Zespół Cieśni Nadgarstka to powszechna, ale często źle rozumiana dolegliwość, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Jeśli to czytasz to najprawdopodobniej masz z nią problemy lub znasz osoby, które borykają się z jej dolegliwościami. Czym jest zespół cieśni nadgarstka? Jakie są jej objawy i przyczyny? W jaki sposób sobie z nią radzić? Tego wszystkiego dowiesz się czytając poniższy artykuł. 

  1. Czym jest zespół cieśni nadgarstka?
  2. Zespół cieśni nadgarstka - objawy
  3. Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka
  4. Zespół cieśni nadgarstka - leczenie
  5. Zespół cieśni nadgarstka - o czym należy pamiętać?

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół Cieśni Nadgarstka to schorzenie, które dotyka głównie stawu nadgarstkowego. Aby zrozumieć tę dolegliwość, warto zgłębić jej podstawy i mechanizmy działania.

zespół cieśni nadgarstka

Zacznijmy od zrozumienia budowy nadgarstka. Nadgarstek to obszar anatomiczny między ręką a przedramieniem. W jego wnętrzu znajduje się cieśń nadgarstka, która powiązana jest z więzadłem poprzecznym nadgarstka. Ten kanał jest ograniczony z jednej strony przez kości nadgarstka, a z drugiej przez ścięgna i więzadła.

Zespół cieśni nadgarstka pojawia się, gdy cieśń nadgarstka zwęża się lub staje się bardziej ciasna dla pracujących w jej wnętrzu nerwów i ścięgien. To zwężenie może powodować ucisk na nerw pośrodkowy, który przechodzi przez ten kanał. Samo zagadnienie zespołu cieśni nadgarstka dotyczy różnych objawów wynikających z ucisku na nerw pośrodkowy.

 

Polecamy również: Rwa barkowa - objawy, przyczyny i leczenie

Odczucia mrowienia zazwyczaj obejmują część dłoniową kciuka, palec wskazujący, palec środkowy i dłoniową część palca serdecznego. W przypadku zespołu cieśni nadgarstka nie odczuwamy dolegliwości bólowych, czy też mrowienia w małym palcu ręki.

Zespół cieśni nadgarstka - objawy

Rozpoznanie Zespołu Cieśni Nadgarstka we wczesnym stadium jest kluczowe dla profilaktyki i ewentualnego leczenia. Zazwyczaj wczesnymi objawami są:

Mrowienie i drętwienie palców.

Jednym z pierwszych sygnałów zespołu cieśni nadgarstka może być uczucie mrowienia lub drętwienia w dłoniach, zwłaszcza w kciuku, palcu wskazującym, środkowym i częściowo w palcu serdecznym. To drętwienie może występować przede wszystkim w nocy lub po długim okresie wykonywania powtarzających się ruchów ręką.

Polecamy również: Rwa kulszowa okiem fizjoterapeuty - przyczyny, objawy i leczenie

Ból w nadgarstku i ręce

Ból w okolicy nadgarstka, który może promieniować w stronę ramienia, to kolejny typowy objaw. Ból może występować podczas wykonywania ruchów nadgarstka, chwytania przedmiotów lub nawet w spoczynku. Pacjenci często opisują go jako ostry lub palący.

Osłabienie Mięśni

Zespół cieśni nadgarstka może wpływać na siłę mięśni dłoni, prowadząc do ich osłabienia. Pacjenci mogą zauważyć trudności w utrzymaniu przedmiotów, a nawet kłopoty z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak naciskanie guzików czy otwieranie słoików.

Polecamy również: Ból stawów po treningu lub wysiłku fizycznym

Spadające Przedmioty

Kolejnym sygnałem są częste przypadki upuszczania przedmiotów z ręki. Osoby cierpiące na zespół cieśni nadgarstka mogą mieć trudności w utrzymaniu pewnego chwytu, co skutkuje częstym upuszczaniem rzeczy. Pośrednio dotyczy to utrzymywania siły mięśniowej, ale związane jest też z precyzją ruchów dłoni.

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka może mieć różne przyczyny, ale najczęściej związany jest z pewnymi czynnikami i zachowaniami. Zrozumienie tych przyczyn jest istotne, aby unikać ryzyka wystąpienia tej dolegliwości w przyszłości, jak i przyspieszyć proces rehabilitacji.

Przewlekłe obciążenie nadgarstka

Najczęstszą przyczyną jest długotrwałe i powtarzające się obciążenie nadgarstka. Osoby pracujące przy komputerach, wykonujące monotonne ruchy rękami, jak i te, które pracują na taśmach produkcyjnych, są narażone na ten rodzaj obciążenia.

Genetyka

Zespół cieśni nadgarstka może mieć podłoże genetyczne. Jeśli w twojej rodzinie występują przypadki dolegliwości nadgarstka, istnieje większe ryzyko, że i Ty możesz być podatny na to schorzenie.

Choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy otyłość, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia ucisku na nerwy. Zaburzenia te wpływają na ogólną krążenie krwi, co może prowadzić do pogorszenia się zdrowia nadgarstka.

Kontuzje

Zespół cieśni nadgarstka może pojawić się na skutek urazów jak upadki czy wypadki komunikacyjne.

Choroby współistniejące

Zespół cieśni nadgarstka może być też wynikiem chorób o podłożu zapalnym. Reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń układowy, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia choroby. Te schorzenia autoimmunologiczne mogą wpływać na tkanki i stawy w nadgarstku.

Ciąża

U kobiet w ciąży może pojawić się ucisk na nerw pośrodkowy z powodu zwiększonej retencji płynów.

Zawodowe czynniki ryzyka

Osoby pracujące w zawodach wymagających częstego używania nadgarstka, takich jak fryzjerzy, pracownicy biurowi, krawcy czy gitarzyści, mogą być bardziej narażone na rozwinięcie choroby.

Stosowanie farmakologii

Niektóre środki anaboliczne mogą prowokować zespół cieśni nadgarstka. Zazwyczaj obserwuje się objawy związane z uciskiem nerwu pośrodkowego u osób korzystających z hormonu wzrostu czy też boosterów hormonu wzrostu. Efekt ten może też towarzyszyć substancją, które powodują znaczną retencję wody.

zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka - leczenie

Sposób leczenia zazwyczaj powiązany jest z czasem trwania i poziomem zaawansowania choroby. U osób, gdzie przebieg choroby jest łagodny, zalecane jest leczenie zachowawcze. Jest to zastosowanie ortez na nadgarstek, czy też wykorzystanie glikokortykosteroidów, fizykoterapii i rehabilitacji.

U osób, gdzie przebieg choroby ma stan przewlekły i charakteryzuje się znacznym bólem, zaleca się leczenie operacyjne. Operacja ma na celu uwolnienie nerwu pośrodkowego i zmniejszenie ucisku. Zabieg przynosi trwałe wyniki w leczeniu choroby.

Zespół cieśni nadgarstka - o czym należy pamiętać?

Zespół cieśni nadgarstka dotyczy ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka.

Objawy zazwyczaj związane są z brakiem czucia i drętwieniem palców dłoni.

W zaawansowanych przypadkach wymagany jest zabieg odbarczający ucisk nerwu.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)