Ból pleców to jedna z najczęściej występujących dolegliwości na całym świecie. Niezależnie od tego, czy jest to ból ostry, czy przewlekły, to często duży wpływ na niego ma styl życia. To dobra i zła wiadomość. Zła jest taka, że świadczy to o tym, że niezdrowo się prowadzimy. A dobra to taka, że na styl życia masz wpływ! Przyjrzyjmy się zatem, które czynniki związane ze stylem życia najbardziej przyczyniają się do bólu pleców.

  1. Nieodpowiednia postawa ciała
  2. Nadwaga lub otyłość
  3. Niewłaściwa technika podnoszenia
  4. Słabe mięśnie brzucha
  5. Nadmierna aktywność fizyczna, bo długim okresie bezczynności
  6. Chroniczny stres
  7. Nieodpowiedni materac do spania
  8. Zbyt częste noszenie obcasów
  9. Podsumowanie

Nieodpowiednia postawa ciała

Zła postawa to jedna z najczęstszych przyczyn (związanych ze stylem życia) bólów pleców. Dlaczego? Ponieważ pewną postawę przyjmujemy przez cały czas — stojąc, siedząc, ćwicząc, robiąc zakupy, spacerując itp. Tak naprawdę może się okazać, że nadmiernie obciążamy swoje stawy/plecy przez większą część dnia. Kiedy mówimy o nieprawidłowej postawie? Wtedy, kiedy jest ona niefizjologiczna, kiedy się garbimy, zmieniamy środek ciężkości poprzez nadmierne wychylenie miednicy lub stanie z przeniesionym ciężarem ciała na jedną nogę.

ból pleców nieprawidłowa postawa ciała

Kiedy masz prawidłową postawę, wówczas każdy mięsień czy staw mają mniejsze obciążenie i do tego mogą się wzajemnie wspierać. Co więcej, prawidłowa postawa wymusza napięcie określonych partii ciała m.in. mięśni brzucha, które pełnią funkcję m.in. stabilizującą kręgosłup.

Jeśli bóle pleców dopadły Cię już teraz, to zacznij od korygowania tej postawy przy każdej możliwej okazji. Trzymaj proste plecy, ściągnij łopatki i wypchnij klatkę do przodu. Nie wysuwaj głowy do przodu, bo to też może obciążyć odcinek szyjny. Miednicę delikatnie pod siebie podwiń, nawet jeśli siedzisz. Zawsze staraj się wyciągać ku górze, jakbyś chciał czubkiem głowy sięgnąć do sufitu lub do nieba.

Polecamy również: 5 faktów na temat bólu pleców i kręgosłupa

Nadwaga lub otyłość

Otyłość jest głównym czynnikiem ryzyka wielu problemów zdrowotnych, w tym bólu pleców. Twoje ciało mając na sobie więcej kilogramów, musi pracować ciężej, żeby tę masę utrzymać. Powoduje to większe obciążenie stawów i mięśni, w tym także mięśni pleców. Co więcej, otyłość jest jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłych problemów z kręgosłupem u dorosłych w wieku powyżej 30 lat.

Niewłaściwa technika podnoszenia

Jedną z najczęstszych przyczyn bólów pleców jest nieprawidłowe podnoszenie przedmiotów z ziemi/podłogi lub wyjmowania czegoś z wysoko zawieszonej półki. Jak to często wygląda? Podchodzisz do ciężkiego przedmiotu, schylasz się i ciągniesz mięśniami ramion i pleców. Oczywiście się do tego garbisz, a jak już wstaniesz, to odginasz plecy do tyłu. A jeśli sięgasz po coś z wysokiej półki, to odchylasz się mocno do tyłu, walcząc jednocześnie z grawitacją. Jeśli tak właśnie to wygląda u Ciebie, to koniecznie to zmień!

Podchodząc do ciężkiego przedmiotu, użyj siły nóg. Zrób przysiad, napnij brzuch, obejmij przedmiot w ramiona i siłą całego ciała podnieś. A do wysoko położonych przedmiotów przynieś sobie stołek. Upewnij się, że utrzymujesz prawidłową postawę, a unikniesz przeciążenia kręgosłupa, albo co gorsza, poważnego urazu.

