Skuteczność domowych sposobów na łagodzenie objawów przeziębienia nie zawsze jest zgodna z oczekiwaniami. Istnieją jednak produkty spożywcze, które często dodaje się do diety dla smaku, a mogą przynieść pewną ulgę w chorobie. Dobrym przykładem takiego produktu jest miód, który charakteryzuje się nie tylko wyjątkową słodyczą, ale również uniwersalnym zastosowaniem prozdrowotnym.

Miód i jego właściwości

Właściwości poza kulinarne miodu odkryte zostały już w starożytności. Już wtedy zaobserwowano, że zastosowanie go jako okładu na rany może sprzyjać procesom gojenia oraz hamowaniu rozwoju patogennych mikroorganizmów. Efekty te związane są z wysoką lepkością miodu, dzięki której tworzy on pewnego rodzaju powłokę ochronną zabezpieczającą przed poszerzeniem wpływu zakażenia na organizm.

Ponadto wykazuje on niską wartość pH, co w połączeniu z wysoką osmolarnością („zagęszczeniem” związków rozpuszczonych w miodzie, w tym cukrów) wpływa na zdolności patogenów do przetrwania i namnażania. Poza tym omawiany produkt zawiera związki aktywne biologicznie, w tym enzymy, które biorą udział hamowaniu infekcji.

miód

Miód przy przeziębieniach

Spośród domowych środków terapeutycznych stosowanych powszechnie w przeziębieniach miód jest jednym z tych, które cieszą się najdłuższą tradycją i największą efektywnością. Najwięcej danych we współczesnych badaniach naukowych mówi o tym, że szczególną korzyść ze stosowania tego przysmaku można uzyskać w schorzeniach związanych z bólem gardła i kaszlem. Duże znaczenie mają tutaj właściwości miodu związane z lepkością, pH i czynnikami hamującymi mikroorganizmy o potencjale patogennym.

Według wielu obserwacji włączenie omawianego produktu do diety podczas przeziębień może wiązać się z obniżeniem częstotliwości i dotkliwości kaszlu, co ma szczególne znaczenie przy bólu gardła. Ponadto podczas choroby dolegliwości związane z gardłem mogą być potęgowane przez oddychanie przez usta wywołane przez katar i zapalenie zatok. W tym przypadku miód pomóc może poprzez nawilżanie dotkniętych stanem zapalnym dróg oddechowych.

Stosowanie miodu na ból gardła

Istnieje wiele przepisów na tradycyjne mikstury stosowane w leczeniu przeziębienia, jednak często najprostsze rozwiązania mogą okazać się najkorzystniejsze. Miód jest produktem o dużym zagęszczeniu pomocnych z punktu widzenia infekcji związków, zatem nie zawsze będzie sens go rozcieńczać. Stosować go można bezpośrednio, w postaci nieprzetworzonej, a także rozważyć można dodatek innych produktów wykazujących działanie prozdrowotne.

Dla dodatkowej porcji związków hamujących mikroorganizmy wymieszać można miód z czosnkiem. Aby dostarczyć więcej witaminy C i antyoksydantów pomyśleć można o dodaniu do tego natki pietruszki, czy tymianku. Jeżeli smak takiej mieszanki nie przypada do gustu, rozważyć można zastosowanie miodów kremowanych z dodatkiem m.in. bogatych w antyoksydanty malin.

Komentarze (0)