Bóle głowy często kojarzą się ze spożyciem zbyt dużej ilości alkoholu. Nie zawsze są jednak związane ze skutkami imprezy. Zawsze są natomiast nieprzyjemne. Szacuje się, że około połowa dorosłych osób na całym świecie odczuwała przynajmniej raz ból głowy w ciągu ostatniego roku, a 30% osób uważa, że cierpiała na migrenę.

Jedno z badań sugeruje, że bóle głowy (w tym migreny) są trzecią co do wielkości przyczyną znacznego obniżenia jakość życia ludzi i zwiększenia kosztów wynikających z niezdolności do pracy. Chociaż przyczyny bólu głowy mogą wynikać ze środowiska lub przyczyn fizjologicznych, badania pokazują, że dieta może odgrywać znaczącą rolę.

Oto pokarmy, których należy unikać, by uniknąć uporczywych bólów głowy

ból głowy pokarmy

Alkohol

Bóle głowy wywołane alkoholem zwykle mogą pojawiać się natychmiast (już od 30 minut do 3 godzin po spożyciu), albo w postaci kaca następnego dnia. Osoby, które cierpią na migreny, mogą odczuwać ból głowy już po jednym drinku.

Nie jest do końca jasne, czy ból głowy wyzwalany jest przez alkohol czy przez inny składnik drinków. Tyramina, fenyloetyloamina, histamina, siarczyny i fenole flawonoidowe są powszechnie spotykane w ulubionych napojach alkoholowych. Przykładowo, badania sugerują wzrost epizodów migreny po kieliszku czerwonego wina, który wypełniony jest siarczynem i histaminą.

Chcesz ograniczyć bóle głowy? Po pierwsze, pij umiarkowanie (maksymalnie jeden napój dziennie dla kobiet i dwa dla mężczyzn). Po drugie, wybieraj napoje o jaśniejszym kolorze, takie jak dżin, białe wino, wódka, zamiast czerwonego wina lub ciemnych alkoholi, które zwykle mają większą ilość histaminy i siarczynów.

Nadmiar kawy

Pewne norweskie badanie wykazało, że osoby z najwyższym spożyciem kofeiny (ponad 540 mg dziennie) były o 10% bardziej narażone na bóle głowy i migreny. Nadmierne spożycie kawy zostało powiązane z częstymi bólami głowy.

Zaleca się ograniczenie spożycia kofeiny do nie więcej, niż 400-500 mg / dzień (około 4 filiżanek kawy). Co ważniejsze, warto zadbać o utrzymywanie stałej dawki każdego dnia.

Czekolada

W pewnym badaniu porównano czekoladę z placebo i stwierdzono, że czekolada wywołuje migrenę u 42% badanych. W innym badaniu porównano czekoladę z karobem i nie stwierdzono różnic w dolegliwościach związanych z bólem głowy. Wygląda na to, że fenyloetyloamina i tyraminowe aminokwasy znajdujące się w czekoladzie mogą być odpowiedzialne za bóle głowy.

Niektóre sztuczne słodziki

Badania sugerują, że sztuczne słodziki - szczególnie bardzo popularny aspartam - mogą zwiększać ryzyko migrenowych bólów głowy. Najwyraźniej bezkaloryczne, niekoniecznie oznacza bezbolesne. Spróbuj ograniczyć słodkie napoje słodzone sztucznymi słodzikami. Nie mylmy jednak syntetycznych słodzików z tymi, które pochodzą ze źródeł naturalnych.

Owoce cytrusowe

Jedno z badań wykazało, że 11% osób cierpiących na migrenę zgłosiło nasilenie objawów po zjedzeniu owoców cytrusowych. Prawdopodobnym winowajcą są wysokie ilości aminokwasu tyraminy w owocach cytrusowych. Inne produkty o wysokiej zawartości tyraminy to: ananas, soja, kimczi, surowa cebula, fasolęA fava i kiszona kapusta.

dieta migrena

Ser dojrzewający

Proces fermentacji, który jest kluczowy w produkcji serów, takich jak: cheddar, parmezan i camembert, zwiększa poziom aminokwasów tyraminy i fenyloetyloaminy w żywności. Pewne badanie wykazało, że 18% osób cierpiących na migrenę skarżyło się, że dojrzewające sery były przyczyną bólu głowy. W zamian spróbuj ricotty, twarogu, fety, mozzarelli - wymienione sery mają niższą zawartość tyraminy.

Przetworzone mięso

Badania sugerują, że powszechne środki konserwujące żywność, występujące w przetworzonej żywności, takiej jak: hot dogi, kiełbasa, kabanosy i wędliny, mogą być powiązane z migreną. Wiąże się to z obecnością w wymienionych wyżej produktach azotanów, azotynów i tlenku azotu. To kolejny powód, by ograniczyć spożycie przetworzonych wyrobów mięsnych.

Teraz już wiesz, czego unikać, by zminimalizować ryzyko bólów głowy. Zadbaj również, by w Twojej diecie znalazła się odpowiednia ilość płynów. Już delikatne odwodnienie może przyczyniać się do bólu głowy! Pij codziennie min. 1,5-2 l wody.

Warto również, by w Twoim menu znalazły się zielone warzywa liściaste oraz migdały (źródła magnezu i witamin z grupy B, kwasu foliowego) i umiarkowane ilości kawy.

Oprócz zmiany diety, pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej, ustalaniu harmonogramu snu i minimalizowaniu poziomu stresu.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4064176/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4480232/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11993611

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6498931

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6498931

https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/j.1365-2524.1988.hed2801010.x

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1046/j.1468-2982.1991.1102093.x

https://www.researchgate.net/publication/24221554_High_dietary_caffeine_consumption_is_associated_with_a_modest_increase_in_headache_prevalence_Results_from_the_Head-HUNT_Study

Komentarze (0)