Dla osób kochających lato i słońce, nadejście ciemnych i zimnych dni jest dość ciężką zmianą. Większość ludzi zdecydowanie woli ten czas, kiedy dni są długie, a temperatura powietrza nie narzuca ubierania grubych warstw odzieży. Owszem zima też ma swój urok, szczególnie dla tych, co kochają narty, snowboard czy sanki. Niestety nie zawsze jest pięknie biało, a przy tym słonecznie.
Jesienno zimowe nastroje
W wielu zakątkach naszego kraju bywa zimno i szaro, a do tego częściej chodzimy po błocie, niż po śniegu. Chłodne pory roku bywają przygnębiające, sprawiając, że ludzie czują się samotni, chcąc się jakoś schronić w domu przed mroźnymi temperaturami i opadami na zewnątrz. Ważne jest jednak, aby nie dać się odizolować zbyt mocno i nie pozwolić, aby zimowa chandra wzięła nad Tobą górę. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby, aby zahartować się na szare dni zimy. Oto one:
Bądź aktywny
Ćwiczenia to najlepsze lekarstwo na zdrowie psychiczne i fizyczne oraz poczucie własnej wartości. Poprawiają nastrój, zwiększają poziom energii i łagodzą stres. Dlatego zainwestuj w solidną parę butów do ćwiczeń i używaj ich regularnie. Jeśli nie możesz wyjść na zewnątrz, dodaj więcej krótkich sesji ćwiczeń w swojej domowej przestrzeni np. ćwiczenia z masą ciała podczas oglądania telewizji lub słuchania muzyki. Nie potrzebujesz wymyślnego sprzętu, aby wykonać skuteczny trening. Dodatkową nagrodą jest to, że ruch pomoże Ci przegonić chandrę.
Wypróbuj leśną kąpiel (Shinrin-yoku)
Natura to dobra terapia na zimową chandrę. Chociaż zimowa pogoda może sprawić, że będziesz chciał zostać w domu pod kołdrą, wyjście na zewnątrz, a w szczególności na leśną ścieżkę może poprawić Twój nastrój. Badanie opublikowane w International Journal of Environmental Research and Public Health wykazało, że leśna kąpiel przynosi korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego.
Obniża poziom hormonów stresu, tętno i ciśnienie krwi, a także poprawia nastrój. Kluczem jest obcowanie z naturą wszystkimi zmysłami – dostrój się do dźwięków otoczenia, doceń piękno nagich drzew na tle nieba, poczuj na policzku powiew rześkiego powietrza. Jeśli nie masz w pobliżu lasu, wybierz się w inne miejsce, które pozwoli Ci obcować z naturą np. do parku, nad jezioro itp.
Wyraź wdzięczność
Znajdź chwilę każdego dnia, aby zastanowić się, za co jesteś wdzięczny i przypomnieć sobie, jakie masz szczęście, że masz to, co masz. Badania wiążą wdzięczność z niższym ryzykiem depresji, więc nie będzie przesadą stwierdzenie, że docenianie rzeczy, za które jesteś wdzięczny, pomaga trzymać chandrę na dystans. Możesz prowadzić dziennik, jeśli chcesz, ale czasami wystarczy po prostu zagłębić się w swoje myśli i przez chwilę skupić na tym, co jest dla Ciebie ważne.
Przyjmuj suplement witaminy D
Aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminę D, musisz codziennie wystawiać się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez 10–15 minut. Zimą słońce jest słabsze, więc w świetle naturalnym jest mniej witaminy D. Ponadto wiele osób woli przebywać w pomieszczeniach w miesiącach zimowych, ponieważ jest zimno i nie mają ochoty na aktywność. Jeśli nie przyjmujesz suplementów witaminy D, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz mieć niedobór tej witaminy, której potrzebujesz dla zdrowia kości i układu odpornościowego.
Próba uzyskania wystarczającej ilości witaminy D poprzez samą dietę może być wyzwaniem, szczególnie jeśli spożywasz głównie żywność pochodzenia roślinnego. Istnieje niewiele naturalnych źródeł witaminy D, są to m.in. tłuste ryby, żywność wzbogacona witaminą D i grzyby. Jednak pomimo wszelkich starań, aby jeść te produkty, nadal możesz mieć niedobór. Porozmawiaj ze specjalistą, czy suplementacja witaminy D byłaby dla Ciebie korzystna.
Dlaczego przyjmowanie wystarczającej ilości witaminy D jest ważne w ponurych, zimowych miesiącach? Niektóre badania wiążą niedobór witaminy D z uczuciem smutku i zmęczenia. Upewnij się więc, że nie masz niedoboru witaminy słońca.
Wypróbuj terapię światłem
Wystawienie oczu na naturalne światło pomaga ustawić wewnętrzny zegar biologiczny w sposób korzystny dla zdrowia i nastroju. Ponieważ zimą jest ciemno i jest mniej naturalnego światła, staraj się znaleźć codziennie choć 15-30 minut na krótki spacer. Dla wielu osób jest to trudne, ponieważ kiedy wstają do pracy i gdy kończą, to jest już ciemno. Mimo wszystko warto wykorzystać przerwy na choćby wyglądanie przez okno. Innym rozwiązaniem są specjalne lampy imitujące światło dzienne tzw. lampy antydepresyjne, budziki imitujące światło dzienne itp.
Terapia światłem jest skuteczna, ponieważ zapewnia bardzo widoczne światło, które stymuluje ośrodki regulujące nastrój w mózgu. Proces ten działa poprzez zwiększenie produkcji serotoniny, co z kolei poprawia nastrój i zwiększa poziom energii.
Wróć do swoich wspomnień
Wspominanie i przeżywanie tego, co było, może być niezwykłym narzędziem, gdy dopadnie Cię zimowa chandra. Oczywiście mowa o tych miłych zdarzeniach, które wywołują na Twojej twarzy uśmiech i ciepło w sercu. Jesień i zima to najlepszy czas na odszukanie starych albumów ze zdjęciami, sięgnięcie po przepisy na dania, przygotowywane dawniej przez nasze mamy i babcie. Za oknem ciemno i zimno, więc takie chwile z pewnością ogrzeją i wypędzą gorsze samopoczucie. Możesz także wrócić do muzyki czy filmów, które dawniej były dla Ciebie czymś niesamowitym
Oddaj się małym przyjemnościom
Małe przyjemności mogą również pomóc Ci pozbyć się smutku. Zima to wspaniały czas, aby zwinąć się na kanapie z miłym ciepłym kocem, gorącym kakao lub herbatą i oglądać ulubione seriale na Netflixie, lub słuchać relaksującej muzyki. Zaszalej z droższą marką kawy i najlepszą gorzką czekoladą, abyś mógł rozpieszczać się w dni, w których czujesz się źle. Pamiętaj, aby zrównoważyć to ćwiczeniami, aby zachować dobrą formę fizyczną.
Bądź dla siebie dobry tej zimy! Twoje ciało zasługuje na dodatkową troskę i opiekę w tym czasie. A zanim się obejrzysz, nadejdzie wiosna.
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27786519/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6091217/
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/seasonal-affective-disorder/in-depth/seasonal-affective-disorder-treatment/art-20048298
- https://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Fa0027236
Jak naturalnie to tylko bimberek... %)