Możesz sobie nie zdawać z tego sprawy, ale styl życia i każdy z nawyków ma duży wpływ na Twoje zdrowie, a to oznacza, że o wielu kwestiach możesz decydować Ty sam. Udar mózgu jest jednym z częstych powodów śmierci w naszym społeczeństwie i choć jego przyczyn jest wiele, to wiedz, że zmieniając swój styl życia, możesz się przed nim nieco uchronić.

 1. Jak duży wpływ mamy na nasze zdrowie?
 2. Jakie zmiany w stylu życia zmniejszają ryzyko udaru?
 3. Dlaczego wysokie ciśnienie krwi jest tak ważne?
 4. Co jeszcze warto zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko udaru?
 5. Poznaj swoje czynniki ryzyka
 6. Jak rozpoznać udar mózgu?
 7. Podsumowanie

Jak duży wpływ mamy na nasze zdrowie?

Badanie przeprowadzone przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wykazało, że wprowadzenie nawyków zdrowego stylu życia może zapobiec nawet 80% udarów. Masz więc większą kontrolę nad swoim zdrowiem niż możesz sobie wyobrazić.

Zmiany nawyków mogą Ci pomóc poradzić sobie także z podstawowymi schorzeniami, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i choroby serca, które mogą przyczynić się do udaru mózgu. Oznacza to, że Twoje codzienne wybory mogą Cię narazić na problemy ze zdrowiem lub przed nimi chronić.

Polecamy również: Mniej jesz - dłużej żyjesz?

Oczywiście są czynniki, których mówiąc kolokwialnie, nie przeskoczysz, takie jak np. wiek. Osoby starsze są bardziej narażone, ale ostatnie badania pokazują, że częstość występowania udaru wzrasta także u młodszych dorosłych. Czy to wynika ze złego stylu życia? Bardzo możliwe, dlatego warto zadziałać prewencyjnie i przeanalizować swoje codzienne wybory na rzecz lepszego zdrowia.

Jakie zmiany w stylu życia zmniejszają ryzyko udaru?

Zmiany w stylu życia mają prowadzić do niemałych rewolucji w naszym organizmie. Jedną z istotnych kwestii jest nasze ciśnienie krwi, a mianowicie utrzymanie jego prawidłowych wartości. Niekontrolowane wysokie ciśnienie jest główną przyczyną udaru mózgu i jest odpowiedzią na to, jak traktujemy swój organizm.

Dlaczego wysokie ciśnienie krwi jest tak ważne?

mężczyzna biegnie - udar mózgu

Kiedy ciśnienie w naczyniach krwionośnych jest zbyt wysokie, wywiera nadmierny nacisk na wewnętrzne ściany, powodując uszkodzenia. Te uszkodzenia z kolei mogą prowadzić do powstawania zakrzepów krwi, które blokują przepływ krwi do mózgu i powodują udar.

Jest to naprawdę mocny argument, by zmienić swoje nawyki, m.in. zadbać o zdrową zbilansowaną i nieprzetworzoną dietę, dodać regularną aktywność fizyczną i postarać się lepiej zarządzać stresem. Oczywiście, jeśli Twoje ciśnienie krwi stale rośnie i jest dość wysokie, to nie ominie Cię konsultacja z lekarzem.

Polecamy również: Najlepsza dieta na 2023 rok

Co jeszcze warto zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko udaru?

 • rzuć palenie
 • utrzymuj prawidłową masę ciała
 • jedz zdrowo, wybierając nieprzetworzoną żywność
 • regularnie ćwicz
 • unikaj stresu lub dobrze nim zarządzaj

Jak widzisz, nie ma tutaj niczego odkrywczego. Tak naprawdę to wymienione aspekty życia są podstawą dla każdego z nas.

