Podręczniki dotyczące żywności i żywienia potrzebują ciągłej aktualizacji, ponieważ wciąż odkrywane są właściwości zarówno substancji odżywczych, jak i związków bioaktywnych spoza tej gamy. Dobrym przykładem są tutaj witaminy. Ogólny zarys ich funkcji w organizmie jest dobrze znany, jednak to, w jaki sposób ich działanie oraz ich niedobory przekładają się na zdrowie, wymaga jeszcze dalszych badań. Jeden z przeglądów badań z udziałem ludzi pokazał ostatnio, jak ważna jest witamina B9, czyli kwas foliowy, w kontekście zdrowia mózgu.

  1. Przyczyny i skutki udaru mózgu
  2. Rola kwasu foliowego
  3. Kwas foliowy a udary
  4. Dawkowanie kwasu foliowego

Przyczyny i skutki udaru mózgu

mózg kwas foliowy

Czym jest udar mózgu?

Udar mózgu, znany również jako apopleksja, jest nagłym zakłóceniem przepływu krwi do mózgu, co prowadzi do obumarcia komórek mózgowych z powodu braku tlenu i składników odżywczych. Istnieją dwa główne rodzaje udarów: niedokrwienny i krwotoczny. Udar niedokrwienny, najczęstszy typ, występuje, gdy przepływ krwi zostaje zablokowany przez skrzep krwi lub miażdżycę. Udar krwotoczny jest wynikiem pęknięcia naczynia krwionośnego w mózgu, co powoduje krwotok wewnątrzczaszkowy.

Kto jest najbardziej narażony?

Przyczyny udaru mózgu są wielorakie i obejmują czynniki genetyczne, styl życia oraz choroby przewlekłe. Niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu to główne czynniki ryzyka, które można modyfikować. Do niemodyfikowalnych czynników zaliczają się wiek, płeć i predyspozycje genetyczne. Skutki udaru są zróżnicowane i zależą od obszaru mózgu, który został uszkodzony. Mogą obejmować paraliż, zaburzenia mowy, problemy z koordynacją, zaburzenia poznawcze oraz w ciężkich przypadkach śmierć. Rehabilitacja po udarze jest długotrwała i często wymaga wsparcia multidyscyplinarnego zespołu specjalistów.

Rola kwasu foliowego

kwas foliowy wzór

Kwas foliowy, czyli witamina B9

Kwas foliowy, znany również jako witamina B9, jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który odgrywa kluczową rolę w procesach metabolicznych organizmu. Jest niezbędny do syntezy DNA, naprawy DNA oraz metylacji DNA, co jest kluczowe dla podziału komórek i wzrostu tkanek. Kwas foliowy jest szczególnie ważny w okresach szybkiego wzrostu, takich jak ciąża i wczesne dzieciństwo.

Skutki niedobory witaminy B9

Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do anemii megaloblastycznej, zaburzeń rozwojowych płodu, a także podniesienia poziomu homocysteiny we krwi, co jest związane ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, w tym udaru mózgu. Regularne spożywanie pokarmów bogatych w kwas foliowy, takich jak zielone warzywa liściaste, owoce cytrusowe, fasola i wzbogacone produkty zbożowe, może pomóc w zapobieganiu niedoborom.

Przykładowe źródła kwasu foliowego

Źródło 

Kwas foliowy (mcg/100g)

Wątroba wołowa, gotowana

290

Szpinak, surowy

194

Szparagi, gotowane

149

Brukselka, gotowana

140

Sałata rzymska, surowa

136

Kwas foliowy a udary

Ostatnia analiza wyników badań z udziałem ludzi, mająca na celu ocenę wpływu suplementacji kwasem foliowym na ryzyko udaru mózgu, dostarczyła istotnych dowodów na korzyści związane z tą witaminą. Przeanalizowano 21 badań, obejmujących około 115 tysięcy uczestników. Wyniki pokazały, że suplementacja kwasem foliowym może być związana z niższym o prawie 10% ryzykiem udaru.

Co pokazały analizy?

Analizy podgrup ujawniły, że skuteczność kwasu foliowego była wyższa w regionach, gdzie produkty zbożowe nie były wzbogacane lub były tylko częściowo wzbogacane w kwas foliowy. Największe korzyści z suplementacji odnotowano u osób bez historii udaru mózgu lub zawału serca. Skuteczność kwasu foliowego pozostawała spójna niezależnie od początkowych poziomów folianów w organizmie, dawki, poziomów witaminy B12 i homocysteiny, czasu trwania interwencji oraz czy kwas foliowy był przyjmowany samodzielnie, czy w połączeniu z innymi suplementami.

Dawkowanie kwasu foliowego

Dla dorosłych mężczyzn i kobiet zalecane dzienne spożycie wynosi około 400 mikrogramów (mcg). Poza żywnością kwas foliowy występuje w różnych formach suplementów, z których najpowszechniejsze są te, które zawierają kwas pteroilomonoglutaminowy, znany jako kwas foliowy syntetyczny. Metylotetrahydrofolian (5-MTHF) jest formą, która staje się coraz bardziej popularna, a szczególnie ceniona jest za wysoką biodostępność. Jest to aktywna biologicznie forma, dzięki której nawet osoby z problemami metabolicznymi mogą ją niemal w pełni przyswajać.

Źródła:

Zhang, N., Zhou, Z., Chi, X., Fan, F., Li, S., Song, Y., Zhang, Y., Qin, X., Sun, N., Wang, X., Huo, Y., & Li, J. (2024). Folic acid supplementation for stroke prevention: A systematic review and meta-analysis of 21 randomized clinical trials worldwide. Clinical nutrition (Edinburgh, Scotland), 43(7), 1706–1716. Advance online publication. https://doi.org/10.1016/j.clnu.2024.05.034

 

 

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)