Bylica piołun to ziele stosowane w medycynie ludowej od tysiącleci. Jest ona ceniona ze względu na dobroczynne i silne działanie na wiele dolegliwości, wśród których należy wymienić między innymi brak apetytu czy problemy z wątrobą.

Roślinę tę wykorzystuje się także do łagodzenia bolesnych skurczów menstruacyjnych u kobiet. Należy jednak zachować ostrożność przy stosowaniu piołunu ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznej.

ziele piołunu

Piołun na brak apetytu i problemy z wątrobą

Dodatek piołunu można często znaleźć w lekach łagodzących zgagę czy bolesne wzdęcia. Ponadto olejki eteryczne zawarte w tej roślinie bardzo silnie pobudzają układ pokarmowy do wydzielania soków trawiennych. Dzięki temu picie naparu bądź przyjmowanie suplementów z dodatkiem ziela pobudza apetyt, co może być szczególnie przydatne dla osób starszych czy dzieci. Bylicę piołun stosuje się również w leczeniu wątroby. Skutecznie wspiera ona organizm w odprowadzaniu żółci do dwunastnicy. Jest to cenna zaleta, ponieważ odkładanie się płynu w wątrobie może powodować stan zagrożenia życia.

Piołun – środki ostrożności

Bylica piołun zawiera wiele substancji aktywnych, które u wielu osób wywołują silne reakcje alergiczne objawiające się między innymi biegunką, wymiotami, drgawkami, a nawet halucynacjami. Z tego względu należy zasięgnąć porady lekarza przed zastosowaniem produktu z tym zielem oraz nigdy nie przekraczać dawki wskazanej na opakowaniu.

Komentarze (0)