Kiedy próbujesz zrealizować codzienny cel wykonania 10 000 kroków, to pęcherze są ostatnią rzeczą, której potrzebujesz. Są irytujące, bolą i utrudniają funkcjonowanie.

Jak powstają pęcherze na stopach?

Pęcherze powstają z powodu uszkodzenia skóry, podrażnienia lub infekcji. Skóra często jest wypełniona przezroczystym płynem, który pełni funkcję ochronną. Jeśli uraz wejdzie głębiej, pęcherz może wypełnić się krwią. Zwykle pęcherze są nieszkodliwe, ale dość denerwujące. Wiedza o tym, co powoduje ich powstawanie, może pomóc w ustaleniu, kiedy można je zlekceważyć i zostawić w spokoju, a kiedy warto się skonsultować z lekarzem.

Obcisłe buty

Największym winowajcą pęcherzy są niedopasowane buty. Zbyt ciasne, zbyt luźne, źle dobrane do stopy – każde ocieranie stopy  o but może uszkadzać skórę, a to z kolei prowadzić do pęcherzy.

pęcherze na stopach

Nadmiar wilgoci i potu

Nikt z pewnością nie wskakuje celowo do kałuży, jednak jeśli już się to zdarzy, wówczas stopa zostaje narażona na większe otarcia. Taka sama jest sytuacja w przypadku osób, którym mocno się pocą stopy. Aby zapobiec pojawieniu się pęcherzy, warto zwrócić uwagę na suchość obuwia.

Oparzenia słoneczne

Jeśli doświadczysz silnego poparzenia słonecznego, skóra zacznie pękać. Czasami też powstają pęcherze. Stopy rzadko ulegają tego typu poparzeniom, ale trzeba mieć na uwadze, że to się zdarza.

Odmrożenia

Jeśli utkniesz na zewnątrz, gdy panuje mróz, może dojść do odmrożeń. Narażone na nie są szczególnie palce u rąk i nóg, dlatego ważne jest, by ubierać się odpowiednio ciepło. Gdy odsłonięta skóra zaczyna zamarzać, wówczas naczynia krwionośne mogą pękać, powodując obrzęk i tworząc pęcherze.

Alergie

Pęcherze bywają wynikiem reakcji alergicznej. Mogą im towarzyszyć dodatkowe objawy, takie jak czerwona wysypka, swędzenie, przesuszona skóra lub obrzęk.

Infekcja bakteryjna

Infekcja bakteryjna występuje wtedy, gdy bakterie wywołujące chorobę dostają się do organizmu i wywołują reakcję zapalną. Jeśli zauważysz, że pęcherze są wypełnione ropą i towarzyszą im inne objawy, wówczas warto sięgnąć po poradę lekarską.

Cukrzyca

Duże pęcherze lub ich skupisko wokół dłoni i stóp mogą dotyczyć osób z cukrzycą. Na szczęście zdarza się to rzadko. Zwykle takie pęcherze są duże, wypełnione płynem, ale nie są bolesne. Jeśli chorujesz na cukrzycę i zauważysz u siebie takie pęcherze, może to być dla Ciebie sygnał, że musisz się skonsultować z lekarzem.

Podsumowanie

Choć przyczyn pęcherzy może być wiele, to na szczęście większość można wyleczyć w domowym zaciszu. Najważniejsza zasada to zostawić je w spokoju, nie dotykać, nie przekłuwać. Po prostu pozwolić na wchłonięcie i zagojenie. Można na pęcherze przykleić plasterek, który dodatkowo ochroni to miejsce. Ważne jest, aby po opróżnieniu pęcherza utrzymać skórę w czystości, przemywając obszar delikatnym mydłem i ciepłą wodą. Jeśli pęcherz pęknie, użyj kremu z antybiotykiem, aby utrzymać to miejsce wolne od zarazków.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
M-ka

Skarpetki i buty bywają robione w 100% z tworzyw sztucznych. W takim "opakowaniu" stopa łatwiej robi się wilgotna i szybciej mnożą się bakterie (co oznacza szybciej nieprzyjemny zapach). Łatwiej też o otarcia czy rozwój grzybicy (np. złapanej na basenie).
Ostatnimi czasy etykiety od skarpet trzeba uważnie czytać, jakby to była żywność... Nie, żebym uważała, że na każdą okazję i dla każdego tworzywa sztuczne są złe, ale jeśli planuje się dłużej nosić takie skarpety w mało przewiewnych butach, to nie jest to zdrowe.

0