Udar mózgu to stan zagrażający życiu, który występuje, gdy część mózgu nie ma wystarczającego przepływu krwi. Najczęściej dzieje się tak z powodu zablokowanej tętnicy lub krwawienia w mózgu. Bez stałego dopływu krwi komórki mózgowe w tym obszarze zaczynają obumierać z powodu braku tlenu. Jest to stan zagrażający życiu, w którym liczy się każda sekunda. Im szybciej dotknięta tym osoba trafi do szpitala i zacznie być leczona, tym większa szansa, że skutki uboczne nie będą tak nasilone.  

  1. Podejmij działania i zainspiruj się‎
  2. Kroki i strategie zapobiegania
  3. Podsumowanie

Wielu udarom można zapobiec, wprowadzając zdrowe zmiany w stylu życia i współpracując z zespołem opieki zdrowotnej w celu kontrolowania warunków zdrowotnych, które zwiększają ryzyko. Zapamiętaj! Możesz zapobiec udarom, podejmując zdrowe wybory dotyczące stylu życia.

Podejmij działania i zainspiruj się‎

rozmowa z lekarzem

Znajdź wskazówki i zasoby, które pomogą Ci podejmować zdrowe decyzje, które są dla Ciebie odpowiednie. I zacznij od małych kroków, np. zacznij się umawiać na kontrolne wizyty lekarskie, zadbaj o regularną aktywność fizyczną, choćby to miały być na początek tylko spacery, zainteresuj się zasadami zdrowego odżywiania — wszystko po to, aby chronić swoje życie. Nie musisz od razu wprowadzać rewolucji w swoim życiu. Miej za to w swojej głowie te trzy obszary i zobacz, co możesz zrobić, dla swojego lepszego jutra. Czytaj dalej dla zyskania inspiracji.

Kroki i strategie zapobiegania

Wybieraj zdrową żywność i napoje

Wybieranie zdrowych posiłków i przekąsek może pomóc Ci zapobiec udarom. Co zatem jeść?

Więcej warzywa i owoców — ze względu na witaminy, minerały, antyoksydanty i błonnik.

Polecamy również: Czego najbardziej nie lubi nasz mózg?

Produkty o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych — zmniejsz ilość spożywanego czerwonego mięsa, serów, masła, smalcu itp. Nie musisz całkowicie rezygnować z tych produktów, ale zweryfikuj czy nie są one podstawą Twojej diety. Zamiast tego dodaj białe chude mięso np. pierś z indyka lub kurczaka, naturalne jogurty, kefiry (ale nie w nielimitowanych ilościach), zdecydowanie postaw na roślinne źródła tłuszczu tj. oleje roślinne, orzechy, pestki, awokado. Dobrym pomysłem jest także dodanie do diety ryb

Ogranicz sól — nie tylko tą, którą dosalasz swoje dania. Czytaj etykiety i unikaj żywności, która zawiera ją w dużych ilościach.

Takie zmiany mogą wpłynąć na obniżenie cholesterolu i ciśnienie krwi, które gdy są na wysokim poziomie, zwiększają ryzyko wystąpienia udaru.

Utrzymuj zdrową wagę

utrzymanie wagi

Nadwaga lub otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia udaru. Aby ustalić, czy Twoja waga mieści się w zdrowym zakresie, lekarze często obliczają wskaźnik masy ciała (BMI). Jest to taki pierwszy krok, który może wskazać, że warto się przyjrzeć wadze. Nie zawsze jest to wiarygodne, bo osoba aktywna może mieć więcej tkanki mięśniowej, która podnosi masę ciała, ale nie sprawia, że osoba ta ma nadwagę czy otyłość. Zwykle jednak osoba wysportowana jest mniej narażona na ryzyko udaru.

Regularna aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna może pomóc Ci utrzymać zdrową wagę i obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienia krwi. Ogólne zalecenia to ok. 150 minut aktywności tygodniowo o średniej intensywności. Można to podzielić na krótsze aktywności i zacząć nawet od spokojniejszych ćwiczeń, a nawet spacerów (wszystko zależy, z jakiego punktu zaczynasz — i tak, zawsze możesz zacząć, nigdy nie jest za późno). Ważne jest też to, aby wybierać aktywności, które sprawiają nam przyjemność, bo inaczej szybko się zniechęcisz. 

