Rwa kulszowa, znana również jako zapalenie nerwu kulszowego, to bolesne schorzenie, które dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to dolegliwość, która może powodować wiele bólu i ograniczać codzienne funkcjonowanie. Atak bólu jest bardzo nieprzyjemny i potrafi znacznie utrudnić nasze możliwości poruszania się, co ma wpływ na wszystkie aspekty życia, w tym również możliwości zarobkowe.  

 1. Czym jest rwa kulszowa?
 2. Przyczyny rwy kulszowej
 3. Rwa kulszowa - objawy 
 4. Rwa kulszowa - diagnoza
 5. Rwa kulszowa - leczenie
 6. Dodatkowe metody wspomagające leczenie
 7. Prognoza powrotu do zdrowia
 8. Rwa kulszowa a trening na siłowni
 9. Rwa kulszowa - co warto zapamiętać?

W artykule postarałem się przybliżyć zagadnienie rwy kulszowej, omówić jej przyczyny, objawy, jak i sposoby leczenia. Odpowiadam też na bardzo ważne pytanie, czy można trenować siłowo, gdy atakuje nas rwa kulszowa?

Czym jest rwa kulszowa?

rwa kulszowa

Rwa kulszowa jest schorzeniem charakteryzującym się silnym bólem, który pojawia się w wyniku podrażnienia lub ucisku nerwu kulszowego - największego i najdłuższego nerwu w naszym ciele. Nerw ten biegnie od dolnej części kręgosłupa przez pośladek, aż do stopy. Gdy zostaje podrażniony, powoduje intensywny ból, który zwykle promieniuje od dolnej części pleców, przez pośladek, aż po tylną stronę nogi.

Polecamy również: Jak działa akupunktura? Korzyści płynące z akupunktury

Atak jest na tyle silny, że zazwyczaj nie mamy możliwości poruszania się bez przyjęcia charakterystycznej pozycji. Choć rwa kulszowa może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, najczęściej diagnozuje się ją u osób w wieku 30-50 lat.

Przyczyny rwy kulszowej

Rwa kulszowa może mieć różne przyczyny. Jednym z najczęstszych powodów jest ucisk lub podrażnienie nerwu kulszowego w dolnej części kręgosłupa. Powody takiego ucisku mogą być zróżnicowane i obejmować:

Przepuklinę dysku - jest ona stanem, w którym część miękkiego jądra dysku międzykręgowego wychodzi poza swoje normalne położenie, uciskając nerw kulszowy. Zazwyczaj nasila się w charakterystycznej pozycji.

Polecamy również: Wchodzenie po schodach - jak wpływa na stawy?

Stenozę kręgosłupa - to zwężenie kanału kręgowego, przez który przechodzi nerw kulszowy, co prowadzi do jego ucisku i podrażnienia.

Zwyrodnienie krążka międzykręgowego - jest to proces zużywania się krążków międzykręgowych (np. na skutek starzenia organizmu), który może powodować ucisk na nerw kulszowy i wywołanie stanu zapalnego.

Spondylozę - to zwyrodnienie kręgosłupa, jego części kostnych, które może prowadzić do ucisku na nerw kulszowy.

Cukrzycę - osoby z cukrzycą są bardziej podatne na rozwinięcie rwy kulszowej, ponieważ wysoki poziom cukru we krwi może uszkodzić nerwy.

Zespół mięśnia gruszkowatego - to stan, w którym mięsień gruszkowaty uciska nerw kulszowy, powodując ból i dyskomfort.

Rwa kulszowa - objawy 

rwa kulszowa

Objawy rwy kulszowej mogą się różnić w zależności od stopnia ucisku i podrażnienia nerwu kulszowego. Oto niektóre z najczęstszych objawów, jakie zgłaszają pacjenci:

 • Silny ból promieniujący wzdłuż nerwu kulszowego, często rozciągający się od dolnej części pleców, przez pośladki, udo, aż do stopy.
 • Pieczenie lub mrowienie wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego.
 • Osłabienie mięśni nóg, trudności w poruszaniu się.
 • Trudności w utrzymaniu postawy siedzącej lub stojącej przez dłuższy czas.
 • Nasilenie bólu podczas kaszlu, kichania lub śmiechu.
 • Obrzęk w okolicy nerwu kulszowego.

Rwa kulszowa - diagnoza

Diagnozowanie rwy kulszowej jest złożonym procesem, który wymaga zarówno badania klinicznego, jak i diagnostyki obrazowej. Badanie kliniczne jest pierwszym krokiem w identyfikacji dolegliwości i obejmuje wywiad medyczny oraz badanie fizykalne. Lekarz może zapytać o historię dolegliwości, częstotliwość i intensywność bólu, a także o czynniki, które wydają się go nasilać lub łagodzić. 

rwa kulszowa

Badanie fizykalne

Następnie lekarz przeprowadza badanie fizykalne, aby ocenić zakres ruchu, reakcje neurologiczne i siłę mięśniową. Część badania klinicznego stanowią specyficzne testy, takie jak test Lasègue'a, czy test Freiberga, które pozwalają na identyfikację bólu powiązanego z rwą kulszową.

Test Lasègue'a - w trakcie badania pacjent leży na plecach, a lekarz unosi wyprostowaną przez pacjenta nogę. Ból w dolnej części pleców lub w nogach podczas tego testu może wskazywać na rwę kulszową.

Test Freiberga - polega na zewnętrznym rotowaniu i dodatkowym obciążeniu kończyny dolnej, co powoduje ból w przypadku uszkodzenia nerwu kulszowego.

Polecamy również: Trening dla seniora - ćwiczenia w domu. Trening dla starszej osoby

Badanie obrazowe

Badanie obrazowe jest kolejnym krokiem w procesie diagnozy rwy kulszowej. Może obejmować rezonans magnetyczny, tomografię komputerową lub USG, które pomagają lekarzowi zobaczyć struktury wewnętrzne ciała i zidentyfikować ewentualne anomalie. MRI jest szczególnie przydatne w identyfikacji stanów zapalnych, uszkodzeń nerwów lub tkanek miękkich, które mogą przyczyniać się do objawów.

Polecamy również: Ranking ochrona stawów - najlepsze suplementy na stawy

W przypadku rwy kulszowej obrazy mogą ujawnić stan zapalny mięśnia gruszkowatego lub ucisk na nerw kulszowy. Jednak warto pamiętać, że nawet jeśli wyniki badania obrazowego są normalne, pacjent może nadal cierpieć na rwę kulszową, jeśli symptomy kliniczne są zgodne z tą diagnozą. Proces diagnozy rwy kulszowej jest kluczowy dla zrozumienia przyczyn bólu pacjenta i opracowania skutecznego planu leczenia. Badanie kliniczne i diagnostyka obrazowa są więc niezbędne do prawidłowego rozpoznania i leczenia tej dolegliwości.

Rwa kulszowa - leczenie

rwa kulszowa

Leczenie rwy kulszowej zależy od jej przyczyny i nasilenia objawów. Zazwyczaj są to:

Leczenie farmakologiczne: Leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki przeciwbólowe z grupy opioidów mogą pomóc w złagodzeniu bólu związanego z rwą kulszową. Również w tej grupie znajdują się leki iniekcyjne oparte na kortykosteroidach.

Kinezyterapia: Ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców, brzucha i nóg, a także techniki rozciągania mogą pomóc w łagodzeniu objawów rwy kulszowej. Fizjoterapeuta może opracować spersonalizowany program terapeutyczny, dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Chiropraktyka: Manipulacje kręgosłupa przeprowadzane przez wykwalifikowanego chiropraktyka mogą pomóc w uwalnianiu ucisku na nerw kulszowy i zmniejszeniu bólu u pacjentów.

Zabiegi fizykalne: Niektóre z zabiegów fizykoterapii mogą powodować rozluźnienie pleców i zmniejszenie bólu wywołanego przez ucisk nerwu.

Zmiany stylu życia: Wprowadzenie zdrowych nawyków, takich jak utrzymanie prawidłowej postawy, unikanie długotrwałego siedzenia, regularna aktywność fizyczna i kontrola wagi, może pomóc w zarządzaniu objawami rwy kulszowej.

Chirurgia: W przypadkach, gdy inne metody leczenia nie przynoszą ulgi, może być konieczne rozważenie zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia przepukliny dysku lub uwolnienia uciskającego nerwu kulszowego.

Dodatkowe metody wspomagające leczenie

Oprócz tradycyjnych metod leczenia istnieje wiele strategii zarządzania rwą kulszową, które można zastosować, aby złagodzić objawy i poprawić jakość życia. Oto kilka przykładów:

Masaż terapeutyczny - może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni, zmniejszeniu bólu i poprawie krążenia krwi.

Akupunktura - tradycyjna chińska metoda leczenia, może przynieść ulgę osobom cierpiącym na rwę kulszową poprzez stymulację odpowiednich punktów na ciele.

Techniki relaksacyjne - ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga, medytacja lub oddychanie głębokie, mogą pomóc w zmniejszeniu stresu i napięcia, które często towarzyszą rwie kulszowej.

Zmiana pozycji siedzącej - unikanie długotrwałego siedzenia w jednej pozycji oraz korzystanie z ergonomicznego krzesła i poduszki lędźwiowej może pomóc w zmniejszeniu ucisku na nerw kulszowy.

Polecamy również: Ból szyi i barków? Zrób test łopatek i stawu barkowego

Prognoza powrotu do zdrowia

Czas powrotu do zdrowia w przypadku rwy kulszowej jest zróżnicowany i zależy od indywidualnych cech pacjenta oraz od stopnia zaawansowania dolegliwości. W wielu przypadkach ból może ulec złagodzeniu już po kilku tygodniach regularnego leczenia farmakologicznego, fizjoterapii czy zabiegów manualnych. Czasami jednak pełne wyzdrowienie może zająć nawet kilka miesięcy. Ważne jest zrozumienie, że każdy przypadek jest inny, a proces leczenia wymaga cierpliwości. Rwa kulszowa może być schorzeniem przewlekłym.

Przy odpowiednim podejściu terapeutycznym, w tym włączeniu regularnych ćwiczeń rozciągających i wzmacniających, leczenia farmakologicznego i odpowiedniego odpoczynku, wiele osób z rwą kulszową jest w stanie wrócić do normalnej aktywności. Pomocne może być także zastosowanie technik zmniejszających napięcie i stres, które mogą przyczyniać się do nasilenia objawów choroby.

W perspektywie przyszłości, większość pacjentów z rwą kulszową może oczekiwać poprawy. Jednakże w niektórych przypadkach, dolegliwość ta może powracać, zwłaszcza jeśli nie zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany w stylu życia czy nie będą kontynuowane regularne ćwiczenia. Przestrzeganie zaleceń lekarskich i fizjoterapeutycznych jest zatem kluczowe dla utrzymania zdrowia i zapobiegania nawrotom choroby.

Czynniki ryzyka

Ponadto istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo, że rwa kulszowa pojawi się ponownie. Ciężka praca fizyczna, częste siedzenie, otyłość czy urazy - to jedne z czynników, jakie powtarzają się wśród pacjentów objętych ryzykiem. Kontrolowanie tych czynników poprzez zdrowy styl życia, prawidłową postawę ciała i regularną aktywność fizyczną może pomóc w zapobieganiu choroby, czy pogorszeniu się kondycji kręgosłupa.

Rwa kulszowa a trening na siłowni

Rwa kulszowa może stawiać pewne ograniczenia, jeśli chodzi o trening na siłowni, ale równocześnie, odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą okazać się pomocne w leczeniu tej dolegliwości. Wszystko zależy od nasilenia objawów, stopnia zaawansowania schorzenia oraz indywidualnej reakcji organizmu na trening.

trening na siłowni

Czego unikać?

Pierwszą zasadą dla osób cierpiących na rwę kulszową jest unikanie ćwiczeń, które mogą prowadzić do dalszego uszkodzenia nerwu kulszowego lub zaostrzenia objawów. Takie ćwiczenia to przede wszystkim te, które wymagają głębokich przysiadów, ostrych zgięć w biodrach, intensywnych skrętów tułowia czy napięć w obrębie mięśnia gruszkowatego. Ponadto nie powinniśmy podnosić ciężarów bez odpowiedniego wsparcia i stabilizacji.

Co może pomóc?

Korzystne mogą okazać się ćwiczenia rozciągające mięsień gruszkowaty oraz pozostałe mięśnie biodra i dolnej części pleców, które często bywają nadmiernie napięte u osób z tą dolegliwością. Ważne jest również wzmacnianie mięśni brzucha i dolnej części pleców, które zapewniają stabilizację kręgosłupa i bioder. To może pomóc w odciążeniu nerwu kulszowego i zmniejszeniu objawów. Przykładowymi ćwiczeniami mogą być planki czy prostowanie grzbietu na maszynie.

Przede wszystkim ostrożność

Kluczem do treningu na siłowni w przypadku rwy kulszowej jest podejście stopniowe i ostrożne. Każde nowe ćwiczenie powinno być wprowadzane powoli, a jeżeli wywołuje ból, należy je natychmiast przerwać. Ważne są również regularne konsultacje z fizjoterapeutą czy trenerem personalnym, którzy pomogą dobrać odpowiednie ćwiczenia i zapewnią ich prawidłowe wykonanie.

Rwa kulszowa - co warto zapamiętać?

Rwa kulszowa jest schorzeniem, które może powodować znaczny ból i dyskomfort. Jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu i kontrolowaniu objawów, można zminimalizować jego wpływ na codzienne życie. Warto skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia bólu promieniującego wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i ustalić plan leczenia. Pamiętaj, że każda osoba może mieć indywidualne potrzeby i preferencje dotyczące leczenia, dlatego ważne jest znalezienie odpowiednich metod, które będą skuteczne dla Ciebie.

Źródła:

 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25574881/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11554046/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37076178/
Komentarze (0)