Stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje ona uszkodzenie mieliny, warstwy ochronnej wokół komórek nerwowych, co prowadzi do spowolnienia lub zatrzymania sygnałów nerwowych. Osoby ze stwardnieniem rozsianym mogą odczuwać objawy, takie jak utrata pamięci, skurcze mięśni, utrata równowagi, dyskomfort w okolicach oczu, a także mogą mieć niewyraźną mowę. 

 1. Co powoduje stwardnienie rozsiane?
 2. Inne czynniki powodujące chorobę
 3. Witamina D a stwardnienie rozsiane
 4. Jakie są objawy? Co powinno zaniepokoić?

Co powoduje stwardnienie rozsiane?

Większość ludzi jest diagnozowana w wieku od 20 do 50 lat, a choroba występuje trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Nie do końca wiadomo, jaka jest przyczyna zachorowania na stwardnienie rozsiane. Jedna z teorii mówi, że może to być choroba autoimmunologiczna, która występuje wtedy, kiedy układ odpornościowy omyłkowo atakuje nasze komórki. Inna teoria sugeruje, że jest to genetyczna choroba neurodegeneracyjna, czyli choroba spowodowana mutacją genu, która wpływa na komórki nerwowe w mózgu.

stwardnienie rozsiane

Stwierdzono, że posiadanie pewnych wariantów genów lub wystąpienie stwardnienia rozsianego w rodzinie, może zwiększać ryzyko rozwoju tej choroby. Czy zatem stwardnienie rozsiane jest dziedziczne? Nie jest uważane za chorobę dziedziczną, czyli nie jest przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Jednakże może istnieć pewna zależność.

Możesz być w grupie większego ryzyka zachorowania na stwardnienie rozsiane, jeśli członek twojej rodziny ma tę chorobę. Dlaczego? Posiadanie pewnych wariantów genetycznych prawdopodobnie przyczynia się do ryzyka zachorowania na stwardnienie rozsiane.

Polecamy również: Witamina C, a ryzyko miażdżycy. Witamina C ratuje życie!

Inne czynniki powodujące chorobę

Coraz więcej jest też dowodów na to, że palenie papierosów może też mieć wpływ na stwardnienie rozsiane. Badania wykazały, że palenie zwiększa ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane i wiąże się z cięższym przebiegiem choroby oraz szybszym jej postępem.

Naukowcy badają także związek stwardnienia rozsianego z infekcjami wirusowymi, takimi jak odra, wirus opryszczki typu 6 (HHV-6), ospa wietrzna, wirus Epsteina-Barra (EBV) i Chlamydia pneumoniae, która może powodować zapalenie płuc. Badacze podkreślają, że ważne są szczepienia przeciw tym chorobom.

Witamina D a stwardnienie rozsiane

Niski poziom witaminy D we krwi może zwiększać ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane, co potwierdzają badania. Aby dostarczyć odpowiednią jej ilość, musisz codziennie wystawić ciało na działanie promieni słonecznych przez 15-20 minut. Najlepiej jednak oznaczyć poziom witaminy D we krwi i do wyniku dobrać odpowiednią dawkę suplementu.

Jakie są objawy? Co powinno zaniepokoić?

stwardnienie rozsiane

Choroba może dawać o sobie znać, już kilka lat przed diagnozą. Objawy stwardnienia rozsianego wynikają z uszkodzenia nerwów, które mogą wysyłać sygnały do ​​różnych części ciała. Najczęstsze objawy towarzyszące chorobie to:

 • Zmęczenie mimo braku wysiłku fizycznego
 • Drętwienie kończyn i twarzy
 • Mrowienie ciała
 • Problemy z równowagą i koordynacją
 • Osłabienie mięśni
 • Problemy ze wzrokiem
 • Problemy z pęcherzem
 • Zaparcia
 • Depresja
 • Problemy z seksem
 • Wrażliwość na określone temperatury
 • Trudności z pamięcią i koncentracją

Przeczytaj także: Najlepsza witamina D - jaką witaminę D wybrać?

Jeśli występuje u Ciebie większość tych objawów i podejrzewasz u siebie stwardnienie rozsiane, koniecznie udaj się do lekarza, który skieruje Cię na rezonans magnetyczny.

Źródła:

 • https://nms2cdn.azureedge.net/cmssite/nationalmssociety/media/msnationalfiles/research/stroup_t_smoking_and_ms_20151110.pdf
 • https://www.nationalmssociety.org/Living-Well-With-MS/Diet-Exercise-Healthy-Behaviors/Diet-Nutrition/Omega-3
 • https://www.uptodate.com/contents/pathogenesis-and-epidemiology-of-multiple-sclerosis#H548438814
 • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ene.13819
Informacje zawarte w artykułach mają charakter wyłącznie informacyjny i nie są poradą lekarską, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem specjalistą.
Komentarze (0)