodują całą kaskadę szkodliwych skutków – stany zapalne, stres oksydacyjny i uszkodzenia kolagenu, który jak już wiesz, odpowiada za kondycję skóry.

Wszystkie te chrupiące przekąski będą uszkadzać kolagen, sprawiając, że skóra stanie się bardziej podatna na zmarszczki i zwiotczenie. Jeśli tylko możesz, stawiaj na inny proces obróbki jak gotowanie, pieczenie, gotowanie na parze.

Przetworzone mięso - nie dla urody

Salami, kiełbaski, kabanosy — znasz? Wiele osób uwielbia takie przekąski, ale i one mogą narobić nam wielu szkód. Zawierają konserwanty i siarczany, które mogą powodować stany zapalne w organizmie, czyli pierwszą przyczynę wczesnego starzenia się. Produkty te mają także wysoką zawartość tłuszczów trans oraz sodu, co może powodować zatrzymywanie wody i opuchliznę.

Słone jedzenie a obrzęki 

Sól nadaje potrawom niesamowity smak. Jeśli jednak chodzi o skórę, nadmierne spożycie sodu może sprawić, że będziesz wyglądać na wzdętą, opuchniętego i po prostu zmęczonego. Nie musisz całkiem eliminować sól z diety, ale po prostu ją ogranicz. A przede wszystkim zmniejsz ilość przetworzonego jedzenia w swojej diecie, bo to tam jest tej soli najwięcej.

Polecamy również: Ranking TOP8 - preparaty z kolagenem na skórę, włosy i paznokcie

Podsumowanie

Jeśli chcesz zadbać o zdrowy wygląd swojej skóry, to nie wystarczy zainwestować w drogie kosmetyki. To, co robisz i jak się odżywiasz, ma ogromne znaczenie. Już wiesz, jakie produkty powinny zniknąć z Twojej diety. Pamiętaj, że skóra odzwierciedla swoje wybory. Poza właściwą dietą pamiętaj o piciu wody. Możesz także wesprzeć się suplementacją kwasami omega-3, witaminami A, C oraz cynkiem. Może też Cię zainteresować kolagen, który wzmocni skórę i poprawi jej wygląd.

Źródła: 

The Effects of Aging on Skin - ScienceDirect

Diet and Skin Aging-From the Perspective of Food Nutrition - PubMed (nih.gov)

Trans fats-sources, health risks and alternative approach - A review - PubMed (nih.gov)

Nutrition and aging skin: sugar and glycation - PubMed (nih.gov)

Komentarze (0)