 

Poznaj swoje czynniki ryzyka

Znajomość czynników ryzyka udaru mózgu ma kluczowe znaczenie, aby podjąć proaktywne kroki w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa jego wystąpienia. Oto kilka typowych czynników udaru mózgu, o których powinieneś wiedzieć:

 • wysokie ciśnienie krwi
 • cukrzyca
 • wysoki cholesterol
 • otyłość i nadwaga
 • brak aktywności fizycznej
 • palenie czynne i bierne
 • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej lub doustnych środków antykoncepcyjnych
 • nadmierne i regularne spożywanie alkoholu
 • migotanie przedsionków
 • bezdech senny
 • historia rodzinna chorób serca i udaru mózgu

Choć wpływ na niektóre czynniki może wydawać się trudny, tak musisz wiedzieć, że o ile z genami nie wygrasz, tak ze stylem życia możesz zrobić naprawdę wiele. Możesz zatem mieć sporą kontrolę nad wynikami krwi, masą ciała itp., gdyż w dużej mierze zależą one od naszych codziennych wyborów.

Polecamy również: Najlepsza berberyna - jaką berberynę wybrać?

Jak rozpoznać udar mózgu?

Ważne jest również, aby zdawać sobie sprawę z objawów ostrzegawczych udaru, ponieważ tutaj czas ma kluczowe znaczenie w leczeniu. Nagłe drętwienie lub osłabienie twarzy, ręki lub nogi, szczególnie po jednej stronie ciała, nagła dezorientacja lub trudności z mówieniem, nagłe zmiany widzenia, nagłe trudności z chodzeniem lub utrata równowagi oraz nagły silny ból głowy są objawami wskazującymi na wystąpienie udaru mózgu.

Bądź świadomy tych znaków, abyś mógł podjąć szybkie działania, jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, zacznie ich doświadczać. Wczesne rozpoznanie ma kluczowe znaczenie dla przeżycia udaru i może wpłynąć na długoterminowe wyniki.

zdrowa dieta - udar

Podsumowanie

Zapobieganie ma ogromną moc i to nie tylko w kontekście udaru mózgu. Zdrowe odżywianie, regularna aktywność, rezygnacja z używek i lepsze zarządzanie stresem mogą pomóc zmniejszyć ryzyko udaru nawet o 80%. Zdrowa dieta bogata w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste oraz uboga w tłuszcze nasycone i sól jest korzystna dla zdrowia serca i kontroli ciśnienia krwi. Może również pomóc w kontroli wagi. Dodatkowo regularne ćwiczenia wspomagają utrzymanie prawidłowego poziomu ciśnienia krwi i poprawę zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Rzucenie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu również mają istotny wpływ na zmniejszenie ryzyka udaru mózgu, ponieważ oba te nawyki przyczyniają się do wzrostu ciśnienia krwi. Radzenie sobie ze stresem za pomocą technik takich jak medytacja, joga lub terapia to kolejna strategia zmniejszania stresu i obniżania ciśnienia krwi.

Podejmowanie działań zapobiegawczych jest kluczem do prowadzenia zdrowego trybu życia bez udaru.

Źródła:

 • https://www.cdc.gov/stroke/signs_symptoms.htm
 • https://www.nhlbi.nih.gov/health/stroke
 • https://cardiovascularbusiness.com/topics/clinical/vascular-endovascular/study-more-90-percent-strokes-are-preventable
 • https://cardiovascularbusiness.com/topics/clinical/vascular-endovascular/study-more-90-percent-strokes-are-preventable
 • https://www.cdc.gov/vitalsigns/stroke/index.html
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
M-ka

Ja bym dodała, że należy zwiększyć ostrożność w okresach infekcji i po nich i unikać gwałtownego podnoszenia sobie ciśnienia krwi np.poprzez interwały czy intensywny trening siłowy, kiedy serce i układ krążenia mogą być jeszcze osłabione. Tego rodzaju zagrożenie dotyczy wszystkich osób, nawet jeśli na co dzień mają idealne ciśnienie i zero innych obciążeń.
Gorączka czy też upały też zwiększają ryzyko. Jeśli czujemy się osłabieni, to sauna czy gorąca kąpiel niekoniecznie są najlepszym pomysłem.

0