Słabe mięśnie brzucha

ból pleców

Mięśnie brzucha odgrywają bardzo istotną rolę w naszym życiu. Pomagają nam utrzymać prawidłową postawę ciała, chroniąc tym przed bólami kręgosłupa. Jeśli są zbyt słabe, wówczas mięśnie dolnej części pleców starają się to zrekompensować. Stają się napięte i bolesne.

I choć mięśnie brzucha pracują w każdym ćwiczeniu (choćby z racji tego, że trzeba je napiąć, by móc wykonać ćwiczenie prawidłowo technicznie), to warto wprowadzić do swojego planu kilka ćwiczeń, dedykowanych typowo tej partii. Jednym z nich jest deska tzw. plank, która nie tylko doskonale wzmacnia mięśnie brzucha, ale także całego korpusu.

Nadmierna aktywność fizyczna, bo długim okresie bezczynności

To, że ćwiczenia fizyczne są niezbędne do utrzymania sprawności fizycznej, to każdy wie. Nie każdy jednak wie, jak się do tego zabrać, jak zacząć lub jak wrócić do ćwiczeń po dłuższej przerwie. Najgorsze co może być, i to nie tylko dla kręgosłupa, to bardzo duże obciążenia, po długim czasie braku aktywności. I to niezależnie czy mówimy o obciążeniach na sztandze, czy też intensywności treningu.

Żeby uniknąć dolegliwości, zwiększaj aktywność fizyczną stopniowo. Zacznij od małych obciążeń, spokojniejszej formy ćwiczeń, czy też krótszego czasu trwania treningu.

Chroniczny stres

Stres obciąża nie tylko psychikę, ale także Twoje ciało. Stresory różnego rodzaju sprawiają, że trzymasz swoje ciało przez długi czas w napięciu, przyjmując wówczas niezbyt poprawną postawę np. nadmiernie skrócona szyja, zaokrąglone plecy. W konsekwencji może to doprowadzić do bólu. Stresorem może być także długie siedzenie w jednym miejscu, powtarzające się czynności przez wiele godzin bez przerw na odpoczynek np. pisanie na klawiaturze, granie w gry na komputerze i wiele innych.

Nieodpowiedni materac do spania

Materac to rodzaj wyposażenia mieszkania, który niestety z czasem może tracić swoje właściwości. Dlatego właśnie zaleca się obracanie go co kilka miesięcy i wymianę po kilku latach na nowy. Poza tym materac powinien być dobrany do naszych indywidualnych preferencji. Zwykle jednak twardsze materace są zdrowsze niż te miękkie. 

Zbyt częste noszenie obcasów

Noszenie wysokich obcasów jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu pleców. Dlaczego podwyższona pięta jest tak problematyczna? Noszenie obcasów zwiększa nacisk na przednią część stopy i kostkę. To powoduje, że pochylasz się do przodu i wywierasz większy nacisk na dolną część pleców. Noszenie wysokich obcasów przez długi czas może powodować zmęczenie mięśni łydek i bioder, co może prowadzić także do bólu pleców.

Podsumowanie

Przyczyn bólów pleców jest wiele i choć nie wszystkie związane są ze stylem życia, to i tak zmieniając swoje przyzwyczajenia, możesz zmniejszyć, a czasami usunąć całkowicie bóle tej części ciała. Wprowadzenie drobnych zmian nie tylko ulży Twoim plecom, ale także przyniesie wiele korzyści w innych aspektach Twojego życia. Np. regularna aktywność pomoże Ci zadbać o Twoją sylwetkę i samopoczucie, dobrze dobrany materac sprawi, że będziesz się lepiej wysypiać, prawidłowa postawa przyczyni się do zmiany Twojej sylwetki — osoba wyprostowana sprawia wrażenie szczuplejszej, atrakcyjniejszej i pewniejszej siebie.

Komentarze (0)