Styl życia wielu z nas jest bardzo intensywny i nieodpowiednia ilość snu to niemal plaga społeczeństwa. To już standard, że idąc rano do pracy, pierwsze co to gderamy, jak to się nie wyspaliśmy. Śpimy często za mało, bo wieczory skrada bezsensowne siedzenie przed telewizją, albo nadrabiamy to, czego nie zdążyliśmy w dzień. 

  1. Co zrobić, żeby trochę sobie ułatwić życie?
  2. Czym jest ta drzemka?
  3. Czas jest kluczowy
  4. Jakie są korzyści płynące z drzemki?
  5. Podsumowanie

Co zrobić, żeby trochę sobie ułatwić życie?

Doba jest zdecydowanie za krótka, ale nasz rytm dobowy niestety jest nieubłagany i zbyt mało snu zawsze odbije się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Co zrobić, żeby trochę sobie ułatwić życie? Okazuje się, że świetną opcją jest krótka, 15-20-minutowa drzemka. Potrafi zdziałać cuda! Taka drzemka, pod warunkiem, że naprawdę krótka, to niesamowity energetyczny kop, który pozwoli Ci jeszcze tego dnia nieco podziałać.

drzemka w ciągu dnia

Badania pokazują, że drzemki mogą pobudzić zdolność uczenia się, pamięć, nastrój i czujność. Mogą także wyostrzyć koncentrację i czas reakcji, co jest świetną wiadomością dla kierowców i osób obsługujących ciężki sprzęt. Badania sugerują nawet, że drzemki mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi i ograniczyć stres.

Czym jest ta drzemka?

Kiedy śpisz w nocy, Twój mózg przechodzi przez różne etapy. Jest lekki sen dla relaksu, głęboki sen dla regeneracji ciała i faza REM dla kreatywności i marzeń. Idealna drzemka również uwzględnia niezwykle istotną fazę, obejmuje tę pierwszą, czyli lekki sen — przywraca czujność i sprawia, że znowu czujesz się człowiekiem.

Czas jest kluczowy

Drzemkę najlepiej jest wykonać mniej więcej w połowie dnia, kiedy organizm zaczyna słabnąć. Gdy zrobisz ją zbyt późno, czyli zbyt blisko nocnego snu, wówczas może i Cię orzeźwi, ale zaburzy później nocny odpoczynek, sprawiając, że możesz mieć problemy z zaśnięciem.

Jakie są korzyści płynące z drzemki?

drzemka w ciągu dnia

Po pierwsze, drzemka pomaga obniżyć ciśnienie krwi i ryzyko sercowo-naczyniowe poprzez złagodzenie napięcia.

Drzemka może również pobudzić zmysły, sprawiając, że bardziej wyraziście docenisz smaki, dźwięki i doznania.

Drzemka wzmacnia Twój mózg – drzemka wyostrza myślenie, kreatywność, pamięć i zdolność uczenia się. Można śmiało powiedzieć, że taki krótki odpoczynek to trochę jak mentalne podwójne espresso. 

Podsumowanie

Podsumowując, drzemka to strategia potwierdzona naukowo, która może przynieść korzyści. To nie tylko chwila lenistwa, ale nawyk związany ze stylem życia, który może poprawić Twój nastrój i samopoczucie. Ponadto może zwalczać senność, zwiększać produktywność oraz podnosić nastrój i czujność. To nie oznaka lenistwa, ale mądry sposób na naładowanie energii i zwiększenie produktywności. Nie miej więc poczucia winy z powodu drzemki!

Źródła:

Are Naps Good for You? - Scientific American

Napping: Do's and don'ts for healthy adults - Mayo Clinic

A Nap a Day Keeps High Blood Pressure at Bay | CardioSmart – American College of Cardiology

Napping may be as good as drugs for lowering blood pressure (medicalnewstoday.com)

Komentarze (1)
TomQ-MAG

20 minut miedzy 13-14 godzina to obowiazek%)

0