Ból brzucha to taka dolegliwość, której doświadczył chyba każdy. Może być skutkiem różnych zaburzeń — zarówno tych błahych, jak i poważniejszych. Może charakteryzować się różną intensywnością, częstotliwością występowania i dodatkowymi objawami. Może być on epizodyczny i pojawiać się w nieprzewidywalnym momencie, ale może się pojawiać zawsze o tej samej porze np. tylko rano.

Ból brzucha, który pojawia się tylko rano

Skąd się bierze poranny ból brzucha? Przyczyn może być kilka, np. skutek tego, co zjadłeś poprzedniego dnia, stan zapalny jelit lub jelita "przygotowujące się: do wypróżnienia. I choć poranny ból brzucha zwykle nie stanowi powodu do zmartwienia, to taki, który jest bardzo silny, uporczywy i nie chce ustąpić, nie powinien zostać zignorowany. Bardzo intensywne dolegliwości powinieneś skonsultować z lekarzem. Poznajmy najczęstsze przyczyny występowania porannego bólu brzucha.

Zbyt obfita kolacja

Jeśli zjesz wieczorem zbyt obfitą kolację, wówczas Twój organizm przez całą noc musi się zmagać z zawartością żołądka i jelit. Z racji tego, że w nocy rzadziej chodzisz do toalety, to rano możesz odczuwać większą presję na wypróżnienie. Może się także pojawić ból brzucha. Ból ten może być większy, jeśli jadłeś żywność słabszej jakości albo piłeś dodatkowo alkohol.

Nadchodząca miesiączka

Choć temat ten dotyczy tylko kobiet, to faktycznie zbliżająca się miesiączka także może powodować ból brzucha. Choć ból się może pojawić o każdej porze dnia, to często jest to poranek.

mężczyzna z bólem brzucha

Różne dolegliwości żołądkowo jelitowe

m.in.

 • zaparcia
 • zespół jelita drażliwego (IBS)
 • wrzody
 • nieswoiste zapalenie jelit (IBD)

Zaparcia

Zaparcia odnoszą się do mniej niż trzech wypróżnień tygodniowo. Nieregularna czynność jelit może prowadzić do uwięzienia gazu w przewodzie pokarmowym, powodując silne skurcze w dolnej części brzucha rano i o innych porach dnia. Inne objawy obejmują wysiłek związany z wypróżnianiem albo uczucie niepełnego wypróżnienia.

Przyczyn zaparć może być wiele m.in. siedzący tryb życia, zła dieta, stres. Warto tutaj zadbać o dodatkową aktywność fizyczną, zwiększenie ilości wypijanej wody oraz produktów zawierających błonnik. W razie przedłużającego się problemu zgłoś się po pomoc do lekarza.

Zespół jelita drażliwego (IBS)

Zespół jelita drażliwego (IBS) to stan, który atakuje jelito grube. Może powodować ból w dolnej prawej lub lewej części żołądka. Inne objawy to:

 • biegunka lub zaparcia
 • nadmierne gazy
 • śluz w stolcu
 • wzdęcia

Dolegliwości te mogą wywoływać niektóre pokarmy, a także stres. Dolegliwości mogą się pojawić rano, kiedy szykujesz się do pracy lub szkoły, a jest to coś, co ogromnie Cię stresuje.

Polecamy również: Czym jest IBS? Dolegliwość pełna zagadek

Nie ma lekarstwa na IBS, ale nawyki związane ze stylem życia mogą złagodzić objawy. Warto ograniczyć/unikać pokarmów wyzwalających, w tym nabiału, napojów gazowanych i smażonych, tłustych potraw. Dobrze też zrobi wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Najlepiej jednak jest omówić problem ze specjalistą np. dietetykiem klinicznym.

Wrzody żołądka

Są to wrzody/ubytki trawienne, które rozwijają się w wyściółce żołądka. Powoduje palący ból w środkowej części brzucha. Mogą wystąpić w dowolnym momencie, ale często pojawiają się rano, kiedy żołądek jest pusty. Dolegliwość tą warto skonsultować z lekarzem.

Nieswoiste zapalenie jelit (IBD)

Nieswoiste zapalenie jelit (IBD) to zbiorcze określenie dwóch schorzeń: choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Oba mogą powodować ból brzucha w środkowej części lub prawej dolnej części. U niektórych osób dolegliwości występują głównie rano.

Choroba Leśniowskiego-Crohna może wpływać na cały przewód pokarmowy i powodować inne objawy, takie jak:

 • biegunka
 • mdłości
 • spadek masy ciała
 • niedokrwistość
 • zmęczenie

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego dotyka tylko okrężnicy, znanej również jako jelito grube. Objawy to:

 • krwawa biegunka
 • zwiększone parcie na jelita
 • niski poziom energii
 • spadek masy ciała

Ponieważ nie ma lekarstwa na IBD, celem leczenia jest zmniejszenie stanu zapalnego i złagodzenie objawów. Twój lekarz może przepisać lek przeciwzapalny, immunosupresyjny lub antybiotyk. Warto wtedy też prowadzić dziennik żywności, żeby wyeliminować produkty potęgujące dolegliwości.

Podsumowanie

Ból brzucha to także reakcja na różnego rodzaju pokarmy, przyjmowane leki, stres czy stany chorobowe. Niektóre z przyczyn nie wymagają interwencji lekarskiej, a inne warto jednak skonsultować i rozpocząć leczenie pod okiem lekarza.

U niektórych osób bóle brzucha pojawiają się głównie rano. Jeśli jest tak i u Ciebie, zastanów się, czy nie dotyczy Cię z któryś powyższych problemów. Wówczas łatwiej będzie Ci podjąć odpowiednie działania, żeby zmniejszyć lub wyeliminować całkowicie dolegliwość. 

Komentarze (0)