Opuchlizna na stopach pojawia się zwykle po całym dniu w butach, po podróży, po wielu godzinach w pozycji siedzącej lub jeśli Twoje buty nie należą do najwygodniejszych. Dolegliwość ta może być całkowicie nieszkodliwa, ale w niektórych przypadkach daje nam wskazówkę na temat stanu zdrowia.

Obrzęk to termin medyczny określający opuchnięcie spowodowane płynem i najczęściej dotyczy naszych nóg. Powodem może być spożywanie zbyt dużej ilości soli lub wiele różnych stanów i schorzeń, od niewydolności serca aż po ciążę. Obrzękom towarzyszy często dyskomfort i ograniczony zakres ruchu, zagłębienia w skórze po naciśnięciu oraz napięta skóra.

Jakie są przyczyny obrzęków stóp?

Ciąża

Opuchnięte stopy są częstym objawem podczas ciąży i zwykle nie są powodem do niepokoju. Wraz ze wzrostem brzucha rośnie całkowita ilość krwi i płynów w organizmie. Obrzęk jest bardziej prawdopodobny pod koniec dnia, jeśli często stoisz na nogach. To, co może zaniepokoić kobiety w ciąży, to nagły obrzęk dłoni i twarzy. Jest to objaw stanu przedrzucawkowego i wtedy należy pilnie  skontaktować się z lekarzem. Pojawia się w drugiej połowie ciąży  i jest dość niebezpieczny. W przypadku stanu przedrzucawkowego wzrasta ciśnienie krwi, a w moczu pojawia się białko. 

opuchnięte stopy

Inne objawy stanu przedrzucawkowego obejmują:

 • ból głowy
 • nudności lub wymioty
 • ból brzucha
 • problemy z oddychaniem
 • zmiany w postrzeganiu otoczenia
 • rzadsze oddawanie moczu.

Picie alkoholu

Kiedy pijesz alkohol, Twoje ciało zatrzymuje wodę, co może prowadzić do obrzęku stóp. Stopy powinny wrócić do Twojego typowego rozmiaru w ciągu kilku dni po spożyciu alkoholu  Uważaj, jednak jeśli sytuacja powtarza się za każdym razem, gdyż  może ona sygnalizować kiepski stan wątroby, serca lub nerek.

Twoje ciało się zmienia

To normalna rzecz, że raz przybieramy na wadze, a raz tracimy. Kiedy waga wzrasta, Twoje stopy mogą to odczuć i puchnąć. Jeżeli poza tym nie masz innych objawów, to nie ma się czym martwić.

Wzrost temperatury na dworze

W czasie upałów naczynia krwionośne rozszerzają się, aby pomóc Ci się ochłodzić. Dodatkowa ilość płynów może gromadzić się w Twoich stopach szybciej, niż układ krążenia jest w stanie odpowiednio zareagować.

Problemy z układem limfatycznym

Limfa to płyn w organizmie, który pomaga zwalczać infekcje. Obrzęk limfatyczny to obrzęk spowodowany gromadzeniem się limfy w tkance. Może być spowodowany kilkoma stanami, np. nowotworem, zakażeniem, radioterapią, usunięciem węzłów chłonnych lub uwarunkowaniami genetycznymi.

Uraz

Kiedy doświadczasz zwichnięcia, kiedy uderzysz się lub w inny sposób zranisz jakąś część ciała, wówczas najprawdopodobniej ona spuchnie. To całkiem normalne zjawisko, któremu może towarzyszyć zaczerwienienie, przebarwienie, ból i siniaki.

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu żył

Zastawki w żyłach umożliwiają przepływ krwi w jednym kierunku. Nieprawidłowo działające zastawki pozwalają krwi wypływać w złym kierunku, co powoduje obrzęk. Przewlekła niewydolność żylna to długotrwała choroba obejmująca nieprawidłowe działanie zastawek i obrzęk nóg i stóp, szczególnie podczas długotrwałego stania. Inne objawy to: ból i uczucie ciężkości nóg, swędzenie, mrowienie, żylaki i zmiany skórne.

diosminall Diosmina w składzie z hesperydyną oraz witaminą C polecana jest do uzupełniania diety wspomagającej układ krążenia.

Choroby nerek

Nerki to układ filtrujący dla naszego organizmu. Kiedy są niewydolne, mogą pozostawić w organizmie dodatkową sól, która prowadzi do obrzęku.

Marskość wątroby

Uszkodzenie wątroby wiąże się z obrzękiem stóp i nóg. Towarzyszy temu także osłabienie, niski apetyt, utrata masy ciała, nudności i wymioty, bóle brzucha, uczucie zmieszania, ciemno zabarwiony mocz oraz zażółcenie białek w oczach.

Skutki uboczne leków

Wiele leków może powodować obrzęk. Dotyczy to m.in. leków przeciwdepresyjnych, regulujących  ciśnienie krwi, przeciwwirusowych, chemioterapeutycznych, hormonów i sterydów. Jak widzisz, obrzęk stóp może mieć wiele przyczyn. Jeżeli uważasz, że może być on związany ze stanem zdrowia, porozmawiaj z lekarzem. Jeśli jednak podejrzewasz, że jest to dolegliwość związana z długotrwałym staniem, siedzeniem, ciążą itp., wówczas skorzystaj z kilku poniższych wskazówek:

 • kiedy siedzisz lub leżysz, oprzyj stopy na podwyższeniu
 • noś skarpety kompresyjne
 • zmniejsz spożycie soli
 • odpoczywaj z nogami na ścianie
 • noś wygodne buty
 • pij więcej wody
 • częściej się ruszaj
 • spożywaj pokarmy bogate w magnez
 • mocz stopy w chłodnej wodzie.

Podsumowanie

Lista warunków i czynników, które mogą powodować puchnięcie stóp, jest bardzo długa. Często zjawisko to jest nieszkodliwe i wystarczy kilka domowych zabiegów, aby opuchlizna zeszła. Jeśli jednak po zastosowaniu powyższych metod obrzęk nie ustąpi lub ulegnie pogorszeniu, skontaktuj się z lekarzem w sprawie diagnozy i leczenia.

Komentarze (0)