Polecamy również: Czego nie jeść lub ograniczyć w 2020 roku?

Nie pal papierosów

Palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru. Jeśli nie palisz, nie zaczynaj. Jeśli palisz, to rzucenie jest najlepszą rzeczą, jaką możesz dla siebie zrobić, choć z pewnością jest to trudne. Decyzja należy do Ciebie — zdrowie czy nałóg?

Ogranicz spożycie alkoholu

Unikaj picia zbyt dużej ilości alkoholu, ponieważ może to podnieść ciśnienie krwi. Najlepiej ograniczyć się jedynie do sporadycznych okazji, a nic się nie stanie jeśli całkowicie wyeliminujesz “procenty” ze swojego życia. Alkohol sieje spustoszenie w całym organizmie i zwiększa ryzyko wielu schorzeń.

Konsultuj swoje zdrowie z lekarzem

Regularne badania to podstawa i każdy niezależnie od stanu zdrowia powinien zgłosić się na rutynowy przegląd zdrowia co najmniej raz na pół roku. Lekarz może pomóc Ci podjąć kroki, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru. A jeśli już dotyczą Cię choroby serca, wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca, to tym bardziej dowiedz się, co możesz zrobić, gdyż jesteś w grupie wyższego ryzyka. 

Sprawdź poziom cholesterolu

Jeśli w badaniu wyjdzie Ci wysoki poziom cholesterolu, to wiedz, że to jeszcze nie jest diagnoza. Niekiedy będą potrzebne leki, ale bardzo często wystarczą jedynie zmiany w stylu życia, które mogą Cię uchronić przed udarem. 

Kontroluj ciśnienie krwi

kontrola ciśnienia krwi

Wysokie ciśnienie krwi zwykle nie daje żadnych objawów, dlatego pamiętaj o jego regularnym sprawdzaniu. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jak często powinieneś robić pomiary i co możesz zmienić w stylu swojego życia, żeby nieco je uregulować.

Kontroluj cukrzycę

Cukrzyca to kolejny czynnik zwiększający ryzyko udaru. Jeśli masz objawy, wówczas z pewnością otrzymasz skierowanie na badanie. Porozmawiaj również ze swoim lekarzem o opcjach zapobiegania i leczenia. Może on zalecić pewne zmiany w stylu życia, takie jak większa aktywność fizyczna lub wybór zdrowszej żywności. Te działania pomogą utrzymać poziom cukru we krwi pod kontrolą i obniżyć ryzyko udaru.

Leczenie chorób serca

Jeśli masz pewne schorzenia serca, takie jak choroba tętnic wieńcowych lub migotanie przedsionków (nieregularne bicie serca), zespół opieki zdrowotnej może zalecić leczenie lub operację. Dbanie o problemy z sercem może pomóc zapobiec udarowi.

Przyjmuj leki

Jeśli przyjmujesz leki na choroby serca, wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi lub cukrzycę, postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza. Zawsze zadawaj pytania, jeśli czegoś nie rozumiesz. Nigdy nie przerywaj przyjmowania leków bez wcześniejszej konsultacji.

Podsumowanie

Zapobieganie udarowi jest mocno powiązane z Twoim trybem życie oraz regularną kontrolą zdrowia. Jeśli nic Ci nie dolega, to i tak raz na jakiś czas zgłoś się na podstawowe badania, aby mieć swoje zdrowie pod kontrolą. Nie zapomnij o właściwych nawykach, czyli regularnej aktywności fizycznej i zdrowej diecie. Unikaj używek, które mogą doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, nie tylko udaru.

A co, jeśli podejrzewasz, że udar może dotknąć i Ciebie? Zgłoś się do lekarza. Pokieruje Cię na odpowiednie badania i przeprowadzi wywiad, bo być może niektóre Twoje schorzenia zwiększają ryzyko udaru i otrzymasz dodatkowe zalecenia. Pamiętaj, że wiele możesz zrobić dla swojego zdrowia Ty sam. To nasze kiepskie nawyki zazwyczaj sabotują zdrowie.

Źródła:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/5601-stroke 

https://www.cdc.gov/stroke/prevention/index.html

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)