Tak zwany zdrowy styl życia niestety nie dociera wszędzie i mimo dynamicznego rozwoju nauk o zdrowiu choroby cywilizacyjne, w tym choroby serca, co roku zabijają coraz więcej ludzi. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, gdyż z wiekiem rośnie ryzyko zgonu z przyczyn między innymi sercowo-naczyniowych.

Jednym z podstawowych elementów niezbędnych przy wdrażaniu zdrowszych nawyków jest diagnostyka stanu zdrowia i regularna kontrola poziomu czynników ryzyka występowania chorób cywilizacyjnych. Do narzędzi podstawowych w tym kontekście zalicza się pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

Ciśnienie tętnicze - co można zrobić?

Regularne sprawdzanie ciśnienia należy do najprostszych, jednak również najskuteczniejszych metod prewencyjnych znanych medycynie. Wczesne wykrycie nieunormowanego ciśnienia pozwala na wprowadzenie odpowiedniej strategii zabezpieczającej przed zgonem wywołanym m.in. incydentami sercowo-naczyniowymi, w tym zawałem serca oraz udarem mózgu. Ciśnienie w dużym stopniu zależne jest od diety, higieny stylu życia, czy poziomu wydolności fizycznej i warto zadbać o te aspekty jak najwcześniej, aby uniknąć przewlekłego stosowania leków obniżających ciśnienie i dodatkowego obciążania organizmu. Dotyczy to zwłaszcza osób, których członkowie najbliższej rodziny również chorowali na to zaburzenie. Do najskuteczniejszych zmian w obrębie stylu życia zalicza się m.in. redukcję spożycia sodu w przypadku jego nadmiaru, unikanie produktów spożywczych wysokoprzetworzonych w diecie, unikanie alkoholu i wyrobów tytoniowych, kontrolę długości i jakości snu, a także dbanie o dobrostan psychiczny, aktywność fizyczną i odpowiednio wysokie spożycie owoców i warzyw oraz wody.

mierzenie ciśnienia

Diagnozowanie nadciśnienia

Ze względu na to, że najczęściej do nadciśnienia nie dochodzi nagle, lecz jest ono długotrwałym procesem patofizjologicznym, zdarza się, że osoba chora jego efekty zauważa, dopiero gdy dojdzie już do niebezpiecznych dla zdrowia i życia sytuacji. Szacuje się, że nawet połowa osób dorosłych w krajach rozwiniętych i rozwijających się może być zagrożona nadciśnieniem, przy czym większe ryzyko dotyczy mężczyzn oraz osób ze współistniejącymi schorzeniami zaliczanymi do zespołu metabolicznego. Im później wykryje się problem z tym zaburzeniem fizjologicznym, tym większa szansa na uniknięcie uszkodzeń narządów, takich jak nerki, serce, naczynia krwionośne, czy oczy. Kiedy wartości ciśnienia tętniczego w kilku powtarzanych pomiarach przewyższają 140/90 mmHg (milimetrów słupka rtęci) powinno się czym prędzej skonsultować z lekarzem, nawet jeśli te nadwyżki nie są drastyczne.

Technika pomiaru ciśnienia

Aby prawidłowo móc zdiagnozować problem z ciśnieniem tętniczym należy odpowiednio podejść do samej procedury badawczej. W aptekach oraz sklepach ze sprzętem elektronicznym, a nawet w supermarketach zakupić można urządzenia do pomiaru. Pomiaru dokonuje się najczęściej z górnej części ramienia ręki niedominującej i o różnych porach dnia. Często bardziej miarodajny wynik daje badanie przeprowadzone w domu, gdyż nie towarzyszy mu stres związany z wizytą u lekarza. Podczas pomiaru należy być wypoczętym i siedzieć przez około 5 minut. Poleca się mieć opróżniony pęcherz moczowy oraz unikać badania ciśnienia po dużym posiłku, czy po używkach, takich jak nikotyna, czy kofeina.


Komentarze (1)
TomQ-MAG

warto czasem zainwestowac pare groszy w sprzet lepszej jakosci, bazujacy minimum na mankiecie ramiennym, bo reszta tego typu urzadzen jest mocno niedokladna. Tym bardziej osoby trenujace, ktorej tej masy miensiowej maja na sobie nieco wiecej, to czasem pomiary bywaja klopotliwe. Ja mam ten plus, ze umiem pomiary robic na rteciowce ze stetoskopem gdzie faktycznie pomiary wychodzą dokładne. W przypadku innych osob podstawa polautomat na ramie

0