Choroby sercowo-naczyniowe stanowią przodującą przyczynę zgonów w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Kondycja układu fizjologicznego związanego z krążeniem krwi w dużym stopniu związana jest z higieną stylu życia, a ta jak powszechnie wiadomo często daleka jest od ideału.

Zła dieta, brak regularnej aktywności fizycznej i dobrej jakości snu, uzależnienia od używek, czy niewłaściwe radzenie sobie ze stresem mogą po latach doprowadzić do zagrażających życiu chorób i powikłań. Poza dbaniem o siebie na co dzień warto również zadbać o okresowe badania diagnostyczne, gdyż im wcześniej wykryje się problem, tym łatwiej będzie nad nim zapanować.

Białko C-reaktywne

Wskaźnik stanu zdrowia nazywany białkem C-reaktywnym (CRP; C-reactive protein) jest jednym z markerów stanów zapalnych w organizmie. Syntezowany jest przez wątrobę i jest jednym z pierwszych sygnałów świadczących o tym, że dochodzi do pewnych zjawisk patofizjologicznych. Jego podwyższone wyniki mogą być skutkiem m.in. stanu zapalnego w obrębie naczyń krwionośnych, co bezpośrednio związane jest z zaburzeniami krążenia. Kiedy stany te utrzymują się dłużej, a dana osoba nie podejmie odpowiedniej interwencji, dojść może do uszkodzeń naczyń krwionośnych, czego dalszym następstwem może być zawał.

choroby sercowo naczyniowe

Elektrokardiogram

Badanie kardiologiczne powszechnie rozpoznawane jako EKG (elektrokardiogram) jest kolejnym elementem diagnostyki chorób sercowo-naczyniowych. „Sprawdza” ono prawidłowość pracy serca na podstawie rejestrowanych impulsów elektrycznych, które niezbędne są do wzbudzania mięśni w organizmie. Pomaga wykryć m.in. zaburzenia elektrolitowe, wady serca, czy miażdżycę, jednak interpretacja wykresów powstających podczas tego badania nie należy do czynności najłatwiejszych i wymaga wprawy oraz doświadczenia.

Hormon natriuretyczny typu B

Badania poziomu niektórych hormonów we krwi również mogą być pomocne w diagnozowaniu omawianej grupy chorób. Jednym z nich jest hormon natriuretyczny typu B (NT pro-BNP), który wytwarzany jest przez komórki mięśniowe serca. Kontroluje on m.in. ciśnienie krwi, czy jej objętość „w obiegu”. Jego podwyższony poziom daje pewną wiedzę na temat zwiększonego ryzyka wystąpienia niewydolności serca.


Troponina T

Jednym z białek mięśniowych, których badanie poziomu przydatne może być w diagnostyce sercowo-naczyniowej jest troponina T (TnT). Wydzielana ona jest do krwiobiegu, kiedy serce jest w niezbyt dobrej kondycji. Jej wysoki poziom świadczyć może o uszkodzeniach w obrębie mięśnia pompującego krew i może pomóc w przewidywaniu ryzyka wystąpienia zawału serca. Dokładniejszy obraz sytuacji zdrowotnej daje badanie wysoce czułej troponiny T (hs-TnT).

Wskaźnik uwapnienia tętnic wieńcowych

Kolejnym badaniem diagnostycznym, które przeprowadzić można w trosce o swój stan zdrowia, jest badanie wskaźnika uwapnienia tętnic wieńcowych (CS; calcium score). Wynik tego badania uzyskiwany jest po przeprowadzeniu tomografii komputerowej serca i na jego podstawie ocenić można m.in. ryzyko wystąpienia zawału serca. Daleko posunięte uwapnienie tętnic wiąże się bowiem z ich usztywnieniem, co zaburza płynny przepływ krwi. Ze względu na dostępność innych precyzyjnych testów i konieczność wykorzystania promieniowania ten rodzaj badania przeprowadza się nieco rzadziej.

Komentarze (2)
F1.08

Dobre podsumowanie. Troponine juz sobie robilem choc to glownie przy podejrzeniu stanow zawalowych. Kazdy kto ma kontakt z dopingiem powinien raz na kilka lat takie zrobic. Plus echo serca aby sprawdzic przerost komory oraz holter aby wylapac ewentualne anomalie w ciagu dnia rowniez i podczas treningu.

0
TomQ-MAG

Dobrym elementem diagnostycznym jest też poziom homocysteiny.

0