Czy pocenie się może przynieść korzyści zdrowotne? Choć wiemy, że jest to potrzebny i nieunikniony proces, to często ma on kiepską reputację, ponieważ zostawia mokre plamy na ubraniach i może powodować nieprzyjemny zapach. Jednak jest to sposób, w jaki nasze ciało może regulować swoją temperaturę. Pocenie się jest naturalnym sposobem schładzania organizmu, żeby zapobiec niebezpiecznemu wzrostowi temperatury ciała.

Pocenie się — jak to działa?

Gdy temperatura ciała wzrasta, czujniki w skórze wykrywają zmianę i wysyłają wiadomość przez układ nerwowy, aby aktywować gruczoły potowe w pobliżu powierzchni skóry. Gdy pot odparowuje, spada temperatura ciała. W przeciwnym razie groziłoby nam przegrzanie, co nie tylko powoduje zmęczenie i wpływa na wydajność ćwiczeń, ale jest też niebezpieczne dla zdrowia.

Jakie jeszcze korzyści wynikają z pocenia się?

Pocenie się może obniżyć obciążenie organizmu metalami ciężkimi i innymi substancjami chemicznymi

Każdy z nas jest narażony na kontakt z metalami ciężkimi znajdującymi się w środowisku, chociażby poprzez jedzenie (np. ryby) lub wodę, którą pijemy. Okazuje się, że pot może zawierać metale ciężkie, więc pocenie można uznać za pewien proces detoksykacji. Oczywiście nadal to wątroba i nerki są najważniejszymi narządami w tej kwestii. Pocenie się może też zmniejszyć obciążenie organizmu substancjami chemicznymi zaburzającymi funkcjonowanie układu hormonalnego. Dwa budzące niepokój to bisfenol A (BPA) i PCB (polichlorowane bifenyle). BPA cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ jest substancją chemiczną w plastiku.

pocenie się

Substancje chemiczne, takie jak BPA i PCB, są powiązane z niepłodnością i zaburzeniami hormonalnymi u zwierząt. Naukowcy uważają, że BPA może być szkodliwy również dla ludzi, zwłaszcza płodów i niemowląt. Z powodu tych obaw Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zabroniła producentom używania go w kubkach niekapkach, butelkach dla niemowląt oraz w opakowaniach odżywek dla niemowląt. Czy pocenie się może pomóc wyeliminować te szkodliwe substancje chemiczne, które wytrącają hormony z równowagi? Badanie z 2013 r. wykazało, że pocenie się może pomóc w redukcji PCB. Inne badanie wykazało, że podczas pocenia się uwalniasz również BPA przez skórę, tak więc pocenie się może zmniejszyć negatywny wpływ tych chemikaliów na Twoje ciało. Pomimo tych ustaleń ilość BPA i PCB, które tracisz w wyniku pocenia się, jest niewielka, więc najlepiej jest unikać ich w swoim otoczeniu.

Pocenie się jest korzystne dla zdrowia serca

Pocenie się poprzez ćwiczenia aerobowe to jeden ze sposobów na poprawę sprawności układu krążenia i zmniejszenie ryzyka chorób serca. Niemniej przebywanie w saunie także może przynosić określone korzyści zdrowotne. Wyniki 20-letniego badania opublikowanego na łamach "JAMA Internal Medicine" wykazały, że osoby, które miały co najmniej cztery sesje w saunie tygodniowo, były narażone na mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Siedzenie w gorącej saunie to także sposób na relaks i odreagowanie stresu.

 

Pocenie się wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne

Pocenie się również pośrednio łagodzi stres. Kiedy pocisz się poprzez ćwiczenia aerobowe, Twoje ciało wytwarza więcej endorfin, naturalnych substancji chemicznych, które łagodzą ból i odprężają umysł i ciało. Każdy rodzaj ćwiczeń o wysokiej intensywności, które powodują pocenie się, może przynieść podobne korzyści. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia psychicznego, jest zapewnienie sobie siedzącego trybu życia.

Pocenie nadaje skórze blask

Niezależnie od tego, czy pocisz się podczas ćwiczeń aerobowych, czy w gorącej saunie, pocenie się nadaje skórze młodzieńczy blask. gdy temperatura ciała wzrasta, naczynia krwionośne rozszerzają się, aby uwolnić ciepło. Dodaje to koloru Twojej skórze, dzięki czemu zyskujesz tzw. promienny wygląd.

Podsumowanie

Być może nie lubisz lepkich miejsc na koszulce, które pozostawia Twój pot. Nikt nie lubi. Warto jednak pamiętać o korzyściach zdrowotnych, jakie daje proces pocenia się. Ponadto to, co robisz, czyli np. ćwiczysz, chodzisz na saunę, także daje Twojemu organizmowi wiele pozytywów. Pamiętaj też, że sam pot nie ma zapachu. Brzydki zapach potu związany jest z bakteriami, dlatego warto zadbać o odpowiednią higienę. A jeśli to nie pomaga, wówczas dobrze udać się do lekarza, ponieważ może to być problem zdrowotny, np. związany z hormonami. Warto też mieć na uwadze, że pocenie się to utrata wody z organizmu, dlatego trzeba uzupełniać płyny.

Literatura:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22253637/

https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2130724

Komentarze (1)
M-ka

Patrząc na to, jak człowiek poci się w chorobie (infekcji przeziębieniowej) i biorąc pod uwagę podejrzenia o tym, że wirusy mogą atakować i rozprzestrzeniać się poprzez tkankę tłuszczową, a także informacje że ważne organy jak wątroba i nerki są przez nie zagrożone i mogą być mocno obciążone - możemy podejrzewać, że pocenie jest szybszym i bezpieczniejszym dla organizmu sposobem oczyszczania się w pewnych sytuacjach, bardziej bezpośrednim (organy, tkanka tłuszczowa, limfa i skóra, z pominięciem nerek i wątroby), i warto aktywować takie możliwości, szczególnie gdy ma się osłabione nerki i wątrobę (np. osoby z nadwagą, po przetworzonej diecie bogatej w sól i nieodpowiednie tłuszcze, mogą mieć nadwyrężone nerki i stłuszczoną wątrobę) - kiedy zaczną stosować ruch i dietę mogą także "wypacać się" regularnie w celach polepszenia regeneracji, szybszego uzdrawiania narządów wewnętrznych i całego organizmu. Elektrolity i woda to na pewno podstawa, ciepło (ruch powodujący ciepło) aktywuje proces, a pomóc mogą liczne środki naturalne o działaniu napotnym, np. lipa czy malina.
Co ciekawe, organizm sam "wie" , kiedy powinien się więcej pocić i np. zioła tego typu mogą dawać całkiem inne efekty, kiedy jesteśmy zdrowi i chorzy (wtedy wykorzystuje ich działanie i możemy je bardzo odczuć). Ciekawy temat, o skuteczności potwierdzonej przez medycynę tradycyjną i jest na tyle dużo przesłanek naukowych o uzdrawiającym działaniu pocenia, że to powinno być szerzej stosowane, szczególnie podczas leczenia infekcji płuc w szpitalach powinno się np. zapewnić wystarczającą temperaturę i nawodnienie ciepłymi płynami chorym (z czym bywa problem).
Zakładając, że po okresie złej diety/zaniedbania mamy w ciele jakiś ładunek niepożądanych substancji i zmienione hormony, powinniśmy być psychicznie przygotowani na gorszy zapach związany z poceniem w początkowym okresie, który powinien stopniowo ustępować w miarę jak jesteśmy szczuplejsi i zdrowsi. Medycyna tradycyjna mówi nawet o początkowym zaostrzaniu się objawów skórnych , związanym z intensywniejszą detoksykacją.
Jedynie byłabym sceptyczna wobec sauny po tym wszystkim, o czym pisał Knife. Ruch, dobrze ciepła kąpiel itp. - wydają się bezpieczniejsze dla większości ludzi